hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
MİLLİ EĞİTİM BAKANI YILMAZ HATAY DA

 

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “İnanıyorum ki eğitimde çok iyi bir mesafe aldık. Eksiklerimiz var mı? Var. Ama geçmişe kıyasla bakarsak eğitimin her alanında çok daha ileriye gittiğimizi görüyoruz.” dedi

Yılmaz, Hatay Valiliğinde düzenlenen il eğitim değerlendirme toplantısına katılarak, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan’dan brifing aldı.

Yılmaz, basına kapalı gerçekleşen toplantı sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, eğitime katkı sağlayan tüm hayırsever ve il idarecilerine teşekkür etti.

Hatay’a eğitim alanında önemli hizmetler yapıldığını vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

“Türkiye’ye eğitimde toplam 64 milyarlık yatırım yaptık. Hatay’a ise 1 milyar 415 milyon 192 bin liralık yatırım yaptık. Hatay’da 7 bin 323 olan derslik sayısını 16 bin 607’ye ulaştırdık. İlköğretimde 2002’den 2017’ye derslik başına düşen öğrenci sayısı 38’den 25’e düşürüldü. Türkiye genelinde de 36’dan 24’e düştü. Ortaöğretimde ise 35’ten 25’e düştü. İlköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2003’te 26 iken bugün 17’ye düştü. Ortaöğretimde ise 20’den 14’e düştü.”

Yılmaz, öğrencilere teknolojiyle buluşmuş bir eğitim verildiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Hatay genelinde 14 bin 714 bilgisayar okullara ulaştı. Bin 100 okulumuza hem ADSL ve uydu bağlantısı üzerinden bilgi otoyollarına ulaşabilmesine imkan sağlandı. 747 bilişim teknolojileri sınıfı açıldı. Fatih Projesi kapsamında Hatay’da öğrenci ve öğretmenlere 29 bin 275 adet tablet bilgisayar dağıtıldı. 8 bin 831 etkileşimli akıllı tahtayı öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Hatay’da 98 milyonun üzerinde kitabı öğrencilerimize ücretsiz dağıttık. Bunun için 151 milyon liralık kaynak ödedik. Bunun yanında üzüm ve süt dağıtımı da yapıldı. 148 milyon lira annelerin hesabına para yatırdık. Niçin? Evlatlarını düzenli olarak okula göndersinler diye. Okullarda hangi ders olursa olursa, öğrencilerimiz ilave eğitim almak isterse ücretsiz olarak bu dersleri de veriyoruz. Geçen yıl 1389 kursumuza 267 bin 602 öğrencimiz katıldı.”

Yılmaz, ilde okul öncesi eğitimde kurum sayısının 8 kat arttığını vurgulayarak, 2002’de 31 olan kurum sayısının 233’e yükseldiğini, okul öncesi eğitimde öğretmen sayısının da 11 kat arttığını söyledi.

“Eğitimde çok iyi bir mesafe aldık”

Hatay’da hayırsever potansiyeli olduğunu ve onları eğitime yönlendiren Hatay Valisi Erdal Ata’ya teşekkür ettiğini aktaran Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sözleşmeli öğretmenlik başladıktan sonra bilhassa sınır ilçelerine, köylere öğretmenlerin geldiğini, artık bir yıl gelip ertesi yıl giden öğretmen kalmadığını, eğitimin kalitesinin arttığını, 2002-2003’te 11 bin 348 olan öğretmen sayımızın şimdi 24 binin üzerine çıktığını görüyoruz. İkili eğitimi kaldırmak için ilave dersliklere ihtiyacımız var. İnşallah planlamasını yapıyoruz. Yine devlet-millet iş birliğiyle bunu ortadan kaldıracağız. 80 yılda yapılan derslikten fazla bu dönemde yapıldı. Yani Hatay’daki dersliklerin yüzde 60’a yakını bu dönemde yapıldı. İnşaat halinde olan dersliklerimiz de var. İnanıyorum ki eğitimde çok iyi bir mesafe aldık. Eksiklerimiz var mı? Var. Ama geçmişe kıyasla bakarsak eğitimin her alanında çok daha ileriye gittiğimizi görüyoruz. İnşallah devlet-millet iş birliğiyle evlatlarımıza bizim aldığımız eğitimden çok daha iyi bir eğitim veriyoruz. Yarının eğitimini bugünden daha iyi kılmak için de el birliği içerisinde çalışıyoruz.”

Yılmaz’a programında Vali Erdal Ata, AK Parti Hatay milletvekilleri Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler de eşlik etti. – Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde Naim Atakaş Anadolu Lisesi’nin açılışını gerçekleştirdi
– Hayırsever iş adamı Atakaş: “Ülkemizin gençliğine çok güveniyorum”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, hayırsever iş adamı Recep Atakaş’ın Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde yaptırdığı 24 derslikli Naim Atakaş Anadolu Lisesi’nin resmi açılışını gerçekleştirdi. Bakan Yılmaz, çocuklar okusun diye erkek çocukların annelerine 35, kız çocukların annelerine ise 40 TL ödeme yapıldığını belirterek, bugüne kadar toplamda 6 milyar lira harcadıklarını kaydetti.
Kırıkhan’da 8 milyon 500 bin TL maliyetle 6 bin 65 metrekare alana kurulan 24 derslikli Naim Atakaş Anadolu Lisesi’nin açılış töreni, Antakya Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin halk oyunu gösterisiyle başladı.
Törende konuşan hayırsever iş adamı Recep Atakaş, Suriye’nin Afrin ilçesini terörden arındıran Türk askerine başarı, şehitlere ise rahmet dileyerek sözlerine başladı.
Atakaş, 1998 yılında babası Naim Atakaş adına yapılan okulun günümüz şartlarına göre yeterli olmadığı için yıkılıp, yenisinin inşa edildiğini kaydederek, “24 derslikli Naim Atakaş Anadolu Lisesi’ni en yeni malzemelerle donattık. Kırıkhan’ın ve bölgenin en modern okulu olması için çaba sarf ettik. Ülkemize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.
Ülkenin geleceğinin eğitimde olduğuna vurgu yapan Atakaş, güçlü ekonomiye sahip olmak için yüksek teknolojiye dayalı, daha çok katma değeri olan üretimler yapılması gerektiğinin altını çizdi. Ömrü yettiğince eğitim yatırımları yapmaya devam edeceğini bildiren Atakaş, öğretmenlere ve öğrencilere de büyük görevler düştüğünü anlattı.
Öğrencilere seslenen Recep Atakaş, “Unutmayın ki başarının anahtarı çalışmaktır. Eğer başarılı olmak, bir yerlere gelmek istiyorsanız kendinize güveniniz tam olsun. İster kendi işinizi yapın, ister kamu veya özel sektörde çalışın. Görevinizi tam yapın. Birikimlerinizi yaptığınız işlere aktarın. Sorumluluk alın, elinizi taşın altına koyun. Bunu yaptığınız zaman hem kendinize, hem ülkemize, hem ailenize hem de ülke ekonomisine büyük faydalarınız olacaktır” diye konuştu.
Girişimci olmak isteyen gençlere de öğütler veren Atakaş, “Ülkemizde girişimcilerin sayısı az. Bazı zorluklar mutlaka olacaktır, bunlar size zor gelmesin. Kolaya kaçmayın. Umudunuzu yitirmeyin. Çalışmadan, emek harcamadan gelinen nokta başarı sayılmaz. Kolay kazanılan, kolay kaybedilir. Ülkemizin gençliğine çok güveniyorum. Çalışkan, dürüst, kendine güveni olan gençlersiniz. Ülkemizi en kısa sürede bizlerin getirdiği çok daha yükseklere çıkartacaksınız. Ülkemizi kısa sürede gelişmiş ülkeler seviyesine geçireceksiniz” şeklinde konuştu. 


Hayırsever iş adamı Recep Atakaş, inşaatı tamamlanan okul ile Dörtyol ilçesindeki okullarının ‘proje okulu’ kapsamına alındığını hatırlatarak, İskenderun ilçesindeki Sefa Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de proje okulu kapsamına alınması için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a ricada bulundu.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise iş adamı Recep Atakaş’a okul yaptırdığı için teşekkür etti. Atakaş’ın gerçek anlamda bir hayırsever olduğunu aktaran Yılmaz, Atakaş’ın İskenderun ve Dörtyol’da yaptırdığı okullar, anaokulu, öğrenci yurtları ve camileri işaret etti.
Bakan Yılmaz, eğitim kurumlarının inşasına büyük önem verdiklerine vurgu yaparak, “Yetişmiş insan gücünü okullar sağlıyor. Kaliteli ve fırsat eşitliği temeli eğitim bakanlığımızın vazgeçilmez ilkesi. Altyapı tamamlanmadan da bu kaliteden bahsedemeyiz. En büyük birikim eğitimdir. Büyük Türkiye hedefine giden yolda kılavuzumuz bilimdir, akıldır. Bilgiyi üretecek insanların yetiştiği yer de eğitim kurumlarıdır. Eğitim kurumlarının inşasına büyük önem veriyoruz. Eğitime yatırım yapan hayırseverler tarafından eğitime yüzde 100 destek kampanyası kapsamında 25 bin 721 bina ve 58 bin 946 derslik bağışlandı. Herbirine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
AK Parti Hükümeti’nin eğitim alanında yaptığı bazı hizmetleri aktaran Bakan Yılmaz, şunları söyledi:
“Bazı alanlarda 80 yılda yapılanın kat kat fazlasını sunduk. Milli gelirde eğitime ayrılan pay 2 kattan fazla arttı. 2002’de yüzde 2.9’du şimdi yüzde 6.2’den fazla. Geçmiş 80 yılda yapılan derslikleri üst üste koyun. 2002’de 367 bin derslik varken, 387 bin derslik yaptık, 754 bini aştı. 584 binin üzerinde öğretmen ataması yaptık, 25 bin daha alacağız. Bunu koyunca 610 bine yaklaşan öğretmen ataması gerçekleştireceğiz. Kızların okullaşma oranı yüzde 44 arttı. Okuma yazma bilmeyen oranı 4 kat azaldı. Okul öncesi eğitimde öğrenci sayısı 5 kat arttı. Eğitim gören erkek öğrenci için 35 lira, kız öğrenciler için 40 lira veriyoruz annelerine. Bugüne kadar 6 milyar lira harcadık. Fatih Projesi kapsamında öğretmen ve öğrencilerimize 1 milyon 432 bin tablet dağıttık. Çoğu okulda akıllı tahtalar var.”
Bakan İsmet Yılmaz, konuşmasını bitirirken, iş adamı Recep Atakaş’a tekrar teşekkür etti.
Konuşmaların ardından hayırsever iş adamı Recep Atakaş’a protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi.
Okulun açılış kurdelesi, protokol üyeleri tarafından kesildi.
Açılış törenine, Hatay Valisi Erdal Ata, AK Parti Hatay Milletvekilleri Mehmet Öntürk, Orhan Karasayar, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, kent protokolü ve davetliler katıldı. 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa