hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
MİLLETVEKİLİ GÜZELMANSUR’UN SİYASETTEKİ YILDIZI PARLIYOR.. FERİT LİF….YAZDI

CHP Hatay milletvekili Mehmet Güzelmansur 1989 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Dünya Bankası’nın bursuyla İngiltere Bradford’da öğrenim gördü.

Çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra ticari hayata atıldı. Çevre dostu temiz enerji alanında geliştirdiği yenilikçi projelerle alternatif enerji arayışlarına önemli katkılarda bulundu.

İki dönem Antakya Belediye Meclis Üyeliği yaptı. 2016 – 2018 yılları arasında CHP Hatay İl Başkanlığı görevini üstlendi.

 

Çeşitli dernek ve sivil toplum örgütlerinde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı. Hatay Büyükşehir Belediye Spor Asbaşkanlığı, TABA-AmCham Yönetim Kurulu Üyeliği ile HASİAD ve HAGİAD üyelikleri halen devam etmektedir.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Güzelmansur, Eczacı Meltem hanımla evli ve 2 çocuk babasıdır.

Milletvekili Güzelmansur  Hatay CHP il Başkalığına herkesin desteğini alarak seçilmişti. Ama aynı şekilde herkesin ittifakıyla  bu görevini il kongresinde  bırakmak zorunda kaldı. İl başkanlığı yaptığı iki yıllık süreçte, Hatay CHP’de  birlik ve beraberliği sağlamak için ciddi çabalar harcadığını biliyorum. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile uyumlu bir beraberlik ve iş birliği yaparak büyükşehire alınan CHP kökenli elemanlarla adeta, Hatay Büyükşehir’e CHP’nin rengini vermeye çalıştı.

Ama bazı çevreler Güzelmansur’u il başkanlığından düşürmeye kararlıydı. Ve bu operasyonu başardılar. “Kurultay delegeliyi” sözü verilmesine rağmen il kongresinde kurultay delegesi seçilmesini engellediler.  Daha sonra yaptıkları hatayı telafi etmek için Güzelmansur’a hizmetlerinden ötürü plaket vermeye kalkıştılar. Ama Güzelmansur bu plaketi  basının önünde ret etti.  Bana göre Mehmet Güzelmansur o plaketi kameralar önünde  ret ettiği an, özellikle CHP camiasında ve Hatay siyasetinde onurlu bir kimlik sergilemiş oldu.

Bazılarının “EHLEN EHLEN MEHMET” dediği,  bazılarınında, kendi şirketinin kısa adı olan “MGM” olarak andığı Güzelmansur milletvekili seçildiğinin 3. Ayında Hatay siyaset tarihine adının yazdıracak eylemlerde ve etkinliklerde bulunmaya başladı.  Milletvekili kaydını TBMM’de yaptırırken Hatay künefesi ve defne sabunu dağıtarak bütün Türkiye Medyasının gündemine oturdu. Bu eylemin her yıl  Ankara da yapılan Hatay günlerinden çok daha etkili olduğunu tahmin ediyorum.

Hatay’ın kurtuluş günü olan 23 Temmuz’da  TBMM kürsüsünden Hatay’yı anlatırken önüne koyduğu cami, havra, kilise tablosuyla ,   Hatay’da yaşanan barış ve kardeşlik ortamının bütün dünyaya örnek olması gerektiğini haykırıyordu. O gün TBMM’de bulunan diğer Hatay milletvekillerinin Güzelmansur’u ciddi şekilde kıskandıklarını tahmin ediyorum.. Ama Güzelmansur’un bu hareketini izleyen binlerce Hataylı’nın Güzelmansur ile gurur duyduğunu çok iyi biliyorum.

Milletvekili Güzelmansur  24 Haziran seçimleri öncesinde milletvekili aday listesinde  1. Sırada olmasına rağmen, Hatay’da gitmediği yer bırakmadı. Ziyaret etmediği dernek sendika ve  meslek örgütü ile mahalle muhtarı ve yerleşim alanı bırakmamıştı.

Milletvekili seçileli 3 ay oldu. Bu ziyaretlerini bu günlerde de bu sürdürdüğünü görüyorum.  Bu eforlu  çalışma  sürecinde Güzelmansurun 8 kilo zayıfladığını biliyorum. Bu konuda  eczacı eşi Meltem Hanımın bilimsel diyet desteği verip vermediğini bilmiyorum. Ama milletvekili Güzelmansur’un Vietnam gezisi esnasında kent şerifini andıran şapkalı görüntüsü  ve boynuna doladığı  200 kiloluk  kobra yılanıyla  genç ve dinamik bir milletvekili olduğunu ispatlıyordu.

Milletvekili Güzelmansur’un yaptığı Benzer çalışmaları, Hatay CHP’ de diğer milletvekilleri Serkan Topal  ve Suzan Şahin’nin   yaptığını gözlemliyorum. CHP nin diğer milletvekili İsmet Tokdemir’in böyle bir dertte olduğu görünmüyor. Çünkü zaten milletvekili etiketini örgütlerden almadığı için, CHP’nin siyaset tarihine  “saksıda yetişmiş” milletvekili  olarak geçecektir. Buna karşılık Mehmet Güzelmansur ve Serkan Topal ,CHP  örgütleri ve CHP seçmeni ile  iç içe çalıştıkları için  saksıda yetişmiş çiçekler olarak değil, Çınar ya da uzun ömürlü çam  ağacı olarak geçecekler.

Hatay CHP milletvekillerinin  esas performansı 2019 mart ayında yapılacak  yerel seçimlerde  ortaya çıkacak. Milletvekillerinin belediye başkan aday  adaylarıyla ilgili tutum ve davranışlarını önümüzdeki günlerde ele alacağız.  Ancak şu kadarını  söyleyebilirim ki HBB  Başkanı Lütfü Savaş  milletvekilleri,  Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin ve Serkan Topal’dan oluşan dörtlü,  Hatay CHP’de                belediye başkan adaylarının belirlenmesinde  önemli  rol oynayacaklarını biliyorum.

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa