hit
hit
 • CHP KURULTAYINA DOĞRU…                                                                                               FERİT LİF..Yazdı
  CHP KURULTAYINA DOĞRU…                                                                                               FERİT LİF..Yazdı
 • CHP HATAY MİLLETVEKİLLERİ REYHANLIDA
  CHP HATAY MİLLETVEKİLLERİ REYHANLIDA
 • REYHANLIYA RÖKETLİ SALDIRI 1 ÖLÜ 30 YARALI
  REYHANLIYA RÖKETLİ SALDIRI 1 ÖLÜ 30 YARALI
 • HATAY DA FETÖ/ PDY SANIKLARINA CEZA YAĞDI
  HATAY DA FETÖ/ PDY SANIKLARINA CEZA YAĞDI
 • AK PARTİ KIRIKHAN VE HASSA İLÇE BAŞKANLARI BELİRLENDİ
  AK PARTİ KIRIKHAN VE HASSA İLÇE BAŞKANLARI BELİRLENDİ
 • YEREL SEÇİMLERE DOĞRU…                                                                            Ferit LİF – Yazdı
  YEREL SEÇİMLERE DOĞRU…                                                                            Ferit LİF – Yazdı
 • HATAY CHP İL YÖNETİMİ GÖREV BÖLÜŞÜMÜ YAPTI
  HATAY CHP İL YÖNETİMİ GÖREV BÖLÜŞÜMÜ YAPTI
 • SAMANDAĞDA RES ELSENİ ÇOŞKUSU
  SAMANDAĞDA RES ELSENİ ÇOŞKUSU
 • TÜRKİYE SİYASETİ 2019 BAŞKANLIK SEÇİMLERİNE  KİLİTLENDİ.                                                                                                  FERİT LİF …
  TÜRKİYE SİYASETİ 2019 BAŞKANLIK SEÇİMLERİNE  KİLİTLENDİ.                                                                                                  FERİT LİF …
 • GÜZELMANSUR PLAKET ALMAYI REDETTİ
  GÜZELMANSUR PLAKET ALMAYI REDETTİ
Hatay Denge Gazetesi
  CHP KURULTAYINA DOĞRU…
  CHP KURULTAYINA DOĞRU…

CHP KURULTAYINA DOĞRU… FERİT LİF..Yazdı...

CHP HATAY MİLLETVEKİLLERİ REYHANLIDA
CHP HATAY MİLLETVEKİLLERİ REYHANLIDA

Bölücü terör örgütünün Reyhanlı ilçesine...

REYHANLIYA RÖKETLİ SALDIRI 1 ÖLÜ 30 YARALI
REYHANLIYA RÖKETLİ SALDIRI 1 ÖLÜ 30 YARALI

Zeytin Dalı Harekatı’nın başlatıldığı Suriye’nin...

HATAY DA FETÖ/ PDY SANIKLARINA CEZA YAĞDI
HATAY DA FETÖ/ PDY SANIKLARINA CEZA YAĞDI

Hatay’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet...

YEREL SEÇİMLERE DOĞRU…
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU…

  YEREL SEÇİMLERE DOĞRU… Ferit...

HATAY CHP İL YÖNETİMİ GÖREV BÖLÜŞÜMÜ YAPTI
HATAY CHP İL YÖNETİMİ GÖREV BÖLÜŞÜMÜ YAPTI

CHP Hatay İl Yönetimi Organ...

Günceli yazmak
Günceli yazmak

                                          Günceli yazmak Sözün ve...

http://www.hataydenge.com/wp-content/uploads/2017/07/kandil-otomotiv.gif
YÖK VE AKADEMİSYENLİK
Dr.Necmettin ÇALIŞKAN Dr.Necmettin ÇALIŞKAN hataydenge1@hotmail.com

YÖK VE AKADEMİSYENLİK

SON dönemde ülkemizde eğitim sisteminde, üniversiteye girişlerde ve doçentlik atamalarında hareketlilik yaşanıyor. Buna istinaden bu haftaki yazımızda akademik camianın problemlerini paylaşmak istiyoruz.

 

Ülkemizde ne üniformalı ne üniformasız hiçbir kurumda olmayan hiyerarşik yapı, maalesef en azgın biçimiyle üniversitelerde yaşanmaktadır.

12 Eylül Darbe döneminin ürünü olan YÖK yasasıyla; doçent oluncaya kadar tüm akademik personel (Araştırma görevlisi, Öğretim Görevlisi Uzman, Doktor ve Yardımcı Doçent) kadroların tümü yıllık uzatılan sözleşmeli personeldir.

Kamuda çaycı/temizlikçi olarak çalışan memur bile iş garantisine sahipken, 30 yılı aşkın üniversitelerde faaliyet gösteren kalifiye bir akademisyen –jüriye takılıp doçentlik sınavını geçemediği için– iş garantisinden yoksun olma durumuyla karşı karşıya gelebilmektedir.

 

Her sözleşme döneminde ataması sıralı amirlerinin (Bölüm başkanı, Dekan, Rektörlük) iki dudağı arasında kalan ve onların insafına bırakılan bir konumdadır. Öyle ki istenmediği/onaylanmadığı an kapı dışına konulur.

Şuanda üniversite öğretim üyelerinin durumu, tazminat ödememek için her yılbaşında işçilere giriş çıkış yaptıran belediyelerin taşeron şirketlerinde çalışanlardan daha kötü durumdadır.

Çünkü taşeron işçinin tazminat hakkı olmasa da çalışmaya devam etme hakkı mevcutken akademisyenlerin böyle bir hakkı yoktur. Deyim yerindeyse hocanın kaderi diğer hocanın kontrolüne bırakılmıştır.

Bu tür bir yapısal düzenle devir değiştikçe bir tarafın mağdur olması anlamına gelmektedir. Bugün iktidar taraftarları rahat ederken, yarın meçhuldür. Zira mantık “keser döner sap döner gün gelir hesap döner” sözü etrafında işlemektedir.

Bir akademisyenin ataması/yükselmesi hep bir üste/bir insanın insafına bağlı kaldığı sürece onuru zedelenmekte, gerçek kimliği ortaya çıkmamaktadır.

Doçent veya profesör oluncaya kadar kimsenin herhangi bir platformda boy gösterememesinin temel nedeni de budur.

Yıllarca bastırılan ve sindirilen bir yapı içerisinde ekmeğini kazanma/kazanmama tercihinde bulunmaya zorlanan bir akademisyenin bilgi/fikir üretememesi tabi sonuçtur.

Ülkemizde ilim adamı yetişmeyişinin temel nedeni akademi âlemindeki bu hiyerarşik yapı ve sözleşmeli işçi pozisyonunda bırakılmadır. Böyle olunca yapılan yayınlar, insanlığa hizmet, ilim âlemine yeni bir şey kazandırmak için değil yalnızca puan için yapılmakta ve suya sabuna dokunmayan toplumun problemlerini çözmeyen çalışmalar ortaya çıkmaktadır.

Bir akademisyenin başından geçen olayı anlatırsam ne demek istediğim anlaşılır. “Doçentlik tezi için “Kur’an’da stresle başa çıkmanın yolu” konusunu ele aldım. Sözüne çok güvendiğim bir hocam dedi ki “Hayır bu konu din psikolojisinin alanına girer. Bir tefsir çalışması olarak kabul görmez.

Ben “konuyu başka bir noktadan ele alacağımı ifade ettikçe” yine “hayır o din sosyoloji, yok bu din eğitimine girer hiç biri tefsir çalışması olmaz” dedi.

Nihayetinde 3. yüzyılda yaşamış bir ilim adamının eserlerini inceleme durumunda kaldım. Oldu Doçentlik çalışması. Ama benim çalışmak istediği konular çağımıza daha fazla etkisi olabilecek ve toplumu yakından ilgilendiren konularken, tarihi bir kişiliği çalışmak mecburiyetinde kaldım.

Çağımızın problemlerini konuşup tartışamayacaksak neden akademisyeniz. Literatürü şişirmek için mi?”

Dünya üniversiteler başarı veya bilimsel gelişme sıralamasında ki yerimize bakarsak ne anlatmaya çalıştığımız daha iyi anlaşılır.

12 Eylül darbesinin bir ürünü olan YÖK’ün en katı şartlarında birisi olan bu sözleşmeli durum bir an önce tamamlanmalı, yükselmelerde kişilerin dudağı arasında değil, ilmî çalışmalar üzerinden olmalıdır. Diğer problemleri gelecek yazıya bırakalım.


Dr.Necmettin ÇALIŞKAN » Yazarın Diğer Yazıları

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa