ANASAYFA HABER ARA RESMİ İLANLAR VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
İran Tehdidi03 Şubat 2016

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HATAY IN TANITIM ELÇİSİ BAŞKAN MEHMET SÜT

Tarih 20 Şubat 2012, 16:31 Editör ferit lif

Türkiye Belediyeler Birliği ve ODTÜ Tarafından Antalya da düzenlenen Kırsal Kalkınmada yerel yönetimlerin rolü sempozyumunda Hatay ve Samandağ Üzerine yaptığı bir saatlik görsel sunumla ödül kazanan Uzunbağ Belediye Başkanı ve Samandağ Turizm Alt Yapı Birliği Başkanı Mehmet Süt

HATAY’IN TANITIM ELÇİSİ BAŞKAN MEHMET SÜT

Haber- Ferit Lif -Türkiye Belediyeler Birliği ve  ODTÜ Tarafından Antalya da düzenlenen Kırsal Kalkınmada yerel yönetimlerin rolü sempozyumunda Hatay ve Samandağ Üzerine yaptığı bir saatlik görsel sunumla ödül kazanan Uzunbağ Belediye Başkanı ve Samandağ                                               Turizm Alt Yapı Birliği Başkanı Mehmet Süt Hatay ve Samandağ’ın tarihi ve turistik yerleri ile dünyada benzeri olmayan sızma zeytin yağı ve narenciye ile Bütün Dünyanın ilgisini Hatay üzerinde toplayabiliriz “ dedi. Sempozyuma çok sayıda üniversitenin ilgili bölüm başkan ve yöneticileri katılırken Hatay MKÜ den hiç kimsenin katılmadı ulusalararası  sempozyuma Hatay dan Başkan Mehmet Süt  ve DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serden Geçti katıldı.Uzunbağ Belediye Başkanı Mehmet süt slayt  gösterisi eşliğinde yaptığı  sunumda Samandağ sahil şeridi, Karaçay deresi St.Simon Manastırı Çevlik Kaya Mezarlığı Hz.Hızır Türbesi, Azize Takla Kilisesi  Titüs Tüneli Çevlik Balıkçı Barınağı Samandağıın geleneksel tarım ürünlerini Zeytin Ve Zeytin yağı potansiyelini Defne Ağacı ve Defne Sabununun doğal özelliklerini ,Narenciye Fidancılık Meşhur Ney Kamışı Ve Samandağ Biberini slayt gösterisi eşliğinde anlattı.Başkan Süt Sempozyumda yaptığı sunumun geniş bir özetini aynen şöyle

 

Samandağ İlçemizde zeytin ağaçları alanı 32 .650 dekar dır.

 

İlçemizde hem yağlık hem de sofralık tüketimde kullanımı en yaygın zeytinimiz; halhalı zeytinidir .İlçemizdeki zeytin ağaçlarının % 45 i halhalı dır.Yeşil olum döneminde hasat edilen ürün kırma tipinde işlenmekte, bir kısmı bölge içerisinde tüketilmekte, diğer kısmı ise Ortadoğu ülkelerine ihraç edilmektedir.Ayrıca  siyah olum döneminde toplanarak siyah sofralık veya yağlık olarak da değerlendirilmektedir.

İlçemizdeki fabrikalarımızda işlenen  zeytinlerimizden 1. Sınıf Naturel Zeytin yağı elde edilmektedir.                 

Halhali zeytininin yağ oranı % 30 – 40 arasındadır.Kan damarlarını besleyici özeliği, mide asitliğini düzenleyici ve yıpranmış vücut hücrelerini yenileyici özeliği diğer çeşitlerdeki zeytin ağaçlarından güçlü yönleridir.

Ancak Tarım Bakanlığının bölgemizdeki zeytinciliği geliştirmek için yaptığı zeytin fide dağıtımını araştırma yapmadan yaptığını eleştirmeden geçemiyorum.Çünkü bakanlığımız zeytinciliği geliştirmek amacıyla gemlik zeytini fidanı dağıtmıştır.

 Oysaki, iklimimize daha uygun olan yağ oranı daha fazla asit oranı daha düşük olan halhali zeytinini teşvik etmiş olsaydı, Samandağ bölgesinde daha çok verim alınabilirdi.

DOĞAL DEFNE SABUNU

Doğal defne yağı ve sofralarda kullanılan saf sızma zeytin yağı kullanılarak yapılan,saç ve vücut açısından sayısız faydaları olan defne sabunu, ilçemizde özel tekniklerle üretilmektedir.

Sağlık açısından gözenek açıcı özelliği ile sivilcelerin giderilmesine yardımcı olur.Saç ve saç derisi rahatsızlıklarında kullanılan ‘’Gerçek Defne’’ sabunu saç köklerini canlandırma ve saçı güçlendirme özelliğini sahiptir.

Bu özel sabunun diğer bir sırrı ise sadece yöre halkı tarafından bilinen özel bir teknikle kostiği alınmış olmasından kaynaklanıyor.

 6 litre defne yağı
6 litre zeytinyağı
6 litre su
1 kg.kostik
ve metal olmayan kap kacak...
6 litre suyun içinde, 1 kg. kostik tamamen eritilir. Bu eriyik zeytinyağı üzerine damla damla akıtılarak, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılır.  Oluşan sabun uygun ortamda sertleşmeye bırakılır ve sonra bıçakla kesilerek
kalıplanır.(Başkan Süt Burada esprili bir fıkra ile dinleyicileri uyardı ve dedi ki sakın siz denemeye kalkışmayın elleriniz yanabilir )

İlçemiz defne potansiyeli açısından son derece zengindir. Mitolojik efsanelerde yer alan ve sayısız yararı olan defnenin sadece süs ağacı olarak günümüzde kullanılması düşündürücüdür. Oysaki Defne yaprağı ve meyvesi baharat, kozmetik ürünleri,ilaç sanayi gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

MANDARİN ( SATSUMA )

Türkiye'de üretimi en çok yapılan ve dışsatımın başlıca mandarin çeşidi Satsumadır.İlçemizin ana geçim kaynaklarından biride mandarin yetiştiriciliğidir.

Satsuma mandarini yola dayanaklı oluşu,işleme ve paketlemeye uygunluğu diğer çeşitlerden güçlü yönleridir.

FİDANCILIK

     İlçemizde fidancılık önemli bir geçim kaynağıdır.Özellikle zeytin ve narenciye fidancılığı ön plandadır. Türkiye genelinin her türlü meyve fidesi ihtiyacı buradan karşılanmaktadır. Hatta fidanlı  köyümüz adını fiancılıktan almıştır.

SAMANDAĞ BİBERİ 

Samandağ biberi, ilçemize mal olmuş zengin aroması günlük  hayatın vazgeçilmezidir.Bir önceki hasattan elde edilen tohumla üretimi gerçekleştirdiği için genlerini daima korur.

NEY KAMIŞI

İlçemizin Asi nehri yatağı boyunca, sıcak iklim ve taban suyu yüksek, sulak yerlerde  doğal olarak yetişen ney kamışı sahaları vardır.

Bin kamıştan sadece üç tanesinden elde edilen Ney, Neyzenin nefesinde insan ruhuna işleyen ezgilere dönüşür.

İPEK BÖCEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

İlçemizde 100 yıla aşkın zamanda evlerde yetiştirilen kozalardan 1. Sınıf kumaş,peştamal,yastık ve yatak örtüleri,şal,kravat, gömlek ve fular elde edilmektedir.

İpek böcekçiliği ilçemizde yardımcı bir tarım kolu özeliğindedir.Kırsal alanda işsizliğin önlenmesi ve tarımsal gelirin dengeli dağılmasında son derece etkili olmaktadır.       

Hataydaki en büyük ipek dokuma tezgahı ilçemizde bulunmaktadır.Kaymakamlığımız tarafından yapılan desteklemelerle ipek böcekçiliği, geçmişteki altın çağına kazandırılması amaçlanmıştır.

SAMANDAĞIN GELENEKSEL  GASTRONOMİ ÜRÜNLERİ

İÇLİ KÖFTE

CEVİZ REÇELİ

TURUNÇ REÇELİ

PATLICAN REÇELİ

PEYNİRLİ KÜNEFE

Bu değerli ürünlerin daha bilinçli ve kaliteli bir şekilde üretilmesi,değerlendirilmesi ve pazarlanması amacıyla Samandağ Kaymakamlığı, Uzunbağ belediyesi, yöredeki diğer belediye ve köyler ve Samandağ Turizm Altyapı birliği  işbirliğiyle çiftçilerimize ziraat mühendisleri eşliğinde eğitim seminerleri düzenlenmiştir.

Bu seminerlerde çiftçilerimizin nerde hangi ürünün iyi yetişeceğini toprak analizinden ürün seçimine,budanmasından hasadına kadar üretilen ürünün kalitesinin arttırılması için  bütün aşamalar hakkında çiftçilerimiz bilgilendirilmişlerdir.

Kırsal ekonominin gelişimini destekleyerek kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla çiftçilemiz üretime teşvik edilmiş ve bu bağlamda tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumunun çalışmaları anlatılmış ve girişimci insanlarımızı kurumun desteklerinden yararlandırmak için,proje hazırlama aşamalarında Uzunbağ belediyesi olarak destek olduk.

 

Bu sayede çiftçilerimiz üretime teşvik edilmiş ilçemize 3 adet üretim tesisi kazandırılmıştır.

Bilinçli girişimcilerimizle narenciye paketleme Defne yaprağı işleme ve zeytin yağı üretim ve paketleme fabrikaları faaliyete geçirilmiştir.

Zaten geniş bir ürün yelpazesine ve üretim kapasitesine sahip olan Samandağ bu bağlamda dünya ülkelerine açılmayı hedeflemiş ve başarılı olmuştur.

Özellikle Avrupa ülkelerine ve Rusya’ya ihracatımız sürmektedir.

Yine bu geleneksel ürünlerimizin tanıtımı için Ankara ,İstanbul,İzmir’de düzenlenen Hatay günlerine Beldemiz ve Samandağ Altyapı ve Turizm birliği öncülüğünde kapsamlı bir katılım sağlanmış Samandağın geleneksel tarım ürünleri götürülüp sergilenmiş ,Hatay’ımızın ve samandağ’ın geleneksel tarımsal ürünlerinin,tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımı amacıyla hazırlanan broşürler ziyaretçilere dağıtılmıştır.

 

Size genel olarak vermek istediğim mesaj şudurki;Hatay’ın Türkiye için tarımsal kalkınma bağlamında ekonomiye yapacağı katkının göz ardı edilemez olduğu ve Hatay’ın bu konuda anahtar görevi yapabileceği serbest bölge ilan edilirse ortadoğudaki güvensiz ortamdan dolayı Avrupalı tarım yatırımcılarının gözdesi olabileceğidir.

Samandağı’nda tarımsal ve kırsal kalkınmayı destek çalışmalarımız sürmektedir bu konuda yeni proje ve fikirlere açık olduğumuzu,hepinizin desteğini beklediğimizi belirtmek isteriz.

Degerli katılımcılar, beni dinlediğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.                        Sunumum burada sona eriyor. Siz değerli katılımcılardan gelecek her türlü desteğe açık olduğumuzu belirterek huzurlarınızdan saygıyla ayrılıyorum.”dedi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 4518 defa okunmuştur.

| More

Samandağ

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

VİDEO ARA


Altyapı: MyDesign Haber Sistemi