hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
HBB BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ HATAY CHP MİLLEVETVEKİLİ ADAY LİSTESİNDE BELİRLEYİCİ OLUYOR.             FERİT LİF ..YAZDI.

HBB BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ HATAY CHP MİLLEVETVEKİLİ ADAY LİSTESİNDE BELİRLEYİCİ OLUYOR.

FERİT LİF ..YAZDI.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı CHP ye alıp  aday yapanların pişman olacağı günler gittikçe yaklaşıyor.Bu konuda tarih vermek oldukça zor ama 24 Haziran seçimleri bu tarihi zorunlu olarak yaklaştırdı.

Kendilerini -Lütfü Savaş Sevdalıları- olarak adlandıran yağdanlıkçı çevrelere sanırım önümüzdeki süreçte kötü haberler vermek zorunda kalacağız.

Başkan Savaş’ı önceki akşam HRT’de Ali Yolcu ile demokrasinin son durağında yaptığı programda izledim.Başkan Savaş ile danışıklı dövüş anlamında yapılan programda Başkan Savaş’a  vıcık vıcık yağ kokan sorular soruldu. Ve izleyicilerin soruları yerine yağcı izleyicilerden gelen Kandil mesajları iletildi.  Ali Yolcu’nun Demokrasi Bulvarı’na bu anlayış ne kadar yakıştı bilmiyorum ama Demokrasi Bulvarı yerine, demokrasininin karartıldığı bir program izledik.

Başkan Savaş’ın  neden milletvekili adayı olmak istediği Hatay kamuoyunda iki aydır tartışılmasına rağmen bu soruyu program  yöneticisi ve sunucusu Ali Yolcu sorma cesaretini gösteremedi.

HBB Başkanı Lütfü Savaş doğrusunu isterseniz siyasette çok ciddi sıkıntılar yaşıyor.Hatay 2. ağır ceza mahkemesinde HBB’ den 29  önemli eleman yangılanıyor.Bayram Denk, Gökhan Yıldırım gibi Başkan Savaş’ın bir zamanlar ehemmiyetle koruduğu ve adeta üzerlerine titrediği insanlar FETÖ imamlarıyla beraber kapatılan Sülayman Şah Derneği üzerinden yargılanıyorlar.Bu davada verdikleri ifadelerde “biz ne yaptıysak Başkan Savaş’ın bilgisi dahilinde yaptık” şeklinde iddialarda bulunuyorlar.

Bana göre Başkan Savaş bu davanın önemini çok iyi biliyor.Bu yüzden dokunulmazlık zırhına kavuşmak için CHP den milletvekili olmak istedi. Kemal Kılıçdaroğlu’na rica minnet etti. Ama Kemal Kılıçdaroğlu Başkan Savaş’ın bu ısrarını kabul etmedi. Sen bana Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanı olarak lazımsın dedi. Ama CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın hukuken akıbetini bilmediği için, böylesi bir tutum takındığını tahmin ediyorum.

HBB Başkanı Lütfü Savaş 24 Haziranda yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine, Başkan olarak yaşamama ihtimali oldukça yüksek. Başkan Savaş’ın CHP’den ihraç etmek istediği Hatay CHP’nin kurucu il Başkanı Hüseyin Ata Kaşgöz  son bir ay içerisinde AK Parti ve CHP genel merkezine sık sık davet edildiğini biliyorum.  Bu ziyaretlerin nedenini Hüseyin Ata Kaşgöz’e bizzat sordum. Bana verdiği yanıtlardan biri “ben Hatay CHP’yi çakma CHP’li Lütfü Savaş’a değiştirmem” şeklinde oldu.

Hüseyin Ata Kaşgöz geçtiğimiz 19 Nisanda Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 29 önemli elemanın yargılandığı davaya tanık olarak katılmıyor. Ama 19 nisan  duruşmasından  önce  CHP genel merkezi tarafından davet ediliyor ve içeriğini bilmediğim görüşmeler yapılıyor. Bir gün sonra AK Parti genel merkezi tarafından davet ediliyor ve orada da içeriğini henüz öğrenemediğim görüşmeler yapıyor.

Hüseyin Ata Kaşgöz’ün CHP ve  AK Parti genel merkezlerinde yaptığı görüşmelerin içeriğini sorduğumda bana verdiği yanıt oldukça düşündürücü.

Ben Hatay CHP de kimlerimn milletvekili olacağını bilmiyorum kendilerini çok şanslı gören bazı önemli isimlerin milletvekili aday listesinde yer alamayacaklarını çok iyi biliyorum “ diyor.

HBB Başkanı Savaş Hatay CHP milletvekili aday listesinde mutlaka belirleyici olacak ama kaç milletvekili adayının belirlenmesinde etkili olacağını tahmin edemiyorm.Ama Sünni kesimden kendisine yakın adaylar tercih edeceğini tahmin ediyorum.Birde eşi Nazan Savaş’ın Hatay CHP milletvekili aday listesinde Suzan Şahin’in yer alması için ciddi şekilde yoğun kulis yaptığını duyuyorum.

Hatay CHP milletvekili aday listesinde ama milletvekili seçilecek yerde yer alması beklenen iki isim ön plana çıkmış görünüyor.Biri halen milletvekili olan Serkan Topal diğeri de, eski İl Başkanı Mehmet Güzelmansur.Ama Hatay CHP’nin Sünni kesime yönelik adaylarının HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın süzgecinden geçeceğini tahmin ediyorum.

Ama HBB Başkanı Lütfü Savaş’ı önümüzdeki siyasi süreçte nasıl bir süreç beklediğini kestiremiyorum.Başkan Savaş boşu boşuna milletvekili adayı olmak istedi.Bu işin perde arkasında çok ciddi nedenler yatıyor olabilir.

Hüseyin Ata Kaşgöz’ün bu gün siyasi olarak hiçbir kimliği bulunmuyor.Bu rağmen hem CHP Genel merkezinde A Takımı ile ciddi görüşmeler yapıyorsa ,üstelik aynı görüşmeleri AK Parti genel merkezinde yapabiliyorsa ve üstelik bu görüşmeleri her iki genel merkezden aldığı davetler üzerine yapabiliyorsa ,bu perde arkasını didiklemek elbette bize düşüyor.Bizde bu görevimizi yapmaya devam ediyoruz…

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa