ANASAYFA HABER ARA RESMİ İLANLAR VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
İran Tehdidi03 Şubat 2016

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Hatay Cezaevi'nde ilginç uygulamalar!

Hatay Cezaevi'nde ilginç uygulamalar!

Tarih 19 Nisan 2012, 17:43 Editör ferit lif

Hatay E Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan yakınlarının insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığını belirten aileler, İHD Mersin Şubesi'ne başvurdu

Hatay Cezaevi'nde ilginç uygulamalar!

.Hatay E Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan yakınlarının insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığını belirten aileler, İHD Mersin Şubesi'ne başvurdu. Aileler, tutukluların "günde 3 kez sayım düzenine geçirildiğini, kameralar karşısında tıraşa zorlandığını, 5 kişilik koğuşlarda 12 kişi kaldığı ve haftada bir saat elbise yıkama ve banyo hakkı tanındığı" gibi birçok hak ihlali ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. İHD, cezaevi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

Hatay E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki tutukluların aileleri, cezaevinde insanlık dışı uygulamaların yapıldığını belirterek, İHD Mersin Şubesi'ne başvurdu. İHD'ye başvuran, Hatay E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Aydın Oğuz adlı gencin annesi Kadriye Oğuz, açık görüş olmadığını, düzen, sayım ve koğuşlara gece baskın yapıldığını söyledi. "Oğlum Aydın daha 21 yaşında. Kendisi Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi'nden Hatay E Tipi Kapalı Cezaevi'ne nakledilmiş. Bir ay sonra Hatay'daki tutsak yakınlarının vasıtasıyla haberimiz oldu" diyen anne Oğuz, "Çünkü görüş cezası bulunuyordu. Tecrit edilen tutuklular ansızın Hatay'a gönderiliyor. Bu hafta oğlumla kapalı görüş gerçekleştirdim. Maruz kaldıkları saldırı ve işkenceden ötürü kaygı içerisindeyiz. Gece saat 01.00 sıralarında gardiyanlar koğuş baskını yapıyor. Ayrıca günde 3 kez tüm tutsaklar tek sıraya konularak sayıp yapılıyor. Uymayanlara işkence ediliyor. Çocuklarımızın başına bir şeyler geleceği endişesi içerisindeyiz" dedi.

 

'İsyan noktasına getirdi'

 

Hatay E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerinin tutsakları isyan noktasına getirdiğini söyleyen Cemil Sayın adlı tutuklunun babası Ahmet Sayın ise, "Cezaevinde çocuklarımıza yapmadıkları işkence kalmamış. Cezaevinin duvar sıvası dökülüyor. Bunu çocuklarımıza mal edip işkence gerekçesi yapıyorlar. Onlara 'siz bu sıvaları söküyorsunuz, firar edeceksiniz biliyoruz' deyip işkence ediyorlar. Kameralar altında tıraş ediliyor. Gözetim altında tıraş yapılmaları kabul edilir gibi değildir. Guantanamo'daki gibi esir muamelesiyle karşı karşıyalar" dedi.

 

'Çocuklarımızın yaşamından endişe duyuyoruz'

Aynı cezaevinde bulunan Garip Elçiçek adlı tutuklunun babası Sinan Elçiçek ise, haftada bir saat tutsakların banyo yapmalarına izin verildiği ve bunun da yarım saate bölüştürüldüğünü belirterek, resmi bayramlar dahi açık görüşlerin tamamen ortadan kaldırıldığını söyledi. Elçiçek, "Oğlumun görüşüne gittim. Özellikle açık görüşlerin resmi günler dahil tümden kaldırılmış. En ufak bir itirazda hücre cezası verilerek tutuklular üzerinde baskılar had safhaya çıkartılmış durumda. Çocuklarımızın yaşamından endişe duyuyoruz" diye konuştu.

 

İHD: Yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız

 

Tutuklu yakınlarının başvurularını kabul eden İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi ise, Hatay Kapalı Cezaevi ile ilgili kendilerine yoğun şikayetlerin geldiğini söyledi. "Hatay Cezaevi'nde, Osmaniye Cezaevi'nden çok daha ötede insanlık dışı uygulamaların olduğu ortaya çıktı" diyen Tanrıverdi, "Ailelerin bize yaptıkları başvurularda ileri sürdükleri iddialar, tüyler ürperticidir. 3 ya da 5 gün içerisinde tüm tutukluların koğuşları değiştirildiği şeklinde keyfi bir uygulama olduğu ortaya çıkmıştır. İlginç olan günde 3 ya da 4 kez sayımın yapıldığı belirtilmektedir. Yine her sayım sırasında ayağa kalkmaları dayatması yapılmaktadır. 5 kişilik koğuşta ise 12 kişi kalıyor. Haftada bir saat su veriliyor. Hem banyo yapma hem de çamaşırları yıkamaya zaman bulunmamaktadır. Yaşanan hak ihlallerinin son bulmalıdır çağrısında bulunuyoruz. Ayrıca cezaevi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız" şeklinde konuştu.

Görüşlerine başvurmak istediğimiz Hatay E Tipi Kapalı Cezaevi yetkilileri ise, konu ile ilgili bilgi veremeyeceklerini, verdikleri takdirde suç işleyeceklerini, ancak savcılık talimatı ile konu ile ilgili sorulara cevap verebileceklerini söyledi.

 

 

 

.

Bu haber 3795 defa okunmuştur.

| More

Güncel

MİLLETVEKİLİ TOPAL BİR GÜN GAZETESİNE SERT ELEŞTİRİ

MİLLETVEKİLİ TOPAL BİR GÜN GAZETESİNE SERT ELEŞTİRİ MİLLETVEKİLİ TOPAL BİR GÜN GAZETESİNE SERT ELEŞTİRİ

SAMANDAĞ CHP den SELİN SAYEK BÖKE YE DESTEK

SAMANDAĞ CHP den SELİN SAYEK BÖKE YE DESTEK SAMANDAĞ CHP den SELİN SAYEK BÖKE YE DESTEK

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİDEO ARA


Altyapı: MyDesign Haber Sistemi