hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
KİTAP FUARI VE HATAY’DA OKUMA ALIŞKANLIĞI Selva LİF-YAZDI

selva-1

Bu gün ilimizde açılan kitap fuarına gittim, gezdim ve gördüm. Ve gerçekten ilimizde ilk defa gerçekleştirilen böylesi önemli bir etkinlikten dolayı son derece memnun olduğumu söyleyebilirim.

Çünkü ilimiz Hatay’da ilk defa büyük şehirlerde gördüğümüz kitap fuarlarına benzer ciddi bir kitap fuarı düzenleniyor. 126 yayınevinin stant açtığı bu fuarda, 7 den 70’e herkese hitap eden kitapları ve yayınları gördüm.  Her çeşit siyasi ve sosyal düşünceye hitap eden bu fuarda okuma  ve öğrenme sevdalısı olan herkes  ne istediğini bulabilir.

Hatay’da ilk defa açılan bu kitap fuarında gördüğüm ziyaretçi kitlesinin çeşitliliği beni gelecekle ilgili oldukça umutlandırdı. İlk okul, orta okul ve lise  çağındaki çocukların  fuar alanındaki cıvıltıları adeta çok sesli bir orkestrayı andırıyordu. Bu manzarayı yaşadığım ilde görmek beni son derece mutlu etmiştir.

Ama beni daha çok şasırtan manzara ise, tekerlekli sandalyeyle gelerek kitap fuarını gezen  engelliler ve fuar alanında kendi çevremden gördüğüm ev kadınlarıdır.  Hayatları boyunca belki tek kitap okumamış bu kadınları, daha önceleri  yiyecek ve içeceklerin satıldığı kermeslerde görmeye alışmıştım. Ama aynı kadınları kitap fuarında görmek, üniversite eğitimi görmüş bir kadın olarak beni son derece mutlu ettiğini ifade etmek istiyorum.

Şimdi sizlere Hatay’da kitap, dergi ve gazete okuma oranlarından bahsetmek istiyorum.  Bu istatistiki  bilgileri gazetemiz yayın yönetmeni Ferit Lif’ten aldığımı söyleyebilirim.

Hatay ilimizde son 10 yıldır kitap, dergi ve  gazete satışlarında ciddi bir artış olmamıştır.  Hatay’da yaygın gazetelerin son 10 yıl içerisinde ortalama satış rakamı günlük toplam olarak 1500 civarındadır.

Hatay’da aylık ortalama kitap satışı ise yaklaşık 700 civarındadır.

Buna karşılık Hatay’da sadece MKÜ’de  30.000 üniversite öğrencisi buluyor. Milli eğitimde çalışan öğretmen sayısı bu sayıya yaklaşıktır. Aynı şekilde ilimizde üniversite mezunu, avukat, mühendis, maliyeci,  doktor, vs gibi meslek elemanlarını bu istatistiğe dahil etmiyoruz.

ANCAK BU İSTATİSTİKLERE İNTERNET YAYINCILIĞI DAHİL OLMADIĞINI ÖZELLİKLE BELİRTMEK İSTİYORUM.

Şimdi bu rakama bakarak Hatay’da kitap ve okuyucu sayısının adeta devede kulak misali kaldığını görebilirsiniz. ( bu istatistiğe okullarda okutulan ders kitapları  ve yardımcı ders kitapları dahil değildir)

İlimiz  Hatay’da okuma yazma oranı yüksek olmasına rağmen,  televizyon, radyo gibi, günlük deyimle,  “popüler kültüre” olan alışkanlığın çok fazla olduğunu da biliyorum. Böylesi kitap fuarlarının popüler kültür edinme alışkanlığını süreç içerisinde yok edeceğine inanıyorum.

Hatay’da ilk defa açılan ve milyonlarca kitabın sergilendiği kitap fuarını bu yüzden çok önemsediğimi özellikle belirtmek istiyorum. Bu fuarın açılışında emeği geçen  herkese içtenlikle teşekkür ederken,  milyonlarca kitabı getirip ilimizde sergileyen kitap ve yayın evlerine ayrıca teşekkür ediyor, ve bu etkinliğin her yıl ilimizde tekrar edilmesini diliyorum.

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa