hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
HATAY CHP’DE KONGRELER SÜRECİ DEVAM EDİYOR…                                                                                                          Ferit LİF – Yazdı

 

 

Hatay  CHP’de  küçük ilçelerin kongreleri neredeyse tamamlandı.  Önümüzdeki hafta içerisinde , Samandağ, Defne, Antakya,İskenderun ve Arsuz kongreleri yapılacak.

 

Zaten Hatay CHP il başkanlığına yönelik yarışın sonucunu da,  geri kalan ilçe kongreleri belirleyecek.       İki  aralıkta yapılacak Samandağ ilçe kongresinde  mevcut ilçe başkanı İbrahim Aydoğan ile  bir önceki kongrede  İbrahim Akdoğan’ yenik düşen, Av. Turgay Abacı  ikinci kez  yarışa girecekler.

Av. Turgay Abacı’nın,  Milletvekili Serkan Topal, eski milletvekili Refik  Eryılmaz gibi, ciddi destekçileri  var.  Turgay Abacı’ ya önemli bir destekte, eski kurultay delegesi Mehmet Kamacı (Maviş) ‘dan  geldiğini özellikle belirtmeliyim.

Ama Turgay Abacı’nın  işini zorlaştıran, ciddi bir dedikodu geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıdı. Turgay Abacı’nın en önemli destekçilerinden biri olan eski milletvekili  Refik Eryılmaz’ın,   Meral Akşenerin kurduğu  İYİ PARTİ’yle  dirsek temasından kaynaklanıyor.  Refik Eryılmaz’la ilgili  bu söylentiler günlerce Hatay siyaset kulislerinde tartışılıyor.  Bu tartışmalara  karşı Refik Ertılmaz’ın  şimdiye kadar bu konuda hiçbir açıklama yapmamış olması,  bu  tartışmaların doğruluğunu ispatlıyor.

 

Öte yandan mevcut ilçe başkanı İbrahim Aydoğan’ın  eski bakan Fuat Çay, belediye başkanı Mithat Nehir  ve eski  Belediye  başkanı  Ganim Canbolat tarafından  ciddi şekilde desteklendiğini biliyorum.

 

Antakya  CHP İlçe kongresinde,  daha önce Antakya belediye başkanlığına aday olan  ve halen ilçe başkanlık görevini yürüten Dr. Ramiz Parlar ile  Antakya’da sol ideolojik  yelpazede   çok iyi tanınmış bir isim olan  harita  mühendisi Kenan Kantarcı arasında  bir yarış yaşanacak.

Kenan Kantarcı’nın  bu güne kadar sosyal medyada  yayınladığı  mesajların büyük bir çoğunluğuna imzamı koyuyorum.  Ama Kenan Kantarcı’nın  Antakya CHP’de  çok ciddi bir etkinliğe imza attığını hatırlamıyorum.  Dolayısıyla  Kenan Kantarcı’nın  Antakya CHP İlçe  başkanlık seçimini  kazanma şansının  biraz zayıf olduğunu  tahmin ediyorum.

Ama Kenan Kantarcı’nın Antakya CHP’de ilçe başkanı olması halinde benim gibi , sol ve sosyalist çevrelerin  sevineceğini çok iyi biliyorum.

Önümüzdeki günlerde yapılacak  Samandağ, Defne, Antakya İskenderun ve Arsuz  ilçe kongrelerinin sonucunda,   Hatay CHP’de il kongresinin nasıl sonuçlanacağı merak konusu olacak.

Daha önceki il kongresinde HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın isteği ve desteği doğrultusunda   il başkanı seçilen  Mehmet Güzelmansur   il başkanlık görevine tekrar talip olduğunu söylüyor.

Buna karşılık, eski bakan Fuat Çay, eski bakan Nihat Matkap,  eski il Başkanı Servet Mullaoğlu,  Defne  Belediye Başkan yardımcısı Derya Altunay,  Mehmet Güzelmansur’u il başkanlığından düşürmek için  çok ciddi bir  siyasi  bir ittifaka girmiş durumdalar.

Önümüzdeki süreçte yapılacak Hatay CHP il kongresinde  anahtarın milletvekili  Mevlüt Dudu’da olduğunu daha önceki yazılarımda iddia etmiştim.  Bence bu gün bu anahtarın hala milletvekili Mevlüt Dudu’da olduğunu düşünüyorum.  Dolayısıyla milletvekili  Mevlüt Dudu’nun  Hatay CHP siyaset sürecinde  satranç taşını hala açmazda olduğunu düşünüyorum.

HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın ilçe ve il kongresiyle  çok fazla ilgilenmediğini biliyorum.  Çünkü lütfü savaş önümüzdeki seçimler için adaylık sözünü  CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan aldığını çok iyi biliyorum.

Bu yüzdendir ki HBB Başkanı Lütfü Savaş Hatay  CHP’de ne il Başkanını  ciddiye alıyor, ne de ilçe başkanlarını  kaale alıyor.

İşte Hatay CHP,  her ortamda  “ben çakma CHP’liyim” diyen  HBB Başkanı lütfü Savaş’ın  iki dudağından çıkacak  sözlere bel bağlamış görünüyor.  YAZIKLAR OLSUN BÖYLESİ CHP’YE. VE YAZIKLAR OLSUN HATAY’DA CHP’YE GÖNÜL VEREN DOSTLARA…

 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa