hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SEÇİMLERİNE DOĞRU-1                                             FERİT  LİF –Yazdı

Mart 2019 tarihinde  yapılması beklenen  Hatay Büyükşehir seçimlerine doğru hızla  ilerliyoruz.   İktidar partisi yerel seçimleri erkene  alabilir düşüncesiyle bazı aday adayları  şimdiden ısınma turlarına başlamış durumda.

HBB Başkanı Lütfü Savaş dün İskenderun gazeteciler cemiyetinde yaptığı açıklamalardan anlıyoruz ki,  önümüzdeki yerel seçimde “CHP’nin adayı benim”  demeye getiriyor.   Mahkumiyet kararıyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta  “ 18 ay sonra Hatay  toplum vicdanı bunları mahkum eder”  diyerek, hem CHP’den  tekrar aday olacağını ve tekrar  HBB Başkanı seçileceğine inanıyor.

Çünkü Hatay  CHP’de bu gün itibariyle  aday olmayı düşünen, Lütfü Savaş dışında   hiç kimse görünmüyor. CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aylar önce belediye Başkan adaylarının genel merkez tarafından belirleneceğini açıkladığı andan itibaren, Hatay CHP’de  belediye başkan aday adayı olmak isteyenlerin  hayalleri suya düştü.

İşte bu yüzden HBB Başkanı Lütfü Savaş 2019 seçimlerindeki adaylığını daha şimdiden cesaretle açıklayabiliyor. Geçenlerde  sohbet ettiğim bir CHP üst düzey yöneticisi dedi ki, Kemal Kılıçdaroğlu CHP den   vazgeçer, ama Lütfü Savaş’tan vazgeçmez.

Ama Kemal Kılıçdaroğlunun bilmediği bir gerçeği buradan ilan etmek istiyorum. HBB Başkanı Lütfü Savaş Hatay’da  CHP’den büyükşehir belediye başkanı oldu ama  CHP ilkelerine uygun bir belediye başkanlık görevini yapmadığı için  bu gün Hatay CHP’de binlerce üye hem Başkan Savaş’ a, hem de CHP’ye küsmüş durumda.

HBB Başkanı Lütfü  Savaş 2014 yerel seçimlerinde, HDP, ÖDP,TKP  ve  İşçi Partisi’den yaklaşık  60.000 oy almak suretiyle HBB başkanlığını kazandı. Ama Başkan Savaş bu siyasi partilere 3,5 yıldır hiç yüz vermedi. Buna karşılık MHP ve AK Parti  kökenli kadroları  Hatay Büyükşehir’e  yerleştirmekle  Hatay CHP tabanını   ciddi şekilde küstürdü.

Böylesi ciddi bir seçmen kitlesini küstürmenin bedelini 2019 yerel seçimlerinde ödeyeceğini biliyorum.   Başkan Savaş sadece CHP  seçmenini küstürmedi; aynı zamanda  yukarda adlarını saydığım sol partileri de küstürdü. Örneğin Meral Akşener’in  yapacağı toplantı için HAT-MEK  salonunu ücretsiz tahsis  ederken, hiçbir sol partinin, bu salonda kongre ya da toplantı yapmasına izin vermedi.

DOLAYISIYLA LÜTFÜ SAVAŞ’I 2019 YEREL SEÇİMLERİNDE HANGİ SİYASİ PARTİ ADAY GÖSTERİRSE GÖSTERSİN, SANDIKLARDAN  SADECE NAL TOPLAYACAĞINI İDDİA EDİYORUM. SOSYAL MEDYADA EŞLERİNİ VE  ÇOÇUKLARINI HBB’DE İŞE YERLEŞTİRMEK İÇİN ÇEŞİTLİ ADLAR ALTINDA  LÜTFÜ SAVAŞ  SEVDALILARI GRUPLARI AÇANLARA BURADAN DUYURMAK İSTİYORUM.  HATAY’DA  ALEVİ KESİMİNDEN ALDIĞI  300.000’NE YAKIN OYLA , HBB BAŞKANI SEÇİLEN LÜTFÜ SAVAŞ’A  İSTEDİĞİNİZ KADAR  SIFIR ASİTLİ SIZMA YAĞ YAKIN,  BÜTÜN BU ÇABALARINIZ NAFİLE.  LÜTFÜ SAVAŞ  BU HATAY’DA  TEKRAR HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLEMEZZZZZ.

Payas  Belediye Başkanı Bekir Altan  çok hızlı şekilde kulis çalışmalarını sürdürüyor. . Hatay  Ak Parti’nin siyasi kulis merkezlerine yansıyan bilgilere göre,  çeşitli ilçelerde ziyaretler yapan Bekir Altan  MHP kökenli olduğu için Hatay Ak Parti’de  HBB adayı olma şansı çok zayıf görünüyor.  Buna karşılık  Türkiye’de yapılan anketlerde   en başarılı İlçe belediye başkanı seçilen   Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye HBB adaylığı için AK Parti kulisleri Bekir Altan’dan daha çok şans tanıyor.   Ama yine AK Parti kulislerinde konuşulanlara göre ,  Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına birkaç adayın daha hazırlandığı, bu adaylar arasında, halen görev yapmakta olan bir milletvekilini,  yargıtaydan emekli  bir hakimin ve de MKÜ’de görev yapmakta olan bir profesörden bahsediliyor.

Gelelim 2019 yerel seçimlerine; 2019 Kasım ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde,daha doğrusu %51’e dayalı  cumhurbaşkanının hükümet kurma sistemine geçiş sürecinden 6 ay önce  yapılacak yerel seçimler, Türkiye siyasetinde ve yönetim şeklinde tam anlamıyla bir ön referandum olacaktır. 2019 kasım ayında yapacağımız Cumhurbaşkanlığı  seçimi , başbakanlık kurumunu ortadan kaldırıyor, milletvekillerinin bakan olmasını engelliyor ve seçilecek cumhurbaşkanına  bakanları dışarıdan atama yetkisi veriliyor. İşte bu açıdan 2019’da yapılacak yerel ve genel seçimler Türkiye siyaset tarihinde bir dönüşüm noktası olacaktır.

AK Parti Genel başkanlığını tekrar üstlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın siyasi kaderini belirleyecek olan bu seçimden 6 ay önce yapılacak yerel seçimler de,  gösterilecek belediye başkanları için, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adeta kılı kırk yarması yaklaşımı bundan kaynaklanmaktadır.  20 yılı aşkın  süre ile belediye  başkanlığı yapan, İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyükşehir belediye başkanlarını şimdiden değiştirme  girişimleri de bu nedenlerden kaynaklanmaktadır.Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa