hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
DEFNE VE SAMANDAĞ DA ADAYLIK YARIŞI KIZIŞIYOR… FERİT LİF..YAZDI

Defne ve Samandağ belediye başkanlık yarışı, yerel seçim tarihi yaklaştıkça  kızışıyor.

Defne belediye başkanı İbrahim Yaman’ın Kule restaurant’ta düzenlediği ve adeta gövde gösterisine dönüştürdüğü kahvaltılı toplantıdan sonra, belediye başkan adaylık yarışı her geçen gün dahada hızlanıyor. Başkan Yaman’a muhalif olan aday adayları geçtiğimiz günlerde Harbiye Boğaziçi restaurant’ta HBB belediye başkanı Lütfü Savaş’la biraya geldiler. HBB başkanı Lütfü Savaş ile yakınlığı bilinen Boğaziçi otelin ortaklarından  Medyen Aslanyürek’in organize ettiği akşam yemeğine Defne belediye başkan aday adayları  Selahattin Atahan , Ertan Öztürk ve Defne belediye meclis üyelerinden M. Ali Gülüm , Nazmi Altınöz , Bedi Duman , Ali Atakan ve Ali Karaçaylı ile 25 kişiye yakın Defne’de etkili siyaset yapan kişiler katıldı.

Defne belediye başkanı İbrahim Yaman’ın kahvaltılı toplantısına alternatif olarak düzenlendiği öne sürülen akşam yemeğine katılanların başkan Savaş’a çeşitli telkinlerde bulundukları iddia ediliyor. Sadece HBB  görevlilerinin fotoğraf çekmesine izin verilen akşam yemeğinde bazı aday adaylarının HBB başkanı Lütfü Savaş’a Defne belediye başkan adayının parti içerisinde yapılacak bir eğilim yoklaması ile belirlenmesi gerektiğini ifade ettiler. Bu öneriye başkan Savaş’ın  sıcak baktığı ve Defne belediye başkan adayının parti içi bir eyilim yoklaması ile belirlenmesinin daha adaletli olacağını  ifade ettiği öne sürülüyor. Akşam yemeğine katılanlara başkan Savaş’ın da  ( aranızda anlaşın ve tek bir adayla eğilim yoklamasına katılın ) şeklinde öneride bulunduğu iddia ediliyor.

Defne ve Samandağ  belediye başkan adaylarını  kendisinin belirleyeceği net olarak anlaşılan başkan Savaş,  aday yapmak istediği Hikmet Mengüllüoğlu , Selim Matkap ve Nazan Savaş’ın tam desteğini almış görünen Nidal Özdemir arasında seçim yapmakta zorlandığı için Nihat Matkap ve milletvekili Serkan Topal’ın önerileri doğrultusunda Defne ve Samandağ  belediye başkan adaylarını parti içi bir eğilim yoklaması ile yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Öte yandan ;

HBB başkanı Lütfü Savaş’ın siyasette kankası olarak bilinen milletvekili Serkan Topal’ı Defne ve Samandağ  belediye başkan adaylarını  bulmakla görevlendirdiği  milletvekili Serkan Topal’ın bu görevlendirme doğrultusunda yukarıda isimlerini andığımız bütün aday adaylarının dışında yeni  bir aday bulma çabası içerisine girdiği ifade  ediliyor. Milletvekili  Serkan Topal’ın Defne belediye başkan adaylığı konusunda ATSO meclis başkanı Selahattin Eskiocak ile birkaç defa baş başa görüştüğünü biliyoruz.

ATSO meclis başkanı Selahattin Eskiocak’ın Defne’de CHP belediye başkan adayı yapılmasının , hem başkan Savaş’ı rahatlatacağı, hemde Defne ilçesinde etkili olan Alevi Şeyhlerinin desteğini sağlamış olacağı ifade diliyor. Milletvekili Serkan Topal ve HBB başkanı Lütfü Savaş’ın bu siyaset starejisi  ilk bakışta doğru olabilir , ancak madalyonun o bir yüzüne baktığımızda böylesi bir senaryo Defne CHP de ( siyaset ortamının KEL  ALİ ‘nin bağına dönme ihtimali riskini arttırıyor.)

Defne CHP de yaşanması muhtemel böylesi bir siyasi karmaşa 24 haziran seçimlerinde Defne’de yirmi iki bin oy almış olan HDP ’ nin alternatif parti olmasını sağlayabilir.

Hatay CHP de belediye başkan adaylarının belirlenmesi konusunda yetkili kılındığı anlaşılan HBB belediye başkanı Lütfü Savaş Defne’de sergilediği tutumun aynısını Samandağ  CHP de oynamaya kalkışıyor.  Samandağ  belediyesini dokuz yıldır başarıyla sürdüren Mithat Nehir ve ekibini diskalifiye etmek istiyor. Milletvekili Serkan Topal ile kafa kafaya verip başkan Nehir’i saf dışı bırakmak istiyor. Bu konuda ne kadar başarılı olur bilmiyorum.

Samandağ CHP de  başkan adaylığı yarışı Mithat Nehir ,İlçe Başkanı Turgay Abacı ve eski milletvekili Refik Eryılmaz arasında geçeceği görülüyor.Başkan Savaş ve milletvekili Serkan Topal ilçe Başkanı Turgay Abacı’nın adaylığına sıcak baktıkları iddia ediliyor.

HBB başkanı Lütfü Savaş  Defne ve Samandağın’da HDP’nin önünü açmak için ,  CHP aday adaylarını  birbirlerine kırdırmak suretiyle yol almaya çalışıyor. Daha önceki yazımda HBB başkanı Lütfü Savaş’ın Hatay CHP ‘yi parçalamak istediğini iddia etmiştim bugün Defne ve Samandağ’da yaşadığımız siyasi süreçte bu iddia;mın  göstergesi olur mu  bilmiyorum. Ama başkan Savaş’ın bu siyaset stratejisi   Defne ve Samandağ’da HDP yi daha’da güçlü bir konuma getirebileceğini tahmin ediyorum.

NOT :Bu yazı yayınlandıktan bir saat sonra milletvekili Serkan Topal telefonla aradı Selahattin Eskioocak ile ATSO hizmet binasında başbaşa bir görüşme yaptığını anacak bu görüşmede adaylık konusunun gündeme gelmediğini özel konuların konuşulduğunu ifade etti.Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa