hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
HATAY CHP de POŞET PROTESTOSU  

HATAY CHP de POŞET PROTESTOSU       

Hatay´da yaşanan ekonomik sıkıntıyı incelemeye alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), dün İskenderun´da meslek odaları, sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve üyeleriyle görüştü. CHP, Hatay´da yaşanan ekonomik sıkıntıyı araştırıp, incelemek ve bu konuda bir rapor hazırlamak üzere Samsun Milletvekili Kemal Zeybek´i görevlendirmişti.

Hatay´a gelen CHP Samsun Milletvekili Zeybek, önceki gün Antakya´da yaptığı görüşmeler sonrası dün de İskenderun´a geldi. Partisi CHP´nin Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, İskenderun ilçe başkanı Yusuf Mansuroğlu ve yönetimlerinin de katıldığı görüşmeler sonrası basın toplantısı düzenleyen milletvekili Zeybek, ülkede ekonominin iyi olmadığını söyledi.

 

Partide poşet protestosu

İskenderun CHP´de dün yapılan basın toplantısında 01 Ocak´tan itibaren uygulanmaya başlanılan ve alışverişlerde verilen poşetlere 25 kuruşluk ücret ödenmesine başlanmasını da protesto edildi. Partinin İskenderun kadın kolları tarafından hazırlanan protestoya, milletvekilleri Zeybek ve Şahin ile CHP´nin il ve ilçe yönetimi de poşetleri kaldırarak protestoya destek verdi.

 

Kentlere AVM´leri kurdurup, esnafı dışarı atan kim?

Hatay Milletvekili Suzan Şahin, CHP Hatay İl Başkanı Özgün, patinin ilçe başkanı Mansuroğlu ve yönetimleri, CHP İskenderun Belediye Başkanlığı aday adayları, kadın ve gençlik kolları ile üyelerin de katıldığı basın toplantısında konuşan Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Hatay´daki enflasyon oranının yüzde 45 olduğunu, birçok fabrikanın işçi çıkartıp, esnafın kepenk indirdiğini, üreticinin desteklenmediğini ve gördüklerini raporuna yansıtacağını ifade etti. Yeni yılla birlikte uygulanmaya başlanan ´ücretli poşet´e tepki gösteren milletvekili Zeybek, “Ne kadar yanlış bir şey, poşetin ücretli olması. Tabi ki doğaya zararı nedeniyle kullanımına karşı mücadele edelim ama bunu yaratan kim? Bunlar değil mi? Kentlerin ortasına AVM´leri kurdurup, küçük esnaf dışarı atılmadı mı?” dedi.

 

“Madem zararlı, kaldırılması daha iyi değil mi?”

Toplantıda konuşan Hatay Milletvekili Suzan Şahin ise “Madem poşetler zararlı, o zaman niye parayla satılıyor? Tamamen kaldırması daha iyi değil mi?” diye sordu.

CHP Hatay İl Başkanı Özgün, poşet uygulamasında olduğunu gibi halkın 25 kuruşluk ´küçük kazıklardan şikayetçi olurken, ´büyük kazık´lara karşı ses çıkarmadığını, ´memleket satılırken´ kimsenin laf etmediğini öne sürdü.

 

“Seçim, referandum havasında geçmeli”

CHP Hatay İl Başkanı Özgün ise ülke ekonomisinin anlatılandan çok daha kötü olduğunu, bunun da salt açıklanan ekonomik verilerle ilgisinin olmadığını belirtti ve “AKP´nin yaratmaya çalıştığı yeni rejim ve siyasetin yansıması. Buna karşı bizim yerel yönetimleri alarak, iktidara yürümemiz gerekiyor. Bunun olabilmesi için de tabanın top yekün harekete geçmesi lazım. Toplumsal dönüşümü yaratmamız, alan hakimiyetini kazanmamız lazım. Ve zafere yürüyeceğimizden biran bile tereddüt duymamamız lazım” dedi. Özgün, 31 Mart pazar günü yapılacak yerel seçimlerin referandum havasında geçmesi gerektiğini belirtti.

AKP iktidarının, Suriyeli göçmenlere 35 milyar lira harcama yapıldığını açıkladığını anlatan ve buna Ortadoğu´daki bazı ülkeler ile AB´deng elen paraların dahil olmadığını savunan Özgün, şunları söyledi: “Bizim genç nüfusumuz, kendimize yeterli. Suriyelilere ihtiyacımız yok. Suriyelileri geri göndermemiz lazım. Savaş yaşandığında onlara kapımızı açtık, dünyanın nereinde bir savaş çıkarsa kapıyı yeniden açarız. Ama misairliğin şartlarının oluşturulabilinmesi için bunların geri gitmesi lazım. Esat ve Suriye ile iletişim kurulması ve geri gönderilmeliler. Artık demografik yapı değişmiştir. Bundan da en çok etkilenen yer Hatay.”

Hatay Milletvekili Şahin ise “Misafirlerin misafirliğini bilsin, müsade istesin, artık. Artık ekmeğimizi paylaşmaktan öte ekmeğimizi almaya başladılar. Bunun en yaygın yayandığı yer Hatay. İnsan hakları konusunda evrensel değerlerinin gereği yapıldı. Gerektiğinde yine yapılır” diye konuştu.

Basın toplantının açılışında konşan CHP İskenderun İlçe Başkanı Mansuroğlu da genel merkezin görevlendirdiği milletvekili Zeybek´in yöredeki ekonomiyi yerinde görüp, inceleyeceğini ve bunu raporla partinin genel merkezine ileteceğini ifade etti.

 

Emekliye zam oranına tepki

Ülkenin gündeminde ekonominin bulunduğunu, birilerine göre ekonominin terazi gibi çok dengeli giderken, bunu diyenlerin bir yandan da aynı anda hem debriyaja hem de frene basmaya çalıştığını savundu. Ekonomi ve diğer alanlardaki kötü gidişata karşı sokak ve sandıkta örgütlenmeyi süratle bitireceklerini anlatan Mansuroğlu, “Hepimiz bu taşın altına elimizi, kafamızı koyduk” diye konuştu.

Kendisinin SSK emeklisi olduğunu ve yüzde 26 oranında maaşına zam yapılan kişi bulunurken, emeklilere yüzde 10 yapıldığıın anlatan ve bunu eleştiren Mansuroğlu, “Biz bu konuda sesimizi yükseltip, çözüm önerilerimizi de sunacağız” dedi. Mansuroğlu, emekliye yapılan zam oranını eleştirdiği konuşmasını, “Bu zam oranıyla Kıbrıs´ta tatil yapma kararı verdim. Sizlere de öneririm” değerlendirmesiyle sürdürdü.(Akın bodur.iskenderun ses)Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa