hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
HBB BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ’A HAPİS CEZASI::

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şüpheli olarak Hatay Asliye Ceza Mahkemesi’nde görevi kötüye kullandığı iddiasıyla yargılanıyordu. İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in müşteki olarak katıldığı dava sonuçlandı.
Bilindiği gibi, HBB meclisinin 14.08.2015 tarihli toplantısında meclis üyelerinin br kısmı tarafından belediyeye ait işlerle ilgili olarak, verilen önergelerin meclis gündemine alınması için gerekli oylamayı yaptırmayan Lütfü Savaş’tan şikayetçi olmuşlardı.
Mahkeme iddia kapsamında, Lütfü Savaş’ın, HBB Meclis Başkanı sıfatıyla, müşteki İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ile meclis üyelerinin usule uygun şekilde verdiği önergeleri meclis gündemine alınıp alınmayacağına ilişkin oylamaya kasten sunmayarak görevinin gereklerine aykırı hareket ettiği ve kamu zararı oluşturduğu hükmüyle kararı onadı.
Danıştay 1. Dairesi’nin de itirazını kabul etmediği Lütfü Savaş hakkında 6 ay hapis cezası verildi, bu ceza iyi halden ötürü 5 aya indirildi. Ayrıca HBB Başkanı Lütfü Savaş, 2 ay 15 gün belediye başkanlığından hak mahrumiyeti almakla birlikte, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi.
Bu arada AK Parti İl Başkanı ve AK Partili belediye başkanları da, geçtiğimiz aylarda suç duyurusunda bulundukları 2016 yılı denetim raporunda belirtilen hususlar hakkında, “Büyükşehir belediyesinin yanlış yönetimi ve oradaki kaynakların halkın hizmetine sunulması gerektiği halde sunulmadığını ve bu sunulmamadan dolayı da hukuki eksiklikleri şikayet etmek üzere” mahkemeye başvurmuşlardı.
HBB Başkanı Lütfü Savaş’tan mahkumiyet kararını yorumladı

‘Hesaplaşacağız!’

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Hatay 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 5 ay hapis cezası ve 2 ay 15 gün belediye başkanlığından hak mahrumiyeti..  “Hükmü ertelenen mahkumiyet” kararı soruldu.

HBB Lütfü Savaş, “Mahkemenin kararına saygılıyım. Ama bu karar ben muhalefette olduğum için verildi. Benim alnım ak, hizmetim şeffaftır. Beni yargıda mahkum etmiş olsalar bile, halkın vicdanında nasıl mahkum edecekler? Ben hizmet yapıyorum. Ama hizmet yapamayıp da çamur atanlar şunu unutmasın; (İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’i kastederek) müşteki hakkında bildiğiniz veya bilmediğiniz ne varsa, mahkeme önünde hesaplaşacağız? Bakalım yargı bu konuda eşit ve adil davranacak mı?” dedi.. 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa