hit
hit
 • GÜLER  YAYLADAĞIN’DA  BAYRAKLAR’LA KARŞILANDI.
  GÜLER  YAYLADAĞIN’DA  BAYRAKLAR’LA KARŞILANDI.
 • HATUNOĞLU  BAŞKAN  SAVAŞ’A  ZEYTİN  DALI UZATIYOR… AMA  BAŞKAN  SAVAŞ  HAYIR  DİYOR. Ferit LİF yazdı.
  HATUNOĞLU  BAŞKAN  SAVAŞ’A  ZEYTİN  DALI UZATIYOR… AMA  BAŞKAN  SAVAŞ  HAYIR  DİYOR. Ferit LİF yazdı.
 • DEFNE CHP BELEDİYE BAŞKAN A. ADAYI  BEDİR YOLCU…Defne Turizm ve Festivallerle kalkınacak.
  DEFNE CHP BELEDİYE BAŞKAN A. ADAYI  BEDİR YOLCU…Defne Turizm ve Festivallerle kalkınacak.
 • GÜLER : 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLUYORUM.
  GÜLER : 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLUYORUM.
 • 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ
  10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ
 • CHP anketine göre oy oranları
  CHP anketine göre oy oranları
 • GÜLER  AK  PARTİ’Yİ  ŞAHA  KALDIRIYOR
  GÜLER  AK  PARTİ’Yİ  ŞAHA  KALDIRIYOR
 • HATAY’IN MECLİSTEKİ SESİ GÜZELMANSUR
  HATAY’IN MECLİSTEKİ SESİ GÜZELMANSUR
 • CHP  LÜTFÜ  SAVAŞ’I NEDEN TEKRAR  ADAY  YAPTI  ? Ferit Lif : Yazdı
  CHP  LÜTFÜ  SAVAŞ’I NEDEN TEKRAR  ADAY  YAPTI  ? Ferit Lif : Yazdı
 • HATAY BÜYÜKŞEHİR’DE YARIŞ RESMEN BAŞLADI … GÜLER’İN RAKİBİ SAVAŞ OLDU…
  HATAY BÜYÜKŞEHİR’DE YARIŞ RESMEN BAŞLADI … GÜLER’İN RAKİBİ SAVAŞ OLDU…
Hatay Denge Gazetesi
Hatay Denge Gazetesi
Seçimde nasıl oy kullanılacak

 

 

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde kullanılacak oy pusulaları basın mensuplarına gösterildi. Ayrıca 24 haziran seçimlerinde nasıl oy kullanılacak sorusu da yanıt buldu. İşte detaylar…

 

Milletvekili kesin aday listelerinin ilan edilmesinin ardından, yurt dışında kullanılacak oy pusulaları ile cumhurbaşkanı seçiminde kullanılacak pusulaların basımı tamamlandı. 24 Haziran’da yurt içinde kullanılacak pusulaların basım işlemi ise dün başladı. Bu arada 24 Haziran seçimlerinde vatandaşların nasıl oy kullanacakları da belli oldu. Milletvekili ve cumhurbaşkanı pusulası tek zarfa konularak sandığa atılacak.

 

Cumhurbaşkanı adayları için hazırlanan oy pusulasında birinci sırada CHP’nin adayı Muharrem İnce, ikinci sırada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, üçüncü sırada Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü sırada HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş, beşinci sırada Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, altıncı sırada da Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yer aldı. Pusulada adayların fotoğrafları isimleri ve bunların hemen altında “EVET” mührünün basılacağı alan bulunuyor.

 

Siyasi partilerin oy pusulasında ise AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu, BBP’nin destek verdiği “Cumhur İttifakı” ilk, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Partinin (DP) kurduğu “Millet İttifakı” son sırada. Pusulada HÜDA PAR ikinci, Vatan Partisi üçüncü, HDP dördüncü sırada yer alıyor.

 

İttifak yapan partiler, oy pusulasında ittifak unvanları altında yan yana bulunuyor. Partilerin logoları, isimleri, genel başkanlarının adları belirtiliyor. Yurt içindeki pusulalarda partiler için ayrılan her sütunun altında, milletvekili adaylarının isimleri de bulunacak.

 

İKİ PUSULA TEK ZARFA: Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. Birleşik oy pusulasında tercih edilen cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle ”TERCİH” veya ”EVET” mührü basılması gerekecek.

 

Oy pusulasına, ”TERCİH” veya ”EVET” mührü dışında, herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak. Birleşik oy pusulasından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak. Seçmene birleşik oy pusulası verildikten sonra hata veya başka bir neden ileri sürülerek yeni bir birleşik oy pusulası verilmeyecek.

 

İTTİFAK OYLARI: İttifak alanı içerisinde, “EVET” mührünün, bir siyasi partiye ayrılan alana, hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne, ittifak unvanı bölümüne taşacak şekilde bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde o siyasi partinin cetveldeki sütununa işaretlenecek. Bu haller dışında, yalnız ittifak alanı içerisine “EVET” mührünün basıldığı her durumda, bu oy pusulaları da geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde ittifakın ortak oyları sütununa rakamlar birden başlamak üzere, sırasına göre çizilmek suretiyle ayrı ayrı işaretlenecek

 


» Yazarın Diğer Yazıları

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa