ANASAYFA HABER ARA RESMİ İLANLAR VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
İran Tehdidi03 Şubat 2016

HABER ARA


Gelişmiş Arama
HATAY    BÜYÜKŞEHİR SEÇİMLERİNE DOĞRU (2)

HATAY BÜYÜKŞEHİR SEÇİMLERİNE DOĞRU (2)

Tarih 12 Kasım 2012, 18:56 Editör ferit lif

HATAY BÜYÜKŞEHİR SEÇİMLERİNE DOĞRU (2)

FERİT LİF..... YAZDI....

           HATAY    BÜYÜKŞEHİR SEÇİMLERİNE DOĞRU (2)

                                                                      FERİT LİF

          Hatay Büyükşehir Belediye Yasası TBMM de kabul edildi Yeni  yasaya göre, Antakya Defne ,Arsuz ve Payas ilçleri kuruluyor.Antakya’nın göbeğinde yer alan Sümerler .Armutlu ,Elektrik .Akdeniz ve Gazi  mahalleri ile Aknehir Beldesi    yeni kurulacak DEFNE İlçesine bağlıyor.TasarıTBMM den bu şekilde geçti .Ak Parti iktidarı bu bölünmeyi sadece seçim uğruna yapıyorsa ki,CHP’ in  bütün kurmayları bu konuda aynı fikirde olduklarını ifade ediyor.CHP Hatay milletvekilleri ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap bu konuda çok sert ifadelerle tepkilerini dile getirmişti.AK Partinin Antakya’yı karpuz gibi ikiye bölme fikrinden vazgeçmesi gerektiğini ısrarla vurguladı ama sonuç değişmedi.

    Nihat Matkap’ın Büyükşehir yasa tasarısı üzerine Hatay CHP İl binasında düzenlediği basın toplantısında Ak partiye yönelik sarf ettiği cümleleri burada tekrar etmek istemiyorum.Ama Matkap’ın siyasi hayatı boyunca böylesi sert ifadeler kullandığına kendi adıma şahit olmadım.

  Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik daha önce yaptığım değerlendirmede CHP ve AK Partiden aday adayı olma ihtimali olanların isimlerini tek tek yazmıştım. İsterseniz bu isimleri hafızaları tazelemek için tekrar yazalım.AK Partide Adalet Bakanı Sadulallh Ergin ve Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile İl Başkanı İsmail Kimyeci’nin isimleri kamuoyunda tartışılıyor.Hatta Bakan Eregin’in Büyükşehir Başkan adaylığından vazgeçtiği dolayısıyla adaylık ihalesinin Lütfü Savaş üzerinde kalacağı kulislerde konuşuluyor.AK Parti il başkanı İsmail Kimyeci’nin Antakya Belediye Başkan adaylığına yerleştirileceği özellikle AK Parti kulislerinde çok konuşulmaya başlandı.

  Gelelim CHP deki Büyükşehir adaylık yarışına …Hatay CHP de Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı yarışında çok sayıda ünlü isim daha şimdiden yarışa katılmış durumda .

  Hatay CHP de ,geçtiğimiz milletvekili seçimlerinde en çok çalışan ve bu çalışması ile Hatay seçmenin gözüne giren Suzan Alhasoğlu’na özellikle CHP tabanından ve  köy , mahalle muhtarlarından “aday ol “şeklinde çok yoğun bir talep geldiğini biliyorum.Suzan Alhasoğlu’nun ofisi her gün bu insanlarla dolup taşıyor.Benimde birkaç defa tanık olduğum bu ziyaretlerde Suzan Alhasoğlu ‘BÜYÜKŞEHİRE CHP den ADAY OL “Şeklindeki baskılara çok fazla dayanamayacağını ve gönlünde yatan milletvekili sevdasını bir kenara bırakıp, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylık görevini üstleneceğini tahmin ediyorum.

  CHP Genel merkezi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayını kamuoyunda yaptıracağı anketlerle belirleyeceğini söylüyor. CHP Genel merkezinin bu anketi yada anketleri yaptırması bence de çok doğru bir aday belirleme yöntemi. Ama bu anketlerden Suzan Alhasoğlu çıkarsa hiç kimse şaşırmasın….

   CHP de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için iddialı olan adaylar içerisinde eski Bakan Mehmet Dönen ,Dr. Hüseyin Aksoy gibi çok iddialı isimler var.,Bu konuda daha önce,    yazdığım yazıda ismini yazdığım Mustafa Özal ,ertesi gün beni aradı ve dedi ki; “CHP den Büyükşehir aday olduğumu yazmışsın.Ama diğer adayların unvanlarını yazmışsın  benimde unvanımı “Metalürji mühendisi “olarak yazarsan sevinirim.”Bende Mustafa Özal’ın eleştirisini göz önünde alarak  düzeltiyorum.

   Hatay CHP de Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına soyunan iddialı  isimlerden biride Hatay vali yardımcısı İsmail Kara .Bir Başka  iddialı isim sosyal dernekler platformunda etkin olan ,son iki seçimde CHP den Hatay milletvekili aday listesinde ilk ona giren Mahmut Balcı var.Daha önceki adaylarla ilgili yazımda adını anmadığım için bana çok kırıldığını biliyorum. Medeni şekilde bana eleştireler yöneltti.O yüzden Mahmut Balcı’nın “Hatay CHP Büyükşehir seçimini ancak benimle kazanır “şeklindeki telefonla ilettiği mesajı olduğu gibi aktarıyorum.”.

   Hatay CHP de iddialı isimlerden biride vali yardımcısı İsmail Kara. Hatay CHP de İsmail Kara önemli bir isim.Ama Hatay CHP tabanında çok fazla tanınmıyor .Bir çok öğrenciye vali yardımcısı olarak burs vermiş ama Hatay CHP de etkili olamamış.Bir çok ortamda herkesin “SAYIN VALİM “şeklinde hitap ettiği İsmail Kara’nın destekçisi olan insanlar benimde yakından tanıdığım isimler .Bu arkadaşları küçüksemek anlamında söylemiyorum. Ama bir gerçeği ifade etmem gerekir ki  ,Vali yardımcısı İsmail Kara ,siyaset ve devlet tecrübesi olarak Hatay CHP de  Büyükşehir Belediye Başkan adayları arasında en tecrübeli isim olarak görünüyor.Ama parti tabanı içerisinde fazla popüler değil.Hatay için çok ciddi projeleri var ama bu projeleri anlatmaya bu yazının alanı yetmez.

   Bu yarışta bir başka iddialı isim Dr.Hüseyin Aksoy. Dr.Aksoy son yerel seçimlerde Antakya Belediye Başkan aday adaylığına soyundu hatta son güne kadar, CHP Antakya Belediye Başkan adayının Dr.Aaksoy olacağı şeklinde çok ciddi haberler yayıldı.Ama sanırım İris Şentürk’ün devreye soktuğu derin güçler, Dr Aksoy’un adaylığını son gün engellediler ve bana göre bu derin güçler çok yanlış yaptılar. Yoksa şimdi Antakya Belediyesi CHP nin elinde olurdu ve Belediye Başkanı Dr.Hüseyin Aksoy olurdu.Nitekim benim bu kişisel tahminimi 3 senedir benimle paylaşan çok sayıda deneyimli siyasetçi var bu Antakya da .Dr.Hüsyin Aksoy’un Hatay ve Antakya da çok ciddi bir kamuoyu desteği var.Bu gerçeği rakiplerde üstü kapalı şekilde kabul ediyor.Dr.Aksoy’un CHP Genel merkezinde de  çok ciddi bir ağırlığı olduğunu çok biliyorum. Genel Merkezde ağırlığı olan bir başka aday adayı da Eski Bakan Mehmet Dönen.Eski Bakan Mehmet Dönen’le ilgili çok sayıda belge ve bilgi aktarıldı bana .Hatta daha önceki yazımda bunların küçük bir bölümünü yazdım.Ama Mehmet Dönen’le ortak dostlarımız var.Örneğin Suat bey gibi …ve şimdi isimlerini yazamayacağım çok sayıda eski dostlarım dediler ki  “bu süreçte daha dikkatli yazılar yazarsan daha çok seviniriz” Ve bende bu dostlarımı kırmak istemediğim için Mehmet Dönen’le ilgili bana gelen iddiaları yayınlamama ve yazmamam kararı aldım..

   Bu yazıyı noktalamak gerekir ise , Hatay CHP de Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için çok çekişmeli bir yarış yaşanacak.Bu yarışta bu gün itibarı ile CHP Genel merkezinde  öne çıkan isimler arasında Eski Bakan Mehmet Dönen .Suzan Alhasoğlu ve  Dr.Hüsyin Aksoy var.Diğer adayların şansları yok anlamında söylemiyorum. Ama CHP genel merkezinde  bu güne kadar en çok konuşulan aday adaylarından söz ediyorum.

 Büyükşehir seçimlerine yönelik yazılarımız devam edecek

 

  

 

 

Bu haber 3340 defa okunmuştur.

| More

Güncel

MİLLETVEKİLİ TOPAL BU GÜN GAZETESİNE SERT ELEŞTİRİ

MİLLETVEKİLİ TOPAL BU GÜN GAZETESİNE SERT ELEŞTİRİ MİLLETVEKİLİ TOPAL BU GÜN GAZETESİNE SERT ELEŞTİRİ

SAMANDAĞ CHP den SELİN SAYEK BÖKE YE DESTEK

SAMANDAĞ CHP den SELİN SAYEK BÖKE YE DESTEK SAMANDAĞ CHP den SELİN SAYEK BÖKE YE DESTEK

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİDEO ARA


Altyapı: MyDesign Haber Sistemi