hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
KARAÇAY BARAJI BU GÜN HİZMETE AÇILIYOR

Bakan Eroğlu açıklamasına göre, B.Karaçay Barajı bugün hizmete girecek.

Vali Ata ve DSİ yetkilileri, bugünkü açılış öncesi bölgeye giderek incelemede bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ilimizde yapımının tamamlandığını bildirdiği Büyük Karaçay Barajı’nın bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından birçok eserle birlikte açılışının gerçekleştirileceğini duyurdu. Bakanlık açıklamasına göre, ülke genelinde yapımı tamamlanan 7,7 milyar lira yatırım bedelli 375 eser hizmete alınacak. Bugün, Ankara’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından toplu olarak hizmete alınacak eserlerden Hatay’ın da payını alacağı duyuruldu
Konuya ilişkin bir açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün Hatay’da tamamladığı toplam 5 adet eseri bugünkü açılış merasiminde hizmete alacağız” açıklaması yaptı.
Hizmete alınacak DSİ’ye ait eserlerin baraj, sulama ve taşkın koruma tesislerinden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ilimiz yatırımlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:
“DSİ tarafından tamamlanan Büyük Karaçay Barajı, Kırıkhan Kurtlusoğuksu Barajı ve bu barajın sulama tesisi, Erzin-Dörtyol Sulaması BS5-Y4 İkmali ile tek tesis sayılan ancak içeriğinde 7 adet müteferrik taşkın koruma tesisi bulunan projeler ile Hatay’da yaklaşık 54,5 milyon metreküp su depolanacak, 1.050 dekar zirai arazi suyla buluşacak ve Hatay şehir merkezi, 3 ilçe, 9 mahalle, organize sanayi bölgesi ile 346 dekar alan taşkın zararlarından korunacak. Ayrıca bu açılış merasiminde Bakanlığımıza bağlı Orman, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan tesis ve çalışmaları da hizmete alacağız. Bu eserler arasında ise yeni orman yolları, ağaçlandırma, orman köylüsüne destek, fidan üretimi, korunan alanların altyapılarının iyileştirilmesi gibi çalışmalar ve otomatik meteoroloji gözlem istasyonları yer alıyor. Hatay’da hizmete alınacak bütün bu eser ve çalışmaların toplam yatırım bedeli ise 194 milyon TL’yi geçiyor.”
 
Vali Erdal Ata, bugün açılışı gerçekleşeceği belirtilen Büyük Karaçay Barajı’nda incelemelerde bulundu. Vali Ata’nın Pazartesi günü öğleden sonra gerçekleşen Büyük Karaçay Barajı inceleme gezisine Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, DSİ 63.Şube Müdürü Mehmet Ekinci ve diğer yetkililer katıldı. Vali Ata bölgede gerçekleşen inceleme gezisinde, Büyük Karaçay Barajı’nın yapım çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Vali Ata, incelemeden sonraki açıklamasında, Büyük Karaçay Barajı’nın yapımıyla Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinin hem içme suyu, hem taşkından korunma, hem de sulama problemlerine çözüm üretileceğini, 35.540 dekarlık alana sulama suyu temin edileceğini, yıllık 17,45 Milyon kWh enerji üretileceğini dile getirdi. Büyük Karaçay Barajı, 415 m kret uzunluğu, kret kotu 352, temelden yüksekliği 105 m, göl alanı 1,85 km², göl hacmi 53,67 hm³ olarak inşaa edildi

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa