hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
SAMANDAĞ DA HALK ADLİYE ÖNÜNDE TOPLANDI

SAMANDAĞ DA HALK ADLİYE ÖNÜNDE TOPLANDI

Güven Oğorel’i katleden polisin serbest bırakılması üzerine halk adliye önünde toplandı. 24. Dönem Milletvekili Refik Eryılmaz, CHP Samandağ İlçe Başkanı TurgayAbacı, Av. Anıl Cevahircan yaptıkları açıklamada; ellerinde kamera görüntülerinin olduğunu ve bütün delilleri baş savcıya sunduklarını, katil tutuklanana kadar mücadeleye devam edeceklerini’ belirttiler.CHP Hatay Milletvekili Serkan olayı meclis gündemine taşıdı

 

 

 

BAŞKAN NEHİR:”HER VATANDAŞIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ VE YAŞAM HAKKI KUTSALDIR”
Dün akşam saatlerinde Samandağ  75.yıl parkı yakınlarında polis tarafından yaralanarak Samandağ devlet hastanesine kaldırılan ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybeden Güven Oğurel (Kahıloğlulları) ilçede büyük üzüntü yarattı.Belediye Başkanı Mithat Nehir yaptığı açıklamada.
Üzücü hadise ile ilgili açıklama yapan Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir:” Dün akşam saatlerinde ilçemizde üzücü bir hadise yaşanmıştır. Güven Oğurol (Kahil) adlı gencimiz polis tarafından silahla yaralanmış ve hastanede hayatını kaybetmiştir. Bu üzücü olay ilçemizde infiale yol açmış , üzüntüyle karşılanmıştır. Dün gece geç saatlerde yetkililerle yaptığımız görüşmede olayın hangi şartlarda oluştuğu hususunda çevredeki güvenlik kameralarının incelendiği,olayın aydınlatılması için çalışmaların sürdürüldüğü ifade edilmiş,sorumlu polis memurunun gözaltına alındığı,sorumlu polis memuru için adalet sürecinin işletildiği belirtilmiştir. Her vatandaşımızın can güvenliği,yaşam hakkı kutsaldır. Böylesi üzücü olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, bu sürecin takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Güven Oğurel’e (Kahıloğulları) Allahtan Rahmet,Ailesine ve Samandağ halkına başsağlığı dileriz. “ifadelerine yer verdi.

ESKİ MİLLETVEKİLİ REFİK ERYILMAZ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Eryılmaz yaptığı açıklamada “Dün gece Samandağ’da çok acı ve talihsiz bir olay yaşadık.Maalesef 24 yaşındaki kardeşimiz Güven Oğurel Kahil polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.Dün gece yaşanan bu acı olayı öğrendikten sonra olay yerine gittim.C.Savcısı ve Emniyet güçleri olay mahallinde inceleme yapıyordu.Olay hakkında bilgi almaya çalıştım.Olay yerinden Hastahaneye geçtim hastahanede aldığım bilgiye göre gencimizin gögsüne isabet eden bir kurşunla öldüğünü ve başka bir kurşun izinin olmadığını öğrendim.
Bugün defin işlemi yapılacaktı ancak olaya karışan polisin mahkemenin denetimli serbestlik kararı ile serbest bırakılması üzerine aile bu karara tepki olarak defin kararından vazgeçti.
Bunun üzerine Avukat arkadaşlarla birlikte eldeki kamera kayıtlarını da eklemek suretiyle savcılığa itirazda bulunarak olaya karışan polisin tutuklanması talebinde bulunduk.Şu anda itirazın sonucu bekleniyor.
Bir insanın suçu ne olursa olsun sokak ortasında öldürülmesi doğru değildir.Polisin görevi suçlu ya da şüpheliyi yakalayıp yargıya teslim etmektir.Bu olay haklı olarak kamuoyunun tepkisine neden olmuştur.Biz bu olayın kesinlikle takipçisiyiz.Olayın objektif ve yasaların emrettiği şekilde soruşturulması ve sonuçlandırılması ailenin,bizim ve bütün vatandaşlarımızın beklentisidir.Devlet yetkililerinin ve yargı mensuplarının objektif ve Kamuoyu vicdanını tatmin edecek şekilde hareket etmelerini bekliyor vatandaşlarımızı ve gençlerimizi soğukkanlılıklarını korumaya davet ediyorum.
Özellikle sosyal medyada olayla ilgil farklı farklı yorumların yapıldığını görüyoruz.Öldürülen gencimizin polisin silahından çıkan ve göğsüne isabet alan bir kurşunla hayatını kaybettiği açık ve net bunun dışında olayın ayrıntıları ancak Adli Tıp raporu,kamera kayıtları ve tanık beyanları ile ortaya çıkacaktır.Bu süreci hukukçu arkadaşlarla birlikte takip edeceğiz.
Genç kardeşimize bir kez daha Allahtan rahmet,ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.

CHP Samandağ İlçe Başkanı Turgay abacı halka sükunet çağrısı yaptı.

MİLLETVEKİLİ SERKAN TOPAL SORU ÖNERGESİ VERDİ

Hatay’ın Samandağ ilçesinde polislerin ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 24 yaşındaki Güven Oğurol, CHP Hatay Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Serkan Topal’ın soru önergesiyle Meclis gündemine geldi.

 

CHP Milletvekili, Oğurol’un polis kurşunuyla hayatını kaybetmesi hakkında Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şunları sordu:

-Güven Oğurol’a ateş açılması talimatını kim vermiştir?

-Güven Oğurol hangi şüpheyle vurulmuştur?

-Olayla ilgili bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmış ise soruşturmanın akıbeti nedir?

-Olayla ilgili sorumluluğu olan kişi ya da kişiler hakkında yapılan işlem var mıdır?

-Polisin, sadece ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle birini vurması ya da öldürmesi gerekli midir?

-2002- 2018 tarihleri arasında Türkiye genelinde sadece ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle kaç vatandaşımız polis tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetmiştir?

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa