hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
HATAY’DAN METİN KÜLÜNK GEÇTİ F.Arzu Yalçın…. Yazdı

 

Hatay Stratejik Araştırma ve Düşünce Derneği tarafından ülkemizin, bölgemizin sorunlarının konuşulduğu “Birinci Antakya Buluşması” toplantısı düzenlendi. Toplantı konuşmacı olarak İstanbul Milletvekili Sayın Metin Külünk, Sivil Toplum Kuruluşu liderleri, Kanaat Önderleri katılımıyla gerçekleşti. Söyleşi programı “Yeni Yüzyıl ve Türkiye” konulu olmasına karşılık, genel konuların konuşulduğu sohbet ortamında geçti.  Sayın Külünk sadece İstanbul Milletvekili değil, 80 milyonun gönlünde özel bir yer edinmiş milletvekilidir. Yurt dışındaki gurbetçilerimizin “Metin Abisi” ve gurbetçilerin sesidir. Nitekim geleceğini duyan Hataylı olup yurt dışında çalışan,  bu davanın neferleri izinlerini erkene alarak bu toplantıya gelmiş ve Sayın Vekilimizin sözlerini pür dikkat dinleyerek ondan feyz alarak düşüncelerini paylaşılıştılar.  Sayın Külünk Rizeli ve İstanbul Milletvekili olduğu halde Hatay’ın sorunlarını yakından biliyordu. Hatay da birçok değer verdiği dostları vardı.  Meclisin vekili değil “Halkın Vekili” olan bir siyasetçiyi tanımanın mutluğunu birçok misafirimiz yaşadı.

Sayın Külünk konuşmasında çok önemli konulara değindi.  Bu konuların bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

a-     15 Temmuz darbe girişimi konusunda bizleri aydınlatıyor ve her kelimesinde birlik ve beraberlik vurgusu yapıyordu. FETÖ terörist başının mürted ilan edilmesini gerektiğini dile getirdi. S-400 hava savunma sisteminin alınması konusunda Türkiye ile Rusya’nın anlaştığını belirtti. Türkiye’nin S400 savunma sistemlerini Rusya’dan alması başta Amerika ve NATO ittifakını telaşlandırmış tarihte ilk olarak NATO müttefiki olan bir devletin doğu blokundan silah alması bu güne kadar görülmemiştir.

  • Suriye sınırında oynan oyunlara karşı devletin sınıra asker yığmasını, gerekirse şehit olur, fakat bir karış toprağımızı vermeyiz sözleri önemliydi. Ülkemiz sınırında  oluşturulmaya çalışılan  koridor   hakkında bizi uyardı.
  • Ülkede fazla derneğin olduğu ve bu derneklerin ne tür bir işlevi olduğunu sorgulamamız gerektiğini dile getirdi. Dış güçler tarafından finans sağlanan derneklere karşı dikkatli, duyarlı olunması ve bu derneklerin incelenmesi gerektiğini vurguladı.
  • Değişen ve gelişen yüzyılda uyum sağlayacak halkın nefesini hissedecek, halkıyla bir bütün olabilecek bir siyaset yapılmasını gerektiği söyledi.
  • Hatay ve Kıbrıs’ın öneminden bahsederken Hatay’ı Anavatana kattığı için Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkür ederek saygı ve rahmetle andı. Hatay bizim için çok önemlidir. Oluşturmayı düşündükleri sınırımızdaki yeni sözde devletin yaşam koridorunun Akdeniz’e ulaşması önünde sadece tek engel var, o da Türkiye’ye ait Hatay’dır.
  • Kıbrıs’ın öneminden bahsederken, Kıbrıs Mücahitti Sayın Necmettin Erbakan’ı saygı ve rahmetle andı. Kıbrıs kimin eline geçerse güç onda olacaktı. Kıbrıs bir terazin dengesi gibidir. İsrail devletinin güvenliği için Kıbrıs konusu sürekli gündemde tutuluyor. Kıbrıs da hangi ülke askeri güç bulundurursa o ülke Doğu Akdeniz’de hakim olacaktı. Bu nedenle üzerinde oyunlar oynandığını, fakat Kıbrıs bizim ve bizim olarak da kalacağını söyledi.
  • Dünya da oluşan değişim göz ardı edilemezdi. Artık teknoloji gelişmişti. Bilgi ve iletişim anlık yaşanıyordu. Çünkü dünya inanılmaz bir değişim içerisinde, yani bilgi ve iletişim teknolojileri üzerinden her şey artık anlık yaşanıyor. Bu kadar çok anlık yaşanılan bir dünyada, sokağın sesini duyabilen, sokağa hitap edebilen, milletle bir arada olabilen, iletişimi çok güçlü olan çok daha güçlü hale gelecek. O nedenle her ilde teknoloji ağırlıklı çalışmalara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

 

***

 

Sayın Külünk  sohbetinde son zamanda sınırımızda oynan oyuna ve  Rakka , Afrin , İdlib’te yaşananlara dikkat çekti. Külünk’ün uyarısı sonrası Diriliş Postası Gazetesin de yazılan şu satırları aklıma getirdi. “Suriye’deki devrimci gruplardan Ahraru’ş Şam’ın Halep’in Daret İzze ilçesi komutanı Ebu Selahaddin, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin Daret İzze’ye yönelik saldırılarının hedefinin Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü sınır kapısı karşısındaki Babül Hava sınır kapısını ele geçirmek olduğunu söyledi.” Sanırım Vekilimizde bize gerekirse bu sınıra asker yığarız, şehit olur, vatanımızın bir karış toprağını kimseye vermeyiz uyarısı… Vatandaşımızın güvenliğini sağlarız sözleri bizleri sınırda yaşanacak herhangi bir olumsuzluk karşısında birlik ve beraberlik içinde olmamız gerektiğini uyarması şeklinde almalıyız.

Bana göre; Sayın Külünk’ün diğer önemli uyarısı dernekler konusuydu, İç İşleri Bakanlığının Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın verilerine göre, ülkemizde faal olan 110798 dernek var. Fesih edilen dernek sayısı 172120’dir. Hatay iline baktığımızda ise resmi kayıtlarda 1442 dernek olduğu görülmekle birlikte Dernek Federasyonunun verdiği bilgiye göre ise Hatay gibi küçük bir ilde 1600 dernek olduğu belirtilmiştir. Arkasında kimler olduğu belli olmayan, yardım kuruluşu adı altında misyonerlik ve bölücü faaliyetlerde bulanan,  finans kaynakları dış güçlere açık olan ve dış güçler tarafından finans edilen derneklerin var olduğu bilinmektedir. Sayın Külünk;  Sivil Toplum Kuruluşlarının finans kaynaklarının şeffaf hale getirilmesi için önerge hazırlayıp hükümete sunduğunu, finans kaynakları dış güçlerle bağlantılı olanların incelenerek gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini dile getirerek,  bu kadar dernek ne iş yapıyor diye sorgulanması gerektiğini belirtmesi önemsenmelidir.

Sayın Külünk sohbetin sonunda 15 Temmuz işgal girişiminin arkasındaki sapkın fikirden nesillerimizi korumamız ve birlik beraberliğimiz sahip çıkmamız gerektiğini, farklılıkların bizim zenginliğimiz olduğunu, birbirimize kenetlenir ve ele ele verirsek bizi hiçbir gücün yıkamayacağını belirterek sohbeti sonlandırdı.

 

Hatay’da Alevi’nin  Sünni’nin  gönlünde iz bırakan, birlik ve beraberlik ruhunun pekişmesi için her kesimden  gelen katılımcıyla birebir ilgilenen,  biz biriz, iriyiz,  birlikte büyük ve güçlü Türkiye olduğumuzu  bizlere vurgulayan, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, istiklalimizin ve istikbalimizin teminatı olan bu dört     ülkü etrafında toplanarak  büyük Türkiye’nin inşasına ve  vatanımızın bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmamız gerektiği  mesajlarını veren 80 milyonun Milletvekili  Sayın Metin Külünk  Hatay’dan geçti.

 

İstanbul Milletvekili Sayın Metin Külünk’ü düşüncelerini bizlerle paylaştığı, bizim düşüncelerimizi önemsediği, derneğimizin davetini kabul ederek bizleri onurlandırdıkları için teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa