hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
NİDAL ÖZDEMİR: “KADIN GÜÇLENİRSE TÜRKİYE GÜÇLENİR, HATAY GÜÇLENİR”

 

 

1-5 Eylül 2018 tarihleri arasında Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Kadın Kooperatifleri Festivali’nde Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce kadın bir araya geldi, el emeği ürünlerini sergiledi, atölyelere katıldı, başarı hikayelerini paylaştı.  İlk kez düzenlenen bu festivale Hatay Üreten Eller Kadın Kooperatifi’nin emekçi kadınları ve proje danışmanı aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı olan Nidal Özdemir de katıldı. Hataylı kadınlar festival boyunca Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınlarla başarı hikayelerini paylaştı, deneyimlerini aktardı.

 

Nidal Özdemir Festivalle ilgili olarak; “Hatay Üreten Eller Kooperatifi’nin emekçileri olan kadınlarla birlikte bu Festivalde biz de yerimizi aldık. 34 kooperatif ve 150 kadının buluştuğu bu organizasyonda hem başarı hikâyemizi, hem ürünlerimizi hem de deneyimlerimizi paylaştık. Biliyoruz ki birlikte daha da güçleniyoruz.” diye konuştu.

 

ANADOLU’NUN ÜRETEN ELLERİ MURATPAŞA’DA BULUŞTU

 

Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar tarafından kurulan kooperatifleri buluştuğu ‘Kadın Kooperatifleri Festivali’ 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Antalya Muratpaşa’da başladı. Türkiye’de ilk kez düzenlenen Kadın Kooperatifleri Festivaline ülkenin dört bir yanından 170 kadın kooperatif katıldı. Kadın kooperatiflerinin hem el emeklerini kazanca dönüştürme hem de deneyimlerini paylaşma imkanı bulduğu Festival 5 gün boyunca devam etti. Hatay Üreten Eller Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Proje Danışmanı Nidal Özdemir Festivalle ilgili de bir değerlendirmede bulundu. Nidal Özdemir yaptığı değerlendirmede kadınların ürettikçe, paylaştıkça güçlendiğini kaydederek şunları söyledi:

 

“GURURLUYUZ”

 

“5 gün boyunca Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Kadın Kooperatifleri Festivali’nde Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce kadınla bir araya geldik. Hatay Üreten Eller Kooperatifinin emekçileri kadınlarla birlikte bu Festivalde biz de yerimizi aldık. Hem başarı hikayemizi, hem ürünlerimizi hem de deneyimlerimizi paylaştık. Öncelikle Türkiye’de ilk kadın kooperatifleri buluşmasının gerçekleştirilmiş olmasından dolayı son derece memnunuz, mutluyuz. Hatay Üreten Eller Kadın Girişimi Kooperatifi’mizin de bu festivalde yerini almış olması, kadınlarımızla birlikte deneyimlerimizi Anadolu’nun dört bir yanından gelen kadınlarla paylaşmış olmak da bize ayrıca gurur verdi.”

 

4 MİLYON MEVSİMLİK FİDE ÜRETTİK

 

“Hatay Üreten Eller Kooperatifi 2017 yılında hayata geçti. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfi Savaş’ın desteklediği, Hatay ilimizin 13 ilçesinde kırsalda yaşayan 250 ihtiyaç sahibi kadın girişimcilerle kendi evlerinin yanına kurdukları 250 serada çiçek üretiyoruz.  Bugüne kadar yaklaşık 4 milyon mevsimlik fide ürettik. Amacımız kadın girişimlerini desteklemek, üretim becerilerini geliştirmek, ekonomik, sosyal, kültürel ihtiyaçları ile ekonomik faaliyetleri kapsamında yer alan mal ve hizmet üretimi İle bunların pazarlanmasına yönelik ihtiyaçları karşılamak.

 

KADIN GÜÇLENİRSE TÜRKİYE GÜÇLENİ, HATAY GÜÇLENİR

 

“Biz örgütlü çalışmaların her zaman başarı getireceğini farkındayız. Bu nedenle kooperatifimizdeki kadınlarımızla birlikte bu festival boyunca birçok ilimizde çalışma yapan kadın kooperatifleri ile bir araya geldik, atölye çalışmalarında deneyimlerimizi paylaştık, birbirimizin hikayeleri ile güçlendik.. Bu organizasyonda hem başarı hikâyemizi, hem ürünlerimizi hem de deneyimlerimizi paylaştık. Kadın emeği sergilerinin, konserlerin ve atölye çalışmalarının düzenlendiği ve Kadın Kooperatiflerinin güçlenmesi için fikir alışverişinin yapıldığı bu festivali organize eden Muratpaşa Belediyesi emekçilerine ve Belediye Başkanımız Ümit Uysal’a bir kez daha çok teşekkür ediyoruz.  İnanıyorum ki hem diğer Kooperatifler hem de Hatay Üreten Eller Kooperatifimiz daha büyük başarılara imza atacak. Dilerim Türkiye’nin dört bir yanına inancımız, heyecanımız yayılır ve projemiz daha çok ses getirir, daha çok kadına umut oluruz. Kadın güçlüyse, kadın özgürse Türkiye özgür, Türkiye güçlü demektir.

 

 

 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa