ANASAYFA HABER ARA RESMİ İLANLAR VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
İran Tehdidi03 Şubat 2016

HABER ARA


Gelişmiş Arama

FUTBOL TURNUVALARI VE SPOR

02 Nisan 2012, 14:36

FUTBOL TURNUVALARI VE SPOR

KENAN KAHLİOĞULLARI

Samandağ’da Futbol 1960’lı yıllarda başlar.Samandağın ilk futbol sahası bu gün yenipark olarak(75.yıl cumhuriyet parkı)yerindeydi. Limangücü,denizgücü,çınarspor,Vakıflı köyünün takımı (Samandağlı Ermenilerin takımı)  o yıllarda köy kalabalıktı,sutaşı köyünün güzel bir futbol takımı vardı. Cemil,Vecdi,Metin,Tahsin,Turgut gibi kaliteli futbolcular bu toprak sahlarda yetişti. 1960’lı yıllarda tahta direklerden oluşan kaleler vardı. Kendi çabalarıyla  sahayı ölçerler ve kuralları kitaplardan ,gazetelerden öğrenirlerdi.Deriden yapılmış ilkel bir futbol topu ile oynanırdı. Futbol topu zor bulunurdu.Forma ve eşofman bulmak zordu. Lastik ayakkabılarla beraber  basit kramponlar bulunurdu. Antrenmanlara deniz sitesine yayan gidilir ve yayan gelinirdi.Bir  Futbol sahası da deniz sitesinde vardı. 1960’lı yıllarda her şey daha masumdu,daha saftı.Milyon dolarla ifade edilen transferler yoktu yada milyon dolarla ifade edilen devasa iddia,bahis şirketleri yoktu.  1990’lı yıllarda ise futbol bir endüstriye dönüşüyordu. Bizim için ise fark eden bir olmadı. Biz hala amatör ruhla mahalle aralarında futbol oynuyoruz, biz hala halı sahalarda bir tepsi tatlısına maç oynuyoruz,biz halk  turnuvalarında oynuyoruz.   Futbolun amatör ruhu ölmedi. Milyon dolarla işimiz yok, gösterişli sahalarda işimiz yok; çünkü biz Akdeniz coğrafyasının sıcak ikliminde yetişmiş yoksul veya orta tabakanın emekçi insanlarının çocuklarıyız, biz  halkız. Her şeye rağmen sporun amatör ruhu  ölmedi. Koşullar değişsede, Futbol endüstriye dönüşmüş olsada …

 FUTBOL TURNUVALARININ TOPLUMSAL RÖLÜ

Sporla ilgimiz çocukken mahalle  arasında oynadığımız heyecanlı futbol karşılaşmaları ile başlar. İki taştan oluşan kaleler oluştururduk. Toprak sahada kan ter içinde mücadele ederdik. Bir sonraki güne anlatacak bir çok şeyimiz olurdu. Lastik ayakkabılar bu gün giyilen kramponları aratmazdı. Birbirimize  isimler takardık. O toprak sahalarda Rıdvanlar, Peleler, maradonlar, Simaviçler, Tanjular, Aykutlar oynardı. Acılarımızı, sevinçlerimizi o sahalarda yaşadık. Biraz yaş büyüyünce halı sahalarda amatör ruhla futbol oynadık. Halı sahalarda dostluklar kurduk, halı sahalarda takım arkadaşlarımızla kardeş olduk,iş ortağı olduk, akraba olduğumuzu fark ettik kısacası halı sahada oynadığımız futbol maçları kaynaşmamıza,dayanışma,diyalog kültürüne katkı sundu. Halı sahada lastik ayakkabıdan krampona, spor ayakkabısına terfi ettik. Samandağ’da halk turnuvalarıyla tanıştık.

Samandağ’da halk turnuvaları yapılırdı. Samandağ’ın ilerici, devrimci dinamiklerinin simgelerinden biri Samandağ Halkevi halk turnuvaları yapardı. Halk turnuvalarına  600 kişi başvururdu.Maçları 1500-2000 kişi izlerdi. Final maçını 5000-6000 kişi izlerdi. Halkevinin halk turnuvalarında sadece futbol oynanmazdı. Sporun dostluk kardeşlik olduğunu anlatan Açılış konuşmasıyla başlardı. Özgün ve halk müziği dinletisi yapılırdı. Grup nidal gibi gruplar turnuvaya renk katardı. Samandağ Halkevinin turnuvası yaz aylarında yapılırdı. Samandağlılar turnuva zamanına göre tatil planı yaparlardı. Suudi Arabistan’da çalışan işçilerimiz,emekçilerimiz izin günlerini ona göre ayarlarlardı. Halkevi futbol turnuvasının sonunda ödül verilirdi. Altın,para vb…ezeli rakipler vardı. Arjantin, kızıl yıldız, Meydan Köyü, Teke başı (cilliy) ezeli rakiptiler. Hiçbir zaman bu rekabette şiddet olmadı, hiçbir zaman bu rekabette düşmanlık, kin olmadı, barış, kardeşlik, dostluk hakimdi. “spor dostluktur, arkadaşlıktır, kardeşliktir” düşüncesi doğrultusunda tatlı bir rekabetti. Spor fanatiklik değildir, spor şiddet değildir,spor aşırı taraftarlık değildir. Spor insanoğlunun vücudunu ve zihnini terbiye etmelidir. Spor gençliği hayatın güzellikleriyle buluşturan bir aktivite olmalıdır.

Bu gün Samandağ’ın devrimci, ilerici dinamiklerini barındıran böylesi değerli spor turnuvaları maalesef yok. Bu konuyla ilgili görüştüğüm bazı dostlar birtakım kaygılardan dolayı bu turnuvaları yapmadıklarını belirttiler. Geçmiş günlere dönüp acı tatlı anılarını anlattılar. Dostların kaygılarını paylaşıyor ve anlıyorum. Nefret söyleminin, ırkçılığın, şikenin, mafya ve çete yapılanmalarının hakim olduğu ülkemiz spor camiasında ilerici, devrimci,halkçı spor etkinliklerine ve turnuvalarına ihtiyaç olduğu görülüyor.Sporun insani ve toplumsal yönünün ön plana çıkarılması için sivil toplum kuruluşlarına ve bizlere önemli görevler düşüyor. Devrimci, ilerici, Halk turnuvalarını geri istiyoruz. Spor sadece spor değildir. Futbol sadece futbol değildir. Spor dayanışmadır, diyalog ve kaynaşmadır.  

Bu haber 1002 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİDEO ARA


Altyapı: MyDesign Haber Sistemi