hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
HATAY CHP’DE  BİZANS OYUNLARI BAŞLADI…NELER OLUYOR?                                                                                                             Ferit LİF-Yazdı

Hatay CHP’de önümüzdeki günlerde ilçe ve il kongrelerinde  oy kullanacak delegelerin tespiti yapılacak. İl başkanı ve dört milletvekilinin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre, bu delegeler mahalle bazında konulacak sandıklarla partiye kayıtlı üyelerin  oy kullanmasıyla belirlenecek.

Hatay CHP tabanının isteği doğrultusunda alınan bu karar, Hatay CHP’de uzun süre askıya alınmış olan parti içi demokrasinin işlerlik kazanmasına neden olacaktır.  Dilerim parti içi demokrasi  anlayışı , iki yıl sonra yapılacak belediye başkanlığı ve milletvekili aday belirlenmesinde de işletilir.

Ama Hatay CHP’de parti içi demokrasinin ve tüzüğün hükmettiği  ön seçim hükmünün işletilmesinden, öcü gibi korkan milletvekilleri ve belediye başkanları var. Bunların başında her zaman ve her ortamda “ben çakma CHP’liyim” diyen HBB Başkanı Lütfü Savaş geliyor.

Ben iddia ediyorum; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  siyasi sevdalısı haline gelen Başkan Savaş, Hatay CHP’de  partiye kayıtlı üyelerle yapılacak bir ön seçimde  20 aday içerisinde 19. sırada yer alır.  Bu yüzdendir ki , Hatay CHP’de ,parti içi demokrasiye ve üyelerle yapılacak bir ön seçime cesaret edemeyeceğini anlayan Başkan Savaş kendisi gibi atamayla milletvekili olmuş ,Serkan Topal ve Mevlüt Dudu ile kapalı kapılar ardında daha şimdiden entrikalara başvurmaya başlamış durumda.

Bu yazının içerisine koyduğum fotoğraf dün pazar günü  Kuzeytepe’de bulunan  Çınar Restaurant’ta çekildi.    Fotoğrafta da göründüğü gibi, HBB Başkanı Lütfü Savaş, CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, milletvekili Serkan Topal ve  diğer milletvekili Mevlüt Dudu kafa kafaya vermiş , Hatay CHP’de yapacakları siyasi entrikaların planlarını tartışıyorlar.  Böylesi bir yemekte, CHP’nin diğer iki milletvekili  Birol Ertem ve Hilmi Yarayıcı neden yok diye çok merak ediyorum. Halbuki birkaç gün önce il başkanı Mehmet Güzelmansur dört milletvekili ile il binasında basın toplantısı düzenlemiş  ve delege tespitlerinin mahalle bazında sandık kurulmak suretiyle  belirleneceğini kamuoyuna açıklamıştır.

Ama şimdi il Başkanı Güzelmansur, HBB Başkanı Lütfü Savaş,  ve Başkan Savaş’ın emrinde sekreter gibi çalışan milletvekili Serkan Topal ve diğer   milletvekili Mevlüt Dudu  ile kapalı kapılar ardında özel görüşmelerle  Hatay CHP’de önümüzdeki süreçte oynanacak  “Bizans Oyunları’nın” projelerini geliştiriyorlar.

Gözlerden uzak bu 4’lü yemekte HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay CHP’de tüm iplerin elinde kalması için il başkanı Mehmet Güzelmansur ve iki milletvekiline çeşitli önerilerde bulunuyor.  Başkan Savaş’ın bu önerilerine il başkanı Güzelmansur   ve iki milletvekili de onay veriyor.

Bu gizli yemekte aynı zamanda Başkan Savaş   “İl başkanlığına bu güne kadar beraber çalıştığım ve çalışmalarından memnun olduğum Mehmet Güzelmansur’u tekrar il başkanı olması için  elinizden geleni yapın” şeklinde milletvekili Serkan Topal ve Mevlüt Dudu’ya talimat veriyor. Her iki milletvekilli de Başkan  Savaş’a” EMRET BAŞKANIM EMRİNDEĞİZ “ diyorlar.

Peki Başkan Savaş bunları neden yapıyor?

Hemen açıklık getirmeye çalışalım.  Eski il başkanlarından biri olan  Servet Mullaoğlu  tekrar il başkanlığına aday olmak istiyor.  Bu konuda ciddi çalışmalar içerisinde olduğunu biliyorum.  Derya Altunay- Servet Mullaoğlu ittifakı , Hatay CHP’de oldukça ağırlıklı  bir yapı oluşturduğunu da  biliyorum.  Bu ittifakın perde arkasında, Fuat Çay ve Nihat Matkap’ın olduklarını da çok iyi biliyorum.  Böylesi bir ittifak Hatay CHP’yi HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın elinden kurtarabilir ve Servet Mullaoğlu’nu tekrar il başkanı yapabilir.

Bu ittifakın il Başkanlığını kazanması halinde …. HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın bütün siyasi hayalleri  bu şekilde sönebilir ve Başkan Savaş’ın  Hatay CHP’de aday olma ya da siyaset yapma emelleri de suya düşmüş olur.

Zaten 2014 yerel seçimlerinde  Hatay’da 300.000’e yakın  Alevi kökenli seçmen, AK Parti adayı Sadullah Ergin kazanmasın diye , CHP adayı Lütfü Savaş’a KERHEN OY VERDİLER.

Bana göre bu gün seçim olsa , Başkan Savaş bu 300.000 oyun  100.000’nini bile alamaz. Sadece  HBB’ye aldığı personelin ve HBB’den ihale alan Alevi seçmenlerin  oylarını alabilir.

Daha  önceki  yazılarımda defalarca belirttim.  Hatay’da büyükşehir seçimlerinde  Samandağ ve Defne ilçelerinde 20.000’ne yakın oy alan İşçi Partisi seçmeni  Başkan Savaş’a oy verdi.  Defne’de 6.000 civarında oy alan TKP seçmeni de  Lütfü Savaş’a oy verdi. Hatay’da  bir milletvekilini kıl payıyla kaybeden  HDP seçmeni de  CHP adayı Başkan Savaş’a oy verdi.

Peki;  Başkan Savaş bu sol oyların değerini bildi mi? Bence ne bildi, ne de anlayabildi?.  Buna karşılık Başkan Savaş Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde eski yoldaşları olan MHP ve AK Parti  kadrolarını daha çok koruma gereği duydu.

İşte bu durumun farkına varan Hatay CHP’nin kurmay siyasetçileri  “ bu parti sağdan devşirme  bir başkana teslim edilemez” diyerek, iki yıl önce anahtar teslimi bir kongre ihalesi ile, Başkan Savaş’a teslim ettikleri Hatay CHP’yi şimdi tekrar elinden almak istiyorlar.

HBB Başkanı Lütfü Savaş ve Hatay CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur   Antakya CHP İl Başkanlığına Sünni kökenli  bir ilçe Başkan adayı arayışını sürdürüyorlar.  Mevcut ilçe başkanı H. Ramiz Parlar ile yıldızları barışmadığı için devam etmek istemiyorlar. Buna karşılık  Antakya CHP’nin güçlü ilçe başkanlarından biri olan Kamil Atay’ada sıcak bakmıyorlar.  Ama Kamil Atay daha önce Antakya’da  il genel meclis üyeliği yaptığı için  CHP tabanında  sevilen sayılan ve oldukça ağırlığı olan bir isim.   Kamil Atay HBB Başkanı Lütfü Savaş ve İl Başkanı  Güzelmansur’un  destekledikleri bir aday olamıyor. Bunun tek nedeni Alevi kökenli olmasıdır.

Samandağ CHP’de kongre öncesi süreç  biraz daha karmaşık görünüyor.  Fuat Çay- Refik Eryılmaz ittifakı   birkaç gün önce  CHP Hatay kurultay üyeliğinden istifa eden Mehmet Kamacı’yı  (Maviş’i)  Samandağ  CHP ilçe Başkanı yapmak istiyorlar.  Buna karşılık belediye başkanı Mithat Nehir ve beyin takımı İbrahim Aydoğan’nın Samandağ CHP İlçe Başkanlığına devam etmesini istiyor.

Samandağ  CHP  ilçe kongresinde Refik Eryımaz – Fuat Çay destekli Mehmet Kamacı ilçe başkanı seçilir ise Refik Eryılmaz kongre salonunda SAMANDAĞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞINI İLAN EDEBİLİR diye düşünüyorum. Dolayısıyla belediye Başkanı Mithat Nehir, İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan ve yanlarında bulunan siyaset kurmayları, ilçe başkanlığını  Maviş lakaplı Mehmet Kamacı’ya kaptırmazlar diye düşünüyorum.  Bu süreçte Samandağ siyasetini  yaklaşık 10 yıldır  şekillendiren  Timur Rencüsoğulları’nın  EKSANTRİK siyasi hesaplarını herkesin dikkate alması gerektiğini düşünüyorum.

 

HBB Başkanı Lütfü Savaş,  yakın çevresinde  temizlik harekatına devam ediyor.   Necmettin Çolak ve Gökhan Yıldırım gibi isimleri yakın çevresinden uzaklaştırdı.  HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın  sekiz  yıllık adeta siyasi  yaveri olan Serdar Güven’in de üstünü çizdi.  MKÜ’den yakın arkadaşı olan  Bayram Denk’ide   uzaklaştırdığı iddia ediliyor. Ama  önemli önemli  ihalelerin baş mimarı olan  Ramadan Seven’e de  şimdilik dokunamıyor.  Aynı şekilde HAT-SU’da  personeline  altın rozet dağıtan ama Hatay’da  75 mahalleye çamurlu su içiren  Mehmet Çaparali’ye  dokunamıyor.  Çünkü Ramadan Seven ve Mehmet Çaparali HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın  büyükşehirde özenle koruduğu iki PRENS olarak biliniyor.

Makalemiz hazırlandığı sırada Serkan Topal’la telefon görüşmesi yapan Onuncu Köy  Gazetesi İmtiyaz  Sahibi Halit Basık‘ın Serkan Topal’a  “sen yalancısın yalancısın  yalancısın……..” şeklinde telefon  konuşmasına  tanık olduk. Bu konuşmanın içeriğini önümüzde günlerde sizlerle bir makaleyle paylaşacağım.

**********

Ve şimdi siz değerli okuyucularımla çok önemli bir duyuru da bulunmak istiyorum.

Başkan  Lütfü Savaş ın geçen hafta içerisinde Kırıkhanlı muhtarlarla toplantı yaptığını biliyorum. HBB Başkanı Lütfü Savaş’ta   bu toplantının öneminin Kırıkhan muhtarlar derneği başkanı Süleyman Durgu’nun biraderi eski  HSYK  üyesi  ve Lütfü Savaş gibi  MHP kökenli  Mehmet durgunun 2019 yerel seçimlerinde  Hatay büyük Şehir Belediye  başkanlığına da, Lütfü Savaşa karşı aday olacağı  korkusunun Lütfü Savaş’ı  şimdiden korkudan  titrettiğini biliyorum.

***********

Bu yazının siyasi istihbaratlarını yapan, www.hataydenge.com  editörü Selva LİF’e teşekkür ederim

 

 

 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa