hit
hit
 • MUHALEFET BOŞ TENEKE ÇALIYOR… ŞEMSETTİN GÜNAY….yazdı
  MUHALEFET BOŞ TENEKE ÇALIYOR… ŞEMSETTİN GÜNAY….yazdı
 • CHP DE ADAY ARAYIŞLARI
  CHP DE ADAY ARAYIŞLARI
 • TÜRKİYE 24 HAZİRANDA ERKEN SEÇİME GİDİYOR
  TÜRKİYE 24 HAZİRANDA ERKEN SEÇİME GİDİYOR
 • FETÖ’NÜN SÖZDE “HATAY SIKIYÖNETİM KOMUTANI”NA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
  FETÖ’NÜN SÖZDE “HATAY SIKIYÖNETİM KOMUTANI”NA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
 • HBB BAŞKANI SAVAŞ’I ZOR BİR SİYASİ SÜREÇ BEKLİYOR….                                                                                  FERİT LİF… YAZDI
  HBB BAŞKANI SAVAŞ’I ZOR BİR SİYASİ SÜREÇ BEKLİYOR….                                                                                  FERİT LİF… YAZDI
 • CHP’liler, 81 İl’de aynı saatte aynı amaçla oturma eylemi yaptı
  CHP’liler, 81 İl’de aynı saatte aynı amaçla oturma eylemi yaptı
 • KILIÇDAROĞLU HATAY’DA ……
  KILIÇDAROĞLU HATAY’DA ……
 • DEAŞ’ın Kilit İsmi Hatay’da Yakalandı!
  DEAŞ’ın Kilit İsmi Hatay’da Yakalandı!
 • HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE ,FETÖ /PDY İLİŞKİLERİ YARGIYA TAŞINDI… Ferit Lif ..yazdı
  HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE ,FETÖ /PDY İLİŞKİLERİ YARGIYA TAŞINDI… Ferit Lif ..yazdı
 • MİLLİ EĞİTİM BAKANI YILMAZ HATAY DA
  MİLLİ EĞİTİM BAKANI YILMAZ HATAY DA
Hatay Denge Gazetesi
http://www.hataydenge.com/wp-content/uploads/2017/07/kandil-otomotiv.gif
DUA ET, ŞİFA BUL
F. Arzu YALÇIN F. Arzu YALÇIN f.arzuyalcin@gmail.com

DUA ET, ŞİFA BUL

F.Arzu YALÇIN

Fayalcin67@gmail.com

Bir insan olarak, çevremizde meydana gelen olaylardan etkilenebilir ve işlerimizin düzensiz gitmesinden bizim yada bir yakınımızın sağlığının bozulmasından üzülüp etkilenebiliriz. Ancak bu gibi sağlık problemleri, üzüntü ve sıkıntıların geçici olduğunu bilmeli ve bütün hayatımızı etkileyecek bunalıma ve strese düşmemeliyiz. Yıllarca tedavi gören,  diyabet, hipertansiyon astım KOAH vb. gibi kronik hastalıklarla mücadele etmek oldukça zordur. Bedenin herhangi bir yerinde meydana gelen, uzun zaman boyunca devam eden, bazen ise yaşam boyunca düzelme göstermeyen hastalık çeşitlerine kronik hastalıklar denilmektedir. İnsan bedeninde hastalıklarla mücadele ederken ne kadar aciz olduğunu ölümle yaşam arasındaki o ince çizgide olduğunun, farkına varması yolun sonuna gelindiğini düşündürmektedir. Oysaki, Allah’a tam tevekkül ve teslimiyetle dua ederek, bizi yaratan yoktan vareden,  gönüllerden geçeni bilen  Allah’a sığınmalıyız.

Nitekim,  ABD’de yayınlanan ünlü haber dergisi ‘Newsweek’, 10 Kasım 2003 tarihli sayısında ‘Allah ve Sağlık: Din Bir İlaç mı? Bilim Neden İnanmaya Başlıyor? (God and Health:Is Religion Good Medicine? Why Science is Starting to Believe?)’ başlığı altında dinin iyileştirici etkisi kapak konusu yapılmıştır.      Newsweek’in anketine göre; insanların % 72’si dua ederek hastalıklarından daha çabuk kurtulduklarına, duanın iyileşmeyi hızlandırdığına inanıyor. ABD ve İngiltere’de yapılan araştırmalar, hastalar için dua etmenin, hastaların rahatsızlık belirtilerini azalttığını ve iyileşme sürecini hızlandırdığı sonucunun elde  edildiği belirtilmektedir. Michigan Üniversitesi’nin araştırmasına göre, dindarlarda depresyon ve stres az görülürken, Chicago’daki Rush Üniversitesi’nin anjiyo operasyonu gerçekleştiren 750 hasta üzerinde yaptığı bir başka araştırmada da ‘duanın iyileştirici gücü’ bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dua okuyan kalp hastalarının, ameliyattan sonraki birkaç yıl içinde ölüm oranlarının % 30 daha az olduğu tespit edilmiştir”. Yapılan tüm araştırmalar, çağırmak, seslenmek, yardım talep etmek anlamlarına gelen duanın  gücünü hastanın iyileşmesine sağladığı önemli katkıyı göstermektedir.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında 01.07. 2015 tarihinde imamların hastanelerde görev yapması ile ilgili protokol imzalanmıştır. İmzalanan Protokole göre, Pedagojik eğitim almış din görevlileri, hasta ile yakınlarına manevi destek ve moral vermek üzere,  ilk pilot bölge olan Ankara  Onkoloji Hastanesi’nde uygulamaya başlamış olmaları, kendini çaresiz ve güçsüz hisseden  hastalara, çaresiz olmadıklarını  hatırlatmaları,   duaya yönelmeleri,  manevi huzur bulmaları anlamında yapılmış çok önemli bir projedir.

Dua İslam’ın en önemli ibadetlerinden birisidir, çünkü Allah’a iman eden mümin dua eder. Hastalık anları da insanın bu acizliğini, güçsüzlüğünü daha net hissettiği, Allah’a yakınlaştığı,  anlardan biridir. Dua ibadetin özü kulluğun göstergesidir. Yüce kitabımız Kur’an’ı Kerimde 50 ‘den fazla ayette duanın öneminden bahsedilmektedir. Bunlardan bazıları;

“ De ki: Duanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versinki?…” (Furkan Suresi, 77)

Evet Allah katında bizim, değerimiz duamız sayesindedir. Duamız yoksa bir değerimiz de yok demektir. Onun için Allah’ın bütün sevgili kulları duadan bir an bile uzak kalmamışlardır.

 

 

 “Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edin. Şüphesiz O, haddi aşanları sevmez.” (A’raf Suresi, 55)

“İsimlerin en güzeli Allah’ındır. Öyleyse O’na bunlarla dua edin………” .(A’raf Suresi, 180)

“Rabbiniz dedi ki: “Bana dua edin, size icabet edeyim……”. (Mü’min Suresi, 60. ),

“Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm………” (Bakara Suresi, 186)  

İnsanoğlunun yaratılmasındaki en büyük gaye dua ve kulluktur. Yani dua bir ibadettir. Peygamber efendimiz (s.a.v) “Allah’ın fazlından isteyin. Allah kendinden istenmesini sever” diyerek duanın önemi dile getirmiştir. Dua Kulluğun simgesi, imanın göstergesi ibadetin özüdür. Tövbe ile başlayan, Allah’ın ismileriyle zikredilen, salat ve selam ile samimi bir kalple istenen dua, bu dünya ve ahiretin anahtarıdır. Ne mutlu bize! Her zaman sesimizi duyan derdimize derman olan, şah damarımızdan yakın olan, dua edin duanıza cevap vereyim diyen,  bir Rabbimiz var. Öyleyse Allah’ın güzel isimlerinden, maddi ve manevi şifa veren ” Ya Şafi”,  her şeyi yoktan var eden “Ya Halık”  ve diğer güzel isimleriyle,  Yüce Allah’a sadece hastalık ve sıkıntılı anlarımızda değil, her zaman, her derdimiz için dua etmeli, ibadetlerimizi yerine getirmeli ve elimizdeki nimetlere de şükretmeliyiz.

Sözlerime Peygamber Efendimiz (s.a.v) okuduğu güzel bir dua ile son verirken gönlünüzden huzur bedeninizden sağlık dilinizden dua eksik olmasın. Dua ile kalın

“Allah’ım, sen bütün insanların Rabbisin. Bu hastanın ızdırabını gider. Şifa ver. Şifayı veren sensin. Senden başka şifa yaratan yoktur. Ancak senin şifan vardır. Bu kuluna da hastalıktan eser bırakmayacak şekilde şifalar ihsan eyle.” (Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

 

 

 

 

 

 


F. Arzu YALÇIN » Yazarın Diğer Yazıları

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa