hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
SERKAN TOPAL’IN SİYASETTE YILDIZI YÜKSELİYOR….                                                                            FERİT LİF … YAZDI

CHP Hatay milletvekili Serkan Topal, Türkiye ve Hatay siyasetinde siyaset merdivenlerini hızla tırmanıyor.  Bu gün milletvekili olan Serkan Topal ‘ı beş sene önce yazmaya başladığımda, Hatay CHP’DE siyaset  yapan  çok sayıda profesyonel olan siyasetçiden ağır eleştiriler almıştı. Ama Serkan Topal ile ilgili yazılarımda bu gün haklı çıkmış olmanın gururunu yaşıyorum.

Bu gün Serkan Topal’ın  CHP genel sekreter yardımcılığı görevine atandığını öğrendiğimde, Hatay CHP siyasetinde yeni bir pencerenin açıldığını  görür gibi oldum.

TBMM’de  Hatay’ın sorunlarını  en cesur şekilde dile getiren Serkan Topal’ı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun böyle bir göreve  layık görmüş olması elbette boşuna değildir.   Hatay CHP’nin TBMM’de dört milletvekili var. Ama  milletvekillik  görevini  dört yıldır hakkıyla yerine getiren bir tek Serkan Topal olduğunu görüyorum. Milletvekili Serkan Topal’ın TBMM kürsüsünden dile getirdiği Hatay sorunlarının önemli bir bölümü dün ilimizi ziyaret eden  Cumhurbaşkanı  Erdoğan tarafından  Hatay kamuoyuna müjde olarak iletildi.  Dolayısıyla Serkan Topal CHP Genel Sekreterlik  Yardımcılığı görevine bence harcadığı emekler sonucunda hak etmiştir.

Hatay CHP’nin diğer üç milletvekili, Hilmi Yarayıcı, Mevlüt Dudu ve Birol Ertem  benim gözlemlerime göre,  TBMM’de sadece konu mankenliği yapmaktadırlar.  Ve maaşlarını alıp yan yatmaktadırlar.  Hatay CHP kamuoyu   milletvekili Hilmi  Yarayıcı’yı  bu güne kadar Hatay’da belki on defa görmemiştir.  Benim gözlemlerime göre Hilmi Yarayıcı milletvekili seçildiği Hatay’dan daha çok İstanbul ve Avrupa ülkelerinde gezmeyi yeğliyor.  Hatay CHP’de ilçe ve il kongresi yapılırken ortalıkta  görünmüyor.  Dolayısıyla Hatay CHP kamuoyu Hilmi Yarayıcı’yı  milletvekili olarak değil, Grup Yorum’da söylediği türkülerle anımsıyor.  Hatay CHP’nin bir diğer milletvekili Mevlüt Dudu kurultayda tekrar parti meclisine seçilemediği için, CHP’yi eleştiren açıklamalar yapmaya başladı. Hatay CHP milletvekili Mevlüt  Dudu, bu süreçte eski eşi CHP kadın kolları MYK üyesi  Suzan Şahin (Dudu ) desteğini bile kaybetmiş görünüyor.

Hatay CHP’nin bir diğer milletvekili Birol Ertem, TBMM başkanlığına sunduğu “suya tirit”  misali soru önergeleriyle  adını kamuoyuna  duyurmaya çalışıyor.  Dolayısıyla milletvekili Birol Ertem’in dört yıldır TBMM’de milletvekili olarak bulunmasını  Hatay ilimize  ciddi anlamda sağladığı hiçbir fayda olmamıştır.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  elbette Hatay CHP milletvekillerinin  meclisteki  konuşmalarını ve faaliyetlerini yakından izliyor.  Bu izlemeler sonucunda  daha önce CHP parti meclisine  seçtirmeyi düşündüğü  Serkan Topal’ı  ödüllendirmek için  CHP Genel Sekreter Yardımcılığı görevine  atıyor.

Ve böylece Hatay CHP siyasetinde yukarda ifade etmeye çalıştığım gibi yeni bir sayfa açılmış görünüyor. Milletvekili Serkan Topal’ın çok iyi bir satranç oyuncusu olduğunu biliyorum. Ama milletvekili Serkan Topal siyasette de önemli bir oyuncu olduğunu görmüş bulunuyorum.

Bu gün Samandağ  CHP’de   etkili siyaset yaptığına inanan  çok sayıda insan  bence bu gün milletvekili Serkan Topalın CHP Genel Sekreter Yardımcılığı’na atanmasıyla çok ciddi bir  şok yaşadıklarını tahmin ediyorum.

Öyle sanıyorum ki Samandağ’da, bu atamadan sonra  siyasetin kartları yeniden karılacak.

Ve öyle sanıyorum ki  milletvekili Serkan Topal’ın CHP Genel Sekreter Yardımcılığı’na atanmış olması,   Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in uykularını kaçıracak.

Samandağ CHP ilçe kongresinde, belediye Başkanı Mithat Nehir ile milletvekili Serkan Topal arasında yaşanan zıtlıklar, önümüzdeki yerel seçimlerde  Başkan Nehir’in adaylığını ne kadar etkiler bilemiyorum?

Eski milletvekili Refik Eryılmaz ile milletvekili Serkan Topal ve ilçe başkanlığını kazanan Turgay Abacı arasında, önümüzdeki yerel seçimlere yönelik nasıl bir anlaşmanın olduğunu bilmiyorum. Ama mutlaka gizli bir anlaşmanın olduğunu tahmin ediyorum.

Bu süreçte  daha önce adını  koyduğum Hatay CHP’ de iç savaş var” şeklindeki tespitimi yaşadığımız süreç doğruluyor.

Bu gün Hatay CHP siyasetine hakim olan ve yön veren il başkanı ve ilçe başkanları değil. Bu gün Hatay CHP  siyasetine yön veren üç önemli aktör var. Birincisi bu gün CHP  Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atanan milletvekili Serkan Topal, ikincisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, üçüncüsü ‘de Hatay CHP eski  il Başkanı Mehmet Güzelmansur.

HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın başına bir yargı darbesi  gelmez ise, bu üçlü, yani Serkan Topal, Lütfü Savaş ve eski il Başkanı Mehmet Güzelmansur  Hatay CHP’yi istedikleri gibi dizayn ederler.

Mevcut CHP il yönetimi olmak üzere,  bütün ilçe başkanları da bu üçlüye biat ederler.

Ya da başta il Başkanı Servet Mullaoğlu  olmak üzere,  Hatay CHP’nin tüm  örgütleri,  milletvekili Serkan Topal, HBB Başkanı Lütfü Savaş ve eski il  Başkanı Mehmet  Güzelmansur üçlüsüne  isyan bayrağı kaldırırlar.

İşte bu gün Hatay CHP’nin fotoğrafı….Bu gelişmeleri sizler için izlemeye devam edeceğiz.

Not: Bu yazının diziminde ve yazımında emeği geçen hataydenge.com editörü Selva Lif’e çok teşekkür ediyorum.Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa