hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
ORGANİZE  SANAYİ  FABRİKALARI ANTAKYA’YI KİRLİLİĞE BOĞUYOR…  Haber : Ferit LİF Fotoğraflar : Çetin CEMALİ

      Üç yıl önce Hatay’ın en modern arıtma tesisini görkemli bir törenle açan Antakya organize sanayi bölgesinde bulunan bazı fabrikalar ne yazıkki üç yıldır kanserojen ve vs. içeren kirli sularını döşedikleri gizli borularla arıtma tesisine aktarmak yerine illagal yöntemlerle organize sanayi bölgesinin altında bulunan dereye akıtıyorlar. Antakya organize sanayi bölgesi yönetim kurulu başkanı Tahsin Kabaali’nin bilgisi dahilinde yapıldığı iddia edilen (bazı fabrikaların kirli sularını dereye açıktan akıtmaları konusunda) bugüne kadar Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü’nün ile Hatay Büyükşehir Belediyesinin hiçbir müdahalede bulunmamış olması , tam anlamıyla bir (skandal) olarak nitelendiriliyor.

Organize sanayi bölgesi içersinde bulunan salça fabrikaları ,yağ fabrikaları ve  iplik boya gaze merserize iplik fabrikalarından çıkan kirli sular Antakya organize sanayi bölgesinin kurmuş olduğu modern arıtma tesisini , bozabilir endişesiyle bu fabrikaların kirli suları organize sanayi bölgesinin arıtma tesisine aktarılmadan gizli borularla Antakya’nın kirlenmesine neden olan dereye aktarılıyor.

Olay bölgesinde yaptığımız incelemede çektiğimiz resimler ve videolar bu kirlilik faciasının buyutları zaten ortaya seriyor. Antakya organize sanayi bölgesinden akan derenin taşıdığı kirli suları e-5 karayolu üzerinden geçen herkesin, araç içerisinde olmasına ramen soluklarını kestiği ve adeta insanları nefes almakta zorladığını biliyoruz. Antakya ekonomisine ciddi katkılar yapan AOSB  de bulunan çok fabrikayı töhmet altında bırakma amacında değiliz. Ama AOSB nin imztiyazlarından ve imkanlarından yararlanarak çevreye kirlilik saçan bazı fabrikalarıda teşhir etmek boynumuzun borcudur. Bu konuda özellikle Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğünün ve Hatay büyükşehir belediyesini bu kirliliğin önlenmesi konusunda göreve davet ediyoruz.

 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa