hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
İDLİPE SEVKIYAT DEVAM EDİYOR.

Reyhanlı´ya karayolu ile 45, kuş uçuşu 38 kilometre uzaklıkta bulundan ve olası İdlip operasyonu kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Hatay´n Suriye sınırına yaptığı sevkiyat da devam etti. Sevkiyatlar yine İskenderun üzerinden yapıldı. Çok sayıdaki tank ve zırhlı araç, Reyhanlı bölgesine sevk edildi. Türkiye, Rusya ve İran´ın katılımıyla, Kazakistan´ın başkenti Astana´da gerçekleştirdiği toplantılarda, Suriye´nin Türkiye sınırındaki İdlib ili çatışmasızlık bölgesi ilan edilmişti. Mutabakata göre, Türkiye´nin İdlib´de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırılmıştı. Gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlanmıştı. Mutübakat kapsamında ülkeler bölgede 500´er asker bulundurabilecek. Çok sayıdaki gözateci bölgeden gelişmeyi izlemeye başladı. Reyhanlı Belediyesi de gazetecileren rahat çalışması amacıyla Oğulpınar mahallesine çadır kurdu, çay ve yemek servisi yapmaya başladı.
Cilvegözü Gümrük Kapısı ile Suriye´nin Bab Al Hava Sınır Kapısı arasındaki iki kilometrelik ara bölge ile Reyhanlı´nın Oğulpınar ve bükülmez mahallelerinde konuşlanan askeri birlik ve araçlar, olası müdahale için sınırdaki beton duvarların bazı bölümlerini de açtı. Bölgedeki sınır duvarlarının bir bölümü, operasyonda askeri araların geçiş noktası olarak kullanılmak amacıyla kaldırıldığı öğrenildi.
Oğulpınar mahallesindeki beton açma işleminde görev alan bir iş makinası, İdlip kırsalından atılan havan topuyla vuruldu. Saldırıya karşılık veren TSK, saldırı sonrası da ÖSO guruplarının ilerlemesini sağlamak amacıyla tank, top ve havan atışı yaptı. Oğulpınar Karakolu´ndan, İdlip kırsalına yönelik fırtına obüsleriyle 7 kez atış yapıldı. Bölgeye radar ve hava savunma sistemleri de yerleştirildi. 2. Hudut Taburu Oğulpınar Hudut Karakolu çevresinde zırhlı iş makineleri de tanklarla birlikte harekete hazır hale getirildi. İdlib´e 15 gruptan en az toplam 800 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubunun girdiği öğrenildi. İdlib harekatının ilk etapta ÖSO tarafından başlatıldığı, ikinci aşamada Türk Silahlı Kuvvetleri´nin de destek vereceği bildirildi. Özgür Suriye Ordusu´nun terör örgütü Heyet´ül Tahrir-i Şam ile çatışmasının da sürdüğü belirtiliyor.

Genelkrmay ve MİT bölgede
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) üst düzey yöneticileri de sınır bölgesinde inceleme yaptı ve harita üzerinde bilgi aldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de bölgeye geldi. TSK´dan yapılan açıklamaya göre, denetlemeler sırasında MİT Müsteşarı ve kuvvet komutanları ortak toplantı düzenledi. Toplatı sırasında çekilen fotoğraflar kamuoyuyla paylaşıldı. Toplantı sırasında Hulusi Akar ve Hakan Fidan´ın önünde inceleme yaptıkları harita ise gizlilik kapsamında buğulanarak kamuoyuyla paylaşıldı. TSK ´dan yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte 07 Ekim 2017 tarihinde Hatay/Reyhanlı´da inceleme ve denetlemelerde bulunmuştur. Orgeneral Hulusi Akar tarafından bölgede bulunan birlik komutanlarının da katılımıyla, son gelişmelerin değerlendirildiği bir toplantı yapılmış olup, faaliyetlerin planlandığı şekilde icrasına devam edilmektedir. Orgeneral Hulusi Akar´a söz konusu ziyaret ve çalışmalarda MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik etmiştir.”

Sınırda bir günde 2.264 kişi yakalandı
Kara Kuvvetleri Komutanlığı da yaptığı açıklamada, hudut birliklerinin 06 Ekim 2017 tarihinde Türkiye-Suriye sınırında 2 bin 264 kişinin yakalandığını açıkladı. Açıklamada, “Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye´den Türkiye´ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 2.264 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda, bir adet araç ele geçirilmiştir” ifadesine yer verildi.

Reuters: Türk askeri araçları İdlib´de
Reutes Haber Ajansı ise Türk askeri araçlarının sınırı geçerek İdlib´e girdiklerini aktardı. Bu haberin yayınladığı önceki gün, bölgede bulunan gazeteciler ise iddiayı yalanladı. TSK ise dün yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: “30 Aralık 2016 tarihinde Suriye´de ilan edilen ateşkes rejiminin sürdürülmesi maksadıyla, Türkiye, Rusya Federasyonu ve İran garantörlüğünde Astana Süreci başlatılmıştır. Süreç kapsamında; ateşkes rejiminin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Suriye´de “Gerginliği Azaltma Bölgeleri/Çatışmasızlık Bölgeleri” belirlenmiştir. Gelinen aşamada, ateşkes rejiminin takibi maksadıyla, garantör ülkelerin silahlı kuvvetlerine mensup birliklerden oluşan Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü´nde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, İdlib Bölgesinde icra edeceği harekât kapsamında, gözlem noktaları tesis etmek üzere 08 Ekim 2017 tarihinden itibaren keşif faaliyetlerine başlamıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana sürecinde Garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedirler.”

“İdlip, Hatay iç içe olan yerler”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Afyonkarahisar´da düzenlediği kampın kapanış konuşmasında, İdlip´de, oluşturulacak çatışmasızlık bölgelerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Yaygın gazetelerin haberlerine göre, Batı üylkelerinin Ortadoğu´daki yaklaşımlarını eleştiren Erdoğan, “Artık kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Teröristlere bunlar ücretsiz silah verirken biz ücretlerimezle silah alamıyoruz. Bugün milyonlarca insan İdlip´te. Öyleyse bize düşen bir görev de İdlip´tir. Astana´da alınan kararları şimdi biz İdlib´te uyguluyoruz. Öyleyse bu uygulamanın savunması nasıl yapılacaktır? Rusya ve Özgür Suriye Ordusu ile beraber bu mücadeleyi yürütüyoruz. Ve tabii İdlip, Hatay bunlar artık bizimle iç içe olan yerler. Afrin aynı şekilde, iç içe olan yerler. Ve buralarda bir sıkıntı var. Öyleyse bunu gidermemiz gerekiyor. Bu PYD-YPG denilen terör örgütünü biz sıradan bir örgüt olarak değil, tam aksine, en doğudan Akdeniz´e oluşturulmak istenen bir terör koridorunu biz bozmak mecburiyetindeyiz, buna müsaade edemeyiz. Eğer biz buna müsaade edersek yeni bir Kobani yaşarız, kusura bakmasınlar. Biz yeni bir Kobani yaşamak istemiyoruz ve bunu yaşatmayacağız. Bizim bu topraklarda gözümüz yok. Oraların sahipleri de yerlerine yerleşsin istiyoruz. Derdimiz bu.
Telafer´de 400 bin Türkmen var. Bunun yarısı şii, yarısı sünni. Bunların hukukunu kim savunacak. Bunların yaklaşık 100 bini ülkemize gelmiş durumda. Saldırıları kendi topraklarımızda karşılamak yerine bizzat kendi yerinde karşılıyoruz. İşte Fırat Kalkanı… Bize husumet besleyenlere sözümü tekrarlayayım: Bir gece ansızın gelebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa