hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
TÜRK ASKERİ İDLİPTE KEŞİF YAPIYOR

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumartesi günü Hatay’a geldi ve Reyhanlı’ya giderek sınırdaki birliklerde denetleme ve incelemelerde bulundu. Komutanlar ve MİT Müsteşarı, İdlib’e olası bir operasyon öncesi incelemelerde bulundu, durum değerlendirmesi yaptı.
Edinilen bilgilere göre de, dün sabah, TSK, İdlib operasyonu kapsamında Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) destek için top atışı yaptı. Fırtına obüslerinin de bu kapsamda 4 veya 5 atış yaptığı öğrenildi. Askeri kaynaklar, bu atışların ÖSO’nun ilerleyişini kolaylaştırmak için yapıldığını belirtiyor. Özgür Suriye Ordusu’nun terör örgütü Heyet’ül Tahrir-i Şam ile mücadelesi sürerken, bu top atışlarının da ÖSO’nun ilerleyişini kolaylaştırmak için yapıldığı öğrenildi.
Geçtiğimiz Cuma ile Cumartesi günleri, Türkiye’deki çeşitli birliklerden gönderilen yaklaşık 30 araçlık zırhlı personel taşıyıcı ile obüs Hatay üzerinden sınır karakollarına sevk edilmişti.
Fotoğraflar:
.-. Komutanlar ve MİT Müsteşarı Hatay Havalimanı’nda…
-Komutanlar ve MİT Müsteşarı Hatay’da…

Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin  İdlib operasyonu öncesinde sınır noktasında bulunan Oğulpınar Sınır Karakolu’na konuşlandırılan çok sayıda tank ve füze rampası olası tehditlere karşı  Suriye yönüne bakıyor. Öte yandan, yeni sistemlerin alt yapı çalışmaları için karakolda iş makinaları çalışmaya devam ediyor.  Türkiye‘nin  Astana görüşmeleri kapsamında  İdlib‘te güvenli bölge oluşturmak için 7 Ekim’de Özgür  Suriye Ordusu’na bağlı güçleri operasyona yönlendirmesinin ardından  TSK ise dün bölgeye askeri keşif girişine başlandığını açıkladı.Operasyon öncesinde cuma gününden bu yana sınıra sıfır noktada bulunan  Hatay‘ın  Reyhanlı ilçesindeki Oğulpınar Karakolu’na sevk edilen çok sayıda askeri zırhlı araç ve tank sınırda konuşlandı.Karakolun batı tarafında konuşlanan 2 tank, bir obüs ve 7 füze rampasının namluları ise olası tehditlere karşı  İdlib tarafına bakıyor.Öte yandan, yeni savunma sistemlerinin alt yapı çalışmaları için karakolda iş makinaları çalışmaya devam ediyor.

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa