hit
hit
 • MUHALEFET BOŞ TENEKE ÇALIYOR… ŞEMSETTİN GÜNAY….yazdı
  MUHALEFET BOŞ TENEKE ÇALIYOR… ŞEMSETTİN GÜNAY….yazdı
 • CHP DE ADAY ARAYIŞLARI
  CHP DE ADAY ARAYIŞLARI
 • TÜRKİYE 24 HAZİRANDA ERKEN SEÇİME GİDİYOR
  TÜRKİYE 24 HAZİRANDA ERKEN SEÇİME GİDİYOR
 • FETÖ’NÜN SÖZDE “HATAY SIKIYÖNETİM KOMUTANI”NA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
  FETÖ’NÜN SÖZDE “HATAY SIKIYÖNETİM KOMUTANI”NA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
 • HBB BAŞKANI SAVAŞ’I ZOR BİR SİYASİ SÜREÇ BEKLİYOR….                                                                                  FERİT LİF… YAZDI
  HBB BAŞKANI SAVAŞ’I ZOR BİR SİYASİ SÜREÇ BEKLİYOR….                                                                                  FERİT LİF… YAZDI
 • CHP’liler, 81 İl’de aynı saatte aynı amaçla oturma eylemi yaptı
  CHP’liler, 81 İl’de aynı saatte aynı amaçla oturma eylemi yaptı
 • KILIÇDAROĞLU HATAY’DA ……
  KILIÇDAROĞLU HATAY’DA ……
 • DEAŞ’ın Kilit İsmi Hatay’da Yakalandı!
  DEAŞ’ın Kilit İsmi Hatay’da Yakalandı!
 • HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE ,FETÖ /PDY İLİŞKİLERİ YARGIYA TAŞINDI… Ferit Lif ..yazdı
  HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE ,FETÖ /PDY İLİŞKİLERİ YARGIYA TAŞINDI… Ferit Lif ..yazdı
 • MİLLİ EĞİTİM BAKANI YILMAZ HATAY DA
  MİLLİ EĞİTİM BAKANI YILMAZ HATAY DA
Hatay Denge Gazetesi
http://www.hataydenge.com/wp-content/uploads/2017/07/kandil-otomotiv.gif
MESLEK ODASI SEÇİMLERİ SÜRECİ İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ
F. Arzu YALÇIN F. Arzu YALÇIN f.arzuyalcin@gmail.com

MESLEK ODASI SEÇİMLERİ SÜRECİ İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ F.Arzu YALÇIN

fayalcin67@gmail.com

 

2019 yerel ve genel/Cumhurbaşkanlığı seçim süreci hızla yaklaşıyor. Seçim başarısı için partilerin ittifak arayışı sürmektedir. AK Parti ve MHP “Cumhur” ittifakı adı altında milli ve yerli ittifak oluşumunu tamamladı.  Fakat muhalefet partileri ise arayışını sürdürmektedir. Öyle görülüyor ki ittifaklar yalnızca partiler arasında olmayacak, Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Odaları, dernekler akil adamlar vb. toplum dinamiğini elinde tutan, yönlendiren güçler arasında da yapılacağı görünüyor. Bu ittifakların içinde en önemlisi, seçimler için ittifak çalışmaları yapılırken gözden kaçmaması gereken 28 Şubat Post Modern darbenin de mimarı olan meslek odaları dikkatle izlenmelidir.

Devam eden meslek odası seçimlerinde alınan sonuçlar (yöneticilerin siyasi tavrı) yerel ve genel seçimleri sonuçlarında aktif ve belirleyici rol oynayacaktır. Bu nedenle oda seçimlerinin izlenmesi büyük önem arz etmektedir. Oda Başkanları birçoğu uzun yıllardır başkanlık yapmaktadır. Elde ettikleri gücü kaybetmemek için her yolu denediği idda edilmekte. Yönetimde olan birçok başkan elde etmiş olduğu bu rant kapısını elinden kaybetmemek için oda da adeta güç gösterisi yapıldığı, Oda Başkanları seçimi kazanmak için, birbirine üye aktarımında bile bulunduğu belirtilmektedir. Odaların bünyesinde oluşan gruplarda ayrışmalara gidildiği kendine oy vereceklerden fazla gruplar oluşturulduğu, oy vermeyenler tek grup altında toplandığı ve birçok hak ihlaline yol açacak uygulamalar olduğu söylenmektedir. Bu durumun değişmesi gerektiği konuşulmakta, serzenişte bulunarak 40 yıldan beri aynı şahısın Oda Başkanı olmasından rahatsız olduklarını yüksek sesle dillendirmektedirler. Başkalarının da seçme ve seçilme hakkı olması gerektiğini dile getirmekte fakat seslerini duyuramadıklarını ifade etmektedirler.

Oda Başkanları, odanın verdiği kamusal güce dayanarak yerel yönetimlerde, siyasiler üzerinde baskı oluşturmaktadır. Gelinen nokta kentin yararına olmaktan çok, başkanın “ gücünü ve rant’ını”  artırmasına yol açmaktadır. Bunun önüne geçilmek zorundadır. Bunu yapamazsak odanın gerçek sahibi meslek adamları işleri ile ilgili ciddi hak kayıplarına uğrarlar. Kentte yaşayanlar, yerel yönetimler ve siyasiler bu başkanların gücüne teslim olur ve yanlışlar yumağından oluşan bir ortam oluşur. Bu oluşan ortamlardan hem halk etkilenir hem de seçim zamanında siyasi partiler etkilenir. Güç siyasilerde değil. 28 Şubatta olduğu gibi Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Oda başkanlarında olur.

Meslek Odası Başkanlarının ciddi sorun oluşturduğunu bilen AK Parti Hükümeti 2004 yılı, 5174 sayılı sayılı “Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nda oda başkanlarının seçimi ile ilgili düzenleme yapmıştır. Kanunda yapılan değişiklik ”üst üste iki dönem süresince meclis başkanlığı, yönetim kurulu başkanlığı, konsey başkanlığı ve Birlik Başkanlığı görevlerinde bulunanlar aradan iki seçim dönemi geçmedikçe aynı görevlere yeniden seçilemezler.”  şeklindeydi.  Oda başkanlarının 2 dönem üst üste aday olup, 2 seçim dönemi geçtikten sonra tekrar aday olabilmelerini kapsayan bu yasal düzenleme, CHP tarafından Anayasa Mahkemesine götürülmüş, 10.01. 2013 tarihinde Anayasa Mahkemesinin aldığı kararla bu değişiklik,  Anayasanın “Seçme ve Seçilme Hakkı” ihlali gerekçe gösterilerek iptal edilmiştir.

Bu sıkıntıları yaşayan İşadamları, Meslek odası üyeleri Anayasa Mahkemesinin üyelerine, iptal edilen 5174 sayılı kanunda yapılan değişiklikleri ve yaşadıkları sıkıntıları dile getirip sorularını sormaları ve çözüm beklediklerini söylemeleri gerekir.  Bu ülkede 40 yıl, 30 yıl, 20 yıl  Oda Başkanlığı yapan insanlar, tekrar oda başkanı olabilmek için her yolu denerken ve aday olmak isteyenlere  her türlü güçlük çıkartılarak, gövde gösterisi yapanların hakim olduğu bir ortamda adaletli bir seçim sisteminden  bahsedilebilir? Böyle bir ortamda seçme ve seçilme hakkından herkes eşit faydalanabilir mi?  Fırsat eşitliği olmadan demokrasi olabilir mi?

Ülkemizde demokrasinin yerleşmesi için tüm bireylere fırsat eşitliği sağlanmalıdır. Belli kişileri sürekli koruyarak tekrar tekrar oda başkanı seçilmesini sağlanırsanız,  bir gün yöneten değil yönetilen olursunuz. Bu güç gün gelir 28 Şubatta olduğu gibi Milli İradeyi de yok sayabilir. Bunun için AK Parti Hükümetinin yaptığı Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği değişiklik yeniden gündeme alınmalı, oda başkanları en fazla 2 veya 3 dönem üst üstte seçilme hakkıyla sınırlandırılmalı, odaların denetlenmesi ve seçim sistemi 2019 Yerel/Genel seçimlerinden önce düzenlenmelidir. Anayasanın vermiş olduğu seçme ve seçilme hakkından bireylerin etkin faydalanması sağlanmalıdır. STK’ların Siyasiler ve yerel yönetimler üzerindeki baskısı da azaltılmalıdır. Seçme ve Seçilme hakkından  sadece  güç ve rant sahipleri  değil, tüm vatandaşların  eşit olarak faydalanmalıdır.

.

 


F. Arzu YALÇIN » Yazarın Diğer Yazıları

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa