hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
HATAY AK PARTİ’DE SİYASET RAYINA OTURUYOR Ferit LİF – YAZDI

F.JPEG-1

Hatay AK  Parti’de yeni bir dönem açılıyor gibi görünüyor.  HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın  AK Parti’ye geri dönüş hayalleri de suya düşmüş gibi görünüyor.  Çünkü Hatay AK Parti,Başkan Savaş ile HBB meclisinde, üç yıldır dirsek teması yapan meclis üyelerini partiden ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk etmiş durumda.

Bu sürecin  Hatay siyasetinde nasıl bir gelişme yaratacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.  Hatay AK Parti’den biri Hassa Belediye Başkanı olmak üzere, 6 meclis üyesi  ihraç edilir ise,  HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın meclisteki sıkıntısı sona erer mi acaba?

Bir ayağı AK Parti’de olan Başkan Savaş, AK Parti’deki bu disiplin sürecini, kendi lehine çevirme senaryoları yaptığını tahmin ediyorum.

Hatay AK Parti’nin ihraç istemiyle sevk ettiği 6 meclis üyesiyle ilgili olarak, son 3 yıldır, çok ciddi, siyasi spekülasyonlar yapılıyor.  Disipline sevk edilen meclis üyeleri ile ilgili, o kadar çok iddia ortaya atıldı ki,  neredeyse bu insanlar Lütfü Savaş ile yatıyor, Lütfü Savaş ile uyanıyor.

Aslında Hatay Büyükşehir Belediye  meclisinde, Başkan Savaş’la 3 yıldır gizli ittifak yapan AK Partili meclis üyelerinin sayısı bir hayli fazladır. Ama son borçlanma oylamasından dolayı piyango bu 6 meclis üyesine vurdu.  3 yıldır izlediğimiz meclis toplantılarında Başkan Savaş’a gizli destek veren AK Partili meclis üyelerini çok iyi biliyorum. Ama şimdi burada bu isimleri deşifre etme gereği duymuyorum. Kritik oylamalarda cep telefonunu  kulağını yapıştırıp, meclis salonundan dışarı çıkan  ve bazı kritik oylamalarda oy kullanmayan AK Partili meclis üyelerini  benim gibi, Hatay basın mensuplarının bir çoğu tanıyor.

Önceki akşam  ,CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur ‘un Yaman Restaurantta düzenlediği ve sadece referandumda görev alan avukatların davet edildiği yemekte  konuşan  HBB Başkanı Lütfü Savaş, gönlünde yatan Hatay siyaset fotoğrafını ortaya koydu. Başkan Savaş bu yemekte yaptığı konuşmada, Hatay’da çıkan HAYIR oylarını %60’lara ve %70’lere, çıkarılması için çalışmalar yapılması gerektiğini ifade ediyor.  Ama bir yandan Hatay Büyükşehir’deki Alevi kökenli daire başkanlarını istifaya zorluyor. Örneğin genel sekreter yardımcısı  Sait Günal ve zabıta daire Başkanı  Edip Kadıoğlu istifaya zorlanıyor.

Başkan  Savaş’ın yakın aile dostu olan, genel sekreter yardımcısı Sait Günal’ı   zor duruma sokup istifaya zorlayan genel sekreter, ve baş danışman Maden Kardeşlerin olduğunu biliyorum.   Konya’dan Hatay Büyükşehir’e  taşınan Mehmet  ve  Hasan Maden kardeşlerin,   hangi derin güçlerden, feyz aldıklarını,  tahmin ediyorum ama elimde belge olmadığı için, şimdilik bu konuda bir şey söyleme gereği duymuyorum.

HBB Başkanı Lütfü Savaş ile ilgili  Hatay Valiliği tarafından  yürütülen çok ciddi bir soruşturma dosyasının,  Hatay Valisi Erdal Ata’nın masasında olduğunu biliyorum.  Bu soruşturma dosyasının İç işleriBakanlığı’na intikalini engelleyen derin güçleri de tahmin ediyorum.

Siyasi iktidarın yandaş   gazetesi olarak bilinen SABAH Gazetesi’nin Güney ekinde dün yayınlanan makalede  Ersin Ramoğlu son derece ciddi iddialarda bulunuyor ve diyor ki “FETÖ’DEN TUTUKLU MKÜ ESKİ REKTÖRÜ HÜSNÜ SALİH  GÜDER,   MAHKEMEDE DİYOR Kİ “ BEN İÇERDEYSEM HBB BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ VE MKÜ REKTÖRÜ HASAN KAYA NEDEN DIŞARDA?” diyor.

Gazeteci Ersin Ramoğlu’nun ortaya attığı bu iddia Hatay siyasetinde  çok ciddi kırılmalara neden olacağını tahmin ediyorum.

Öte yandan HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın, Hatay CHP’den tasfiye etmeyi  başardığı , Hüseyin Ata Kaşgöz, HBB Başkanı Lütfü Savaş ile ilgili devam eden soruşturmaları takip etmek için 15 gündür Ankara’da karargah kurduğunu biliyorum.  Kaşgöz’ün bu süreçte  çok önemli siyasilerle  ciddi görüşmeler yaptığını da biliyorum.

Dolayısıyla Hatay siyasetinde önümüzdeki günlerde CİDDİ SİYASİ DEPREMLER BEKLİYORUM.Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa