hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
HATAY KADIN MİLLETVEKİLİ MUTLAKA SEÇMELİ… FERİT LİF … YAZDI

Hatay 24 Haziran seçimlerinde mutlaka bir kadın milletvekilin TBMM ye göndermeli.Antakya daha önce İris Şentürk’ü Belediye Başkanı seçerek Hatay siyasi tarihinde bir ilke imza atmıştı.Şimdi sanırım bir kadın milletvekili meclise göndererek,kültürel ve sosyal zengin kültürüne yeni bir halka ekleyecektir.

Seçime katılan Siyasi partilerde çok sayıda değerli kadın milletvekili aday adayı var.AK PARTİ  ,CHP VE YENİ PARTİ de çok sayıda değerli kadının milletvekili adaylığı için başvuru yaptığını biliyorum.

Siyasi partiler bu güne kadar ,Hatay da kadın milletvekili adaylarını listelerinde seçilemeyecek yerde dolgu maddesi olarak kullandılar.Özellikle CHP bu konuda son derece sabıkalıdır.

Örneğin Suzan Alhasoğlu’nu hem 2011 hem 2015 seçimlerinde Altıncı sıraya koyarak sözde kadın adaylara değer verdiğini göstermeye çalıştı.2015 kasım seçimlerinde hiçbir gerekçe göstermeden Suzan Alhasoğlu’nu 6.cı sıradan çıkardı ve Suzan hanıma hiçbir açıklama yapma gereği bile duymadı.

Suzan Alhasoğlu buna rağmen partiye küsmeden kırılmadan 24 Haziran için geçtiğimiz günlerde adaylık başvurusunda bulundu.Sanırım CHP genel merkezi bu sefer Suzan Hanımın hakkını teslim edecek ve Milletvekili aday listesinde seçilecek yere koyacak.Çünkü Suzan Alhasoğlu,Antakya  Yayladağı,Kumlu,Reyhanlı,Altınözü ve Kırıkhan yöresinde ciddi bir seçmen desteğine sahip olduğunu biliyorum.

Hatay CHP diğer kadın milletvekili adaylarını 7ci sıraya 8.ci sıraya hatta 9.cu sıraya yerleştirdi ama hiç birine seçilme şansı tanımadı.Bilgen Duman,Nermin Yıldırım Kara,Sunay Aykut , Hatay CHP milletvekili aday listesinde sadece dolgu maddesi olarak kullanıldılar.Halbuki bu kadınları çok yakından tanıyorum.Hepside milletvekili görevini seçilen erkek milletvekillerinden çok daha iyi yapacaklarına yürekten inanıyorum.Ama bu kadınlar patiye küsmedi ve şimdi adaylık müracaatı yaptıklarını biliyorum. Ama Hatay CHP seçmeni bu oyunlara kanmadı.Şimdi bunlara yenileri   eklendi.Samandağ yöresinden başarılı bir iş kadını Sunel Aksu Yılmaz, Suzan Şahin Dudu milletvekili adaylığı için CHP’ye başvuru yapmış bulunuyor.Dilerim bunların  akıbeti diğer kadın adaylar gibi olmasın…

Hatay AK Partide kadın milletvekili aday sıkınası 16 yıldır devam ediyor.AK partide CHP gibi bu güne kadar kadın milletvekili adayı göstermedi.Hatay AK Partide ciddi kadın milletvekili adayları var.Tülin Durgun Yetim,Sebahat Özgürsoy Çelik,(Sebahat hanımın  annesi Ayşe hanımı ve babası İzettin beyi 30 yıldır çok iyi tanıyorum.Hatay siyasetinde çok ciddi bedeller ödediklerinide biliyorum.)Filiz özçörekçi,Aynur Karaçete,Samandağ yöresinden canını dişine takarak yürekli bir mücadele veren  Melek Aslan ,daha önce belediye başkanlığı yapmış Fatma Görgen selimoğlu  ve şimdi adlarını hatırlayamadığım çok sayıda ciddi kadın milletvekili aday adayları var.

AK Parti Türkiye Cumhuriyetini Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine dönüştürmeye çalışıyor ama Hatay AK Partide bir kadın milletvekili adayını seçilecek yerde koymayı düşünüyor mu? henüz bilmiyorum.

Dolayısıyla hem Hatay AK Partiyi hem Hatay CHP yi önümüzdeki seçimlerde kadın milletvekili adaylarına karşı gösterdikleri duyarlılık konusunda test edeceğiz.

Türkiye’nin iddialı partisi İYİ PARTİ Lideri Meral Akşener Cumhurbaşkanlığına aday .

Hem de bu konuda kimseye pabuç bırakmıyor gibi görünüyor.Ama İYİ PARTİ Hatay da kaç kadın milletvekili adayı gösterecek şimdilik bilmiyoruz.Çünkü Hatay İYİ partide  ,Eski ilçe Başkanı Hatice Aksuyu Güzel, Dr.Müge Karaoğlan gibi ciddi kadın milletvekili aday adayları var.Dolaysıyla kadın olarak tek parti lideri Meral Akşener, Hatay da kadın milletvekili adayı konusunda ilk sınavını verecek.Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa