hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU HATAY DA …

.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün hataya  geldi, Yayladağı ilçesindeki YİBO konteyner kentinde yaşayan Suriyeli Bayırbucak Türkmenlerini ziyaret etti.

Ziyaretin ardından bir açıklama yapan Bakan Soylu, Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’nin dünya tarihinin en önemli göç olaylarından birisiyle karşı karşıya kaldığını vurguladı ve “Bu millet büyük bir başarının altına, tarihi başarının altına imza atmıştır. Bugün de yine aynı mesele, İdlib ve çevresinde oluşturulmaya çalışılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve devletimiz bu konudaki tavrını hem toplantılarda hem dünyaya seslenmelerinde hem de değerlendirmelerinde açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bizim derdimiz insaniliğimizdir. Bu konudaki iddiamızı da devam ettiriyoruz.

Bundan da vazgeçmeyeceğiz. Oradan saldırılarla başlayacak bir göç dalgasının sorumluluğu bize ait değildir. Bu da açık ve nettir. Biz bu insaniliğimizden vazgeçmeyeceğiz. Gerekli tedbirlerimizi de aldığımızı burada söylemek isteriz ve inanıyoruz ki artık bu dünyayı da Türkiye’yi de orada yaşayan insanları da zora sokan bu davranış modellerinden vazgeçilsin isteriz ve umudumuz odur ki, son dakikaya kadar değerlendirmemiz odur ki, vazgeçilecektir inşallah” dedi.

-Güç sadece silah ve para değildir-

Dünyada güç göstermek isteyen ülkelerin arenasının mazlum insanların memleketleri olmaması gerektiğine değinen Bakan Soylu, bunun bu kadar açık ve net olduğuna dikkati çekti.

Burada gücün sadece silah ve parayla sağlanabilecek bir hadise olmadığını aktaran Soylu, şunları ifade etti: “Gücü, mazluma da veren milletlere de veren Allah’tır, biz buna inanlardanız. Onun için biz sabırla insani olarak üzerimize düşeni gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Çok başarılı bir göç yönetimi ortaya koyduk, okulundan sağlığına kadar, işinden barınmasına kadar. Bunu da devam ettiriyoruz, Bunu istismar etmeye çalışanlar oldu. Türkiye içerisinde istismar etmek isteyenler oldu. Biz kurtuluş mücadelesinde, İstiklal Harbi’nde bize hangi milletlerin kollarındaki bilezikleri satarak gönderdiklerini, bugün hürriyetimizin bir bölümünü de onlara borçlu olduğumuzu biliyoruz. Biz dününü unutan bir millet değiliz, nesepsiz, soysuz bir millet de değiliz. Biz soylu ve asil milletiz, ne dünümüzü unuturuz ne bize yardım edenleri unuturuz ne aynı cephede birlikte mücadele ettiklerimizin torunlarını unuturuz ne de para, mal, mülk bize dinimizi, inancımızı, kimliğimizi unutturur. Tarihimizi de unutturmaz.”

Bakan Soylu, diğer ülkelerin Suriye konusundaki politikalarını da eleştirerek, “Gittiğimiz bütün uluslararası toplantılarda tüm sözde büyük ülkelerin temsilcilerinin, Suriye meselesi konuşulduğu zaman başları öne eğiktir. Çünkü, dudaklarından söyledikleriyle yaptıkları arasında büyük bir tenakuz ve ölçüsüzlük söz konusudur. İşin tiyatrosundalar bunu herkes bilmektedir.” dedi.

Türkiye’nin sadece kendi topraklarında değil sınırın öteki tarafında ortaya koyduğu iradenin de açık olduğunu belirten Soylu, şunları kaydetti: “İnşallah bu süreç, elbetteki arzu ettiğimiz ölçüde neticelenecektir ve orada huzur ortamı olduğu andan itibaren de nasıl Fırat Kalkanı bölgesinde bir geri dönüş söz konusu olmuşsa aynı şekilde oradaki yani şu anda verdiğim rakam 253 bin, aynı şekilde oradaki her huzura kavuşan bölgeler gibi geri dönüş söz konusu olacaktır, Allah yardımcımız olacaktır İnşallah.”

Bakan Soylu, konuşmasının ardından çocuklara hediye dağıttı, Türkmen ailelerin konteynerlerine misafir olarak bir süre onlarla sohbet ettiBenzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa