hit
hit
 • DEFNE EVLERİNİN SAYSI ALTIYA ÇIKARILACAK
  DEFNE EVLERİNİN SAYSI ALTIYA ÇIKARILACAK
 • TSK AFRİNE GİRDİ VE HATAY KURTULDU……                                                        FERİT LİF ..YAZDI…
  TSK AFRİNE GİRDİ VE HATAY KURTULDU……                                                        FERİT LİF ..YAZDI…
 • AK PARTİ HATAY İL KONGRESİ BİR NİSADA  ATATÜRK SATADINDA YAPILACAK
  AK PARTİ HATAY İL KONGRESİ BİR NİSADA  ATATÜRK SATADINDA YAPILACAK
 • ATSO BAŞKANI HİKMET ÇİNÇİN’İN BASIN TOPLANTSINDAN NOTLAR…                                                                  FERİT LİF …YAZDI…
  ATSO BAŞKANI HİKMET ÇİNÇİN’İN BASIN TOPLANTSINDAN NOTLAR…                                                                  FERİT LİF …YAZDI…
 • BAŞKAN ÇİNÇİN İDİALARA TEK TEK YANIT VERDİ
  BAŞKAN ÇİNÇİN İDİALARA TEK TEK YANIT VERDİ
 • ATSO BAŞKANI ÇİNÇİNDEN KAMUOYUNA AÇIK MEKTUP…
  ATSO BAŞKANI ÇİNÇİNDEN KAMUOYUNA AÇIK MEKTUP…
 • ATSO SEÇİMLERİ YAKLAŞTIKÇA … FRİT LİF –YAZDI
  ATSO SEÇİMLERİ YAKLAŞTIKÇA … FRİT LİF –YAZDI
 • ALİ İSMAİL KORKMAZ ANILIYOR
  ALİ İSMAİL KORKMAZ ANILIYOR
 •     HATAY CHP de DERİN BİR İÇ SAVAŞ VAR…                                                                                     FERİT LİF … YAZDI
      HATAY CHP de DERİN BİR İÇ SAVAŞ VAR…                                                                                     FERİT LİF … YAZDI
 • BARO BAŞKANI DÖNMEZ: OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ
  BARO BAŞKANI DÖNMEZ: OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ
Hatay Denge Gazetesi
http://www.hataydenge.com/wp-content/uploads/2017/07/kandil-otomotiv.gif
İSLAM GÜNCELLENMELİ MİDİR VE NURETTİN YILDIZ
Şemsettin GÜNAY Şemsettin GÜNAY semsettingunay@hataydenge.com

İSLAM GÜNCELLENMELİ MİDİR VE NURETTİN YILDIZ

 

Son zamanda Nurettin Yıldız’ın geçmişte ve şimdi söylediği sözlerle gündem oluşturulup, sonuçta Nurettin Yıldız hakkında soruşturma açılmasına kadar olay gittiğini görüyoruz.

Öncelikle Nurettin Yıldız denilen şahsın bundan 8-10 yıl öncesine kadar gidilip tüm konuşmalarının mercek altına alınması bana 28 Şubat günlerini hatırlattı.

Nurettin Yıldız’ın fetvalarına ve yorumlarına katılır veya katılmazsınız. Özgür ve laik bir ülkede yaşadığımıza göre insanların yaptıkları dini yorumlar da kendilerini bağladığı gibi hiçbir kimse üzerinde zorlayıcı bir etkisi yoktur.

Sonuçta insanlar ister Yıldız’ın yorumlarına katılır ve inanır, isterse de diyanetin verdiği fetva ve yorumlarla hareket eder. Bir insan dini şöyle veya böyle yorumladı diye hakkında soruşturma açmak, ona ceza vermek çağdaş ve uygar demokrasilerin işi değildir.

Şayet bu yol açılırsa diyanetin yorumlarından farklı bir yorum getiren herkesin ve her mezhebin başı belada demektir. Bu da ilmi ve bilimsel çalışmaların sonu demek olur.

Kaldı ki merak edenler Diyanet’in Nisa suresinin 34. ayetini nasıl yorumladığını açıp okumalarını tavsiye ederim. Orada kadın dövmenin fetvasını bulabilirler. O zaman ne yapacağız?

Yıldız veya Diyanetin eleştirileri Devlet erkanı tarafından değil, bu konuda yeterliliği kanıtlanmış ilim adamları tarafından yapılmalıdır/yapılabilir.

İnançlar ise cezalarla susturulmaz ancak yeni mağduriyetler oluşturur.

İslamın güncellenmesi meselesine gelince buna yüzde yüz katılıyorum.

Kur’anı tarihsel bağlamından koparıp aynen zamanımıza taşıdığınızda bu sorunlar kaçınılmaz hale gelir. İndiği Arap toplumunun adet ve geleneklerini ilga etmeden sadece tevhid inancına göre birçok düzenleme Kur’anda mevcuttur.

Oradaki gerek cezai hükümler, gerekse de kadınların konumları ve mirasla ilgili hükümler genellikle indiği Arap toplumunun geleneklerinde var olan ancak yaşanan krizleri düzenleyen hükümlerdir.

Kur’an odaklandığı Allah’ı birlemek olan tevhid inancına yoğunlaşmış, o topluma geleneklerinde var olan kültürlerine ve yaşantılarına dokunmamıştır.

Öyle ki kendi aralarında anlattıkları hikayelerine bile dokunmayarak sadece şirkten kaynaklanan kısımları düzeltme gereği duymuştur.

Kur’an 23 yılda tedricen ve ihtiyaçlara göre inmiş, toplumu düzenlemiş, yepyeni bir toplum inşa etmiştir. Bilindiği gibi hayat dinamik ve akışkan bir yapıya sahiptir. Toplumlar 23 yıl sonra donuklamamış ve hayatın değişkenliği devam etmiş olduğuna göre ne yapılması gerekir.

İşte ilim insanları burada ortaya çıkar ve yeni güncellemeler Kur’anın ruhuna uygun olarak yapılır. Bu zaten Hz. Ömer döneminden başlamış ve bir kısım uygulamalar değiştirilmiştir.

İslam Tarihini biraz inceleyenler bunları rahatlıkla müşahede eder.

İslami uygulamaları Hz. Peygamber döneminde dondurursanız gidebileceğiniz yol çıkmaz sokak olur. Müslümanların birçok zamana uygun sorunları çözümsüzlüğe mahkum olup, ikilemler yaşanmaya başlanır.

Olaylara birde bu gözle bakmak gereki

 


Şemsettin GÜNAY » Yazarın Diğer Yazıları

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa