hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
MİLLETVEKİLİ TOPAL MECLİS KÜRSÜSÜNDEN HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNDU

Hatay’da Esnaf Kan Ağlıyor, Çiftçi Kan Ağlıyor, Büyük Bir İşsizlik Var.

Hükümet Olarak Destek Verecek Misiniz?

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal,  TBMM Genel Kurul oturumunda gündem dışı söz alarak Hatay’ın sorunları hakkında bir konuşma yaptı. Sık sık meclis oturumlarında söz alarak Hatay’ın çeşitli sorunları hakkında farkındalık oluşturarak çözüm aramaya çalışan milletvekili Topal, Hatay’ın merkezi hükümet tarafından desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Hatay Milletvekili Topal sözlerine “Konu yine Hatay, yine Hatay’ın sorunları. Her Hatay’ın sorunlarını buraya konuşmaya çıktığımda, genelde burada AK PARTİ’li Sayın Karasayar olurdu -kombine almıştı buraya- sataşırdı bana” diyerek başladı.

Hükümet Olarak Destek Verecek Misiniz?

Topal, “Şimdi, öncelikle, EXPO 2021 Hatay’da. Yine, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın çalışmaları sonucunda, Hatay, UNESCO tarafından gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na seçildi. Bu konuda kendilerine teşekkür ediyoruz. Sayın Karasayar’a da soruyorum: Hükümet olarak burada destek verecek misiniz? Nasıl bir destek vereceksiniz?” dedi.

Hatay milletvekili Topal, Hatay’ın teşvikte Osmaniye ve Kahramanmaraş illeriyle aynı bölgede olması gerektiğine değindi. Topal, “Ayrıca, Hatay, yüzde 42,8 en düşük iş gücüne katılma oranıyla Osmaniye ve Kahramanmaraş illeriyle aynı bölgede olmasına rağmen, Osmaniye ve Kahramanmaraş 5’inci bölgede yer alıyor ama Hatay’ımız, maalesef, hâlâ 4’üncü bölgede yer alıyor ve 450 bin Suriyeli olmasına rağmen. Şimdi, değerli arkadaşlar, bu konuda Hükümetin desteğini Hatay bekliyor” dedi.

Ovada Çiftçiler Perişan. Reyhanlı Barajı Hala Tamamlanmadı.

Ovada çiftçilerin zor bir dönemden geçtiğini ifadeden Topal, “Şimdi, maalesef, Kırıkhan’da, Kumlu’da, Hassa’da, Reyhanlı’da, Altınözü’nde çiftçi kan ağlıyor. Neden kan ağlıyor? Çünkü mazota son yedi yılda yüzde 90 zam, gübreye yüzde 102 zam, ilaçta da yine yüzde 100 zam, son yedi yıl içerisinde. Maalesef, bizim ovada çiftçiler perişan. Bu konuda çiftçiler şu anda destek bekliyor” dedi.

Hükümetin Hatay’a yaptığı ve yapacağı hizmetler için teşekkür edeceğini ifade eden Topal, “Şimdi, ben daha önce şu kürsüde söylemiştim, Hükûmet Hatay’da bir hizmet yaptığında teşekkür edeceğimi ifade etmiştim. Evet, Karaçay Barajı tamamlanıyor, doğru, teşekkür ediyoruz. Samandağ duble yolu, çevre yolu daha bitmedi; teşekkür ediyorum Hatay halkı adına ancak Reyhanlı Barajı 1995’ten beri hâlâ tamamlanamadı. Ne zaman tamamlanacak? Reyhanlı Barajı tamamlanamadı. Aynı zamanda, Tahtaköprü Barajı tamamlanamadığı için… Ova su bekliyor, çiftçi su bekliyor ama maalesef yok. Evet, doğru, duble yolları yapıldı; onun dışında yok” dedi.

Defne İlçemizde Devletin Bir Tek Katkısı Yok.

CHP Hatay milletvekili Topal, Defne ilçesine devletin gerekli önemi vermediğini ve Defne’de devlet katkısının olmadığını ifade ederek, “”Defne” diye bir ilçe var, Defne. Defne’de devletin bir tek katkısı yok. Kaymakamlık binası yok, spor kompleksi yok, yok yok; Defne’de hiçbir şey yok. Değil mi Sayın Karasayar? Siz Defne’ye bir şeyler yapın, ben de buradan size teşekkür edeyim” dedi.

Şuanda Tırlar Çürümeye Terk Edildi.

Hatay milletvekili Topal,  Yayladağı sınır kapısının kapalı olması nedeniyle ticaretin durma noktasına geldiğini ifade ederek, Hatay’daki işsizliğe ve Suriye savaşının etkilerine değindi. Topal, “Bakın, şimdi, Suriye savaşından en çok etkilenen il, Hatay. Nüfusu 1,5 milyon ama 450 bin Suriyeli var. Sınır kapıları kapandı ve Türkiye’nin en büyük 2’nci tır filosu Hatay’da. Şu anda tırlar Kırıkhan’da, Reyhanlı’da, Defne’de, Antakya’da atıl durumda, çürümeye terk edilmiş; siz de çok iyi biliyorsunuz, hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu konuda, Yayladağı Sınır Kapısı’nın bir an önce açılması gerektiğini onlarca defa dile getirdik, bir daha dile getiriyoruz.

Bakın, Hatay’da işsizlik yüzde 25’in üstünde, neredeyse her evde bir işsiz var maalesef ve az önce dile getirdim ya, yanlış bir dış politika sonucunda… Hani sürekli “Ey Almanya”, “Ey Avrupa” falan dediğimizde oraya giden şoförlerimiz maalesef ceza yiyor hem de fahiş bir şekilde. Bu konuda, dış politikanın bir an önce iyileştirilmesi gerektiğini burada bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

Hatay’a Yapacağınız Hizmette Size Destek Olacağız, Omuz Omuza Vereceğiz.

Milletvekili Topal, Defne, Dörtyol ve Samandağ devlet hastanelerinin yapılması gerektiğine değinerek, “Dörtyol’da, Samandağ’da ve Defne’de devlet hastanelerinin olması gerektiğini daha önce ifade etmiştik. Evet, Samandağ’da proje var, başlanmadı daha ama Defne’de de sözünü almıştık ve burada bir kez daha ifade ediyorum; Defne, Dörtyol ve Samandağ devlet hastanelerinin yapılması gerektiğini ifade etmiştim” dedi.

Hatay’da Esnaf Kan Ağlıyor, Çiftçi Kan Ağlıyor, Büyük Bir İşsizlik Var.

Hatay milletvekili Topal, Hatay’daki işsizliğe vurgu yaparak, “Şimdi, şunu söylüyoruz: Hatay’la ilgili yapacağınız her hizmette biz sizin yanınızda destek olacağız, omuz omuza vereceğiz. Ancak gerçek olan bir şey var, Hatay’da esnaf kan ağlıyor, çiftçi kan ağlıyor, büyük bir işsizlik var” dedi.

Samandağ Kıyı Kenar Çizgisinin Yeniden Belirlenmesi İçin Komisyon Kurulsun

Samandağ kıyı kenar çizgisinin yarattığı mağduriyeti tekrar gündeme getiren Topal, çözüm için destek istedi. Milletvekili Topal, “Ve onlarca defa dile getirdim, geçen konuşmamda Sayın Bakana arz etmiştim, Samandağ’la ilgili kıyı kenar çizgisi sorunu vardı. Yeniden kıyı kenar çizgisinin oluşturulması noktasında bir komisyon kurulması gerektiğini ifade etmiştim ve orada onlarca insanımız mağdur. Bu konuda sizin desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

 

 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa