hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
SAMANDAĞ SİYASETİNDE NELER…OLUYOR? FERİT LİF … YAZDI

Türkiye ve Hatay kamuoyu 24 Haziran seçimlerine kilitlenmişken Samandağ da siyaset dengelerini değiştirecek ciddi gelişmeler  yaşanıyor.

Ustaca kurgulanmış bu siyasi hamlelerle, Belediye Başkanı Mithat Nehir hedef alınıyor.Başkan Nehir’in yerine eski milletvekili Refik Eryılmaz, Belediye Başkanı olarak ikame edilmek isteniyor.Bu proje Samandağ CHP ilçe Kongresinden önce yazıldı.Kongre yi Refik Eryılmaz ,Milletvekili Serkan Topal ikilisi kazanınca bu proje ciddi anlamda vucut buldu.Mevcut İlçe Başkanı Turgay Abacı  bence bu süreçte Milletvekili Serkan Topal ile eski milletvekili Refik Eryılmaz arasında sıkışmış görünüyor.Çünkü İlçe Başkanı Abacıya ilçe başkanlığının yolunu açan Milletvekili Serkan Topal .Ama İlçe Başkanı Abacı bu süreçte Milletvekili Serkan Topal’dan daha çok  Refik Eryılmaz’a yakın bir görüntü vermeye çalışıyor.

Samandağ siyaseti ve Samandağ Belediye Başkanlık yarışı Ayhan Kara’ın Kapısuyu köyünde restore ettiği eski taş evler üzerinden şekillenecek gibi görünüyor.Ayhan Kara ile Samandağ Belediyesi arasında günlerdir devam eden yıkım tartışması, aslında gizli bir anlaşmayla tatlıya bağlanmıştı.Ama bu anlaşmayı haber alan Mithat Nehir Karşıtları Başta Refik Eryılmaz olmak üzere, Cumhur Karaali ,Mehmet Kamacı, CHP ilçe Başkanı Turgay Abacı hızlı bir şekilde HBB Başkanı Lütfü Savaş’ı bir şekilde Kapısuyuna götürdüler ve kamuoyuna yayınladıkları resimlerle Belediye Başkanı Mithat Nehir’e karşı kamuoyu oluşturmaya çalıştılar.Burada iki derede bir arada kalan mülk sahibi Ayhan Kara olduğunu çok iyi biliyorum.Çünkü Ayhan Kara  kendisini ziyarete gelen HBB Başkanı ve konuklarına “ ben iki gün önce Başkan Nehir ile anlaştım.Bu sorunu görüştük karara bağladık ve öpüşerek ayrıldık “ şeklinde bir açıklama yapma cesaretini gösteremedi.

Ayhan Kara evleri üzerinden başlayan ve aslında bir yıl sonra yapılacak belediye seçimlerine yönelik bu tartışmanın içeriğini bu şekilde açıkladıktan sonra, Samandağ siyasetinde yaşanan ilginç gelişmelere dönelim.

CHP ilçe Başkanı Turgay Abacı’ın gönlünde yatan aslan Belediye Başkanı olmaktır.Fikir babası Mustafa Terzi. Turgay Abacı’yı mutlaka belediye Başkanı görmek istiyor.Mustafa Terzi ile Turgay Abacı arasındaki iş ilişkilerini çok iyi bilmediğim için şimdilik bu gelişmeler konusunda herhangi bir iddia ortaya atmak istemiyorum.

Samandağ siyasetinin , belediye Başkanlık seçimleri üzerinden yeniden şekilleneceği, CHP ilçe kongresinin sonucunda ortaya çıktı.Fuat Çay,Refik Eryılmaz ve Milletvekili Serkan Topal İbrahim Aydoğan’ı ilçe başkanlığından indirmek için anlaştıklarını gördüğüm zaman ,bu sürecin bu günlere geleceğini tahmin ediyordum.Ama Refik Eryılmaz’ın HBB Başkanı Lütfü Savaş ile bu kadar yakın ittifaka gireceğini tahmin etmiyordum.Aynı şekilde bu ittifaka, Fuat Çay’ın ciddi anlamda destek vereceğini de açıkçası düşünemiyordum.Ama şimdi bu ittifakın gerçekleşmiş olduğunu çak rahatlıkla görebiliyorum.Bu işin baş mimarının Mehmet Kamacı olduğu söyleniyor ama bence Sadece Mavişin bu işe gücü yetmez diye düşünüyorum.Dolayısıyla çok daha başka etkenlerin devrede olduğu anlaşılıyor.

HBB Başkanı Lütfü Savaş bu gün Hatay CHP de tek belirleyici olduğunu resmen kanıtlamış görünüyor.Milletvekili aday listesinde yaptığı devrimden dolayı Hatay CHP de tek belirleyici unvanını elde etmiş bulunuyor.Dolayısıyla Başkan Savaş’ın önümüzdeki yerel seçimlerde tercihlerini hangi Belediye Başkan adaylarından yana kullanacağı daha şimdiden tartışılmaya başlanmış durumda.HBB Başkanı Savaş’ın Samandağ da Refik Eryılmaz’dan yana bir tutum takınacağını söylemek siyasi kehanet değildir.

Başkan Mithat Nehir ne yapar?

Başkan Nehir Belediye Başkanlığının 5 yılını ÖDP de 5 yılınıda CHP de Belediye Başkanı olarak geçirdi.CHP’ye  DAVET ÜZERİNE KATILDI.Dokuz yıllık süre içersinde Samandağ ilçesinin çehresini gerçekten çok değiştirdi.Ana caddelerinde yağmurlu günlerde çizmelerle yürünebilen Samandağ’da, bu gün parkesiz sokak ve modern şekilde asfaltlanmış caddeler var.Bu hizmetleri hiçbir vicdan sahibi ve hiçbir  Samandağ yaşayanı inkar edemez.

Hatay CHP’nin tek belirleyicisi Başkan Savaş, Samandağ Belediye Başkanlığına Mithat Nehir yerine Refik Eryılmaz’ı ikeme etmek istiyorsa,iki noktada çok ciddi düşünmesi gerekiyor.Birincisi partiden istifa etmiş ve bağımsız aday olmuş ,bu bağımsız adaylıkla Hatay’da CHP ye bir milletvekili kaybettirmiş Refik Eryılmaz’ın  CHP genel merkezinde hiçbir karşılığının olmadığını çok iyi bilmelidir.

İkincisi; Başkan Nehir’in Samandağ yöresinde sahip olduğu siyasi kudreti ve sahip olduğu seçmen desteğini bence çok iyi hesaplamalıdır.

Ben buradan HBB Başkanı Lütfü Savaş’a bir atasözünü hatırlatmak istiyorum. Midyata pilava  giderken ,evdeki bulgurdan  olabilirsin…HBB Başkanlığını Samandağ seçmeni sayesinde kazandığını hatırlatmaya gerek varmı?

 

 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa