hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
DEFNE İLÇESİNDE BELEDİYE SEÇİMLERİNE DOĞRU… Ferit LİF yazdı.

DEFNE İLÇESİNDE BELEDİYE SEÇİMLERİNE DOĞRU…

Ferit LİF yazdı.

 

DEFNE İLÇESİNDE BELEDİYE SEÇİMLERİNE DOĞRU…

Ferit LİF yazdı.

Yerel seçim tarihi yaklaştıkça CHP nini kalesi sayılan Defnede siyasi tansiyon yükseliyor.Defne’de başkan İbrahim Yaman’ı siyasi mezbahaya götürüp kesmek isteyenler bıçaklarını bileyip duruyorlar.Defne ilçesinde beledi başkan adayı olmak isteyen o kadar çok aday adayı varki daha şimdiden birbirlerinin kuyusunu kazmak için çapalarını ve kazmalarını harekete geçirmiş bulunuyorlar.

CHP’nin çantada keklik olarak gördüğü Defne ilçesinde Hikmet Mengüllüoğlu , Nidal Özdemir ,  , İbrahim Güzel , Mehmet Güzelyurt , Selehattin Atahan , Zühyr Günal ve Selim Matkap Belediye başkanlığı koltuğuna oturmak için yoğun bir çalışma temposuna girmiş bulunuyorlar.adlarını saydığımız adayların büyük çoğunluğu Hatay CHP ’de şimdilik etkili bir konumda bulunan HBB başkanı Lütfü Savaş ile yakınlaşmak için çevresinde pervane gibi dönüyorlar. Kısa bir süre öncesine kadar HBB başkanı Lütfü Savaş ile arası limoni olan belediye başkanı İbrahim Yaman karşısına dikilecek olan adayların HBB başkanı Lütfü Savaş ile yakınlaşma taktiklerini alt üst eden bir hamle yaptı.

Geçtiğimiz pazar günü Harbiye Venedik restaurant’ta başkan Savaşın düzenlediği kahvaltılı toplantıya yardımcısı Derya Altunay’ın yanına almak suretiyle katıldı.başkan Yamanın bu hamlesi Defne ilçesi siyasi kulislerinde ciddi bir dalgalanma yarattı başkan Yaman’ın kahvaltılı toplantıda dört milletvekili ve başkan Savaş la fotoğraf vermesi (başkan Savaşa benden daha yakın bir aday yok) mesajını vermiş oldu. Öyle sanıyorumki Defne ilçesinde seçmen bazında etkili olan alevi şeyhlerinin başkan Yamanı’n arkasında durduklarını gören Başkan Savaş kendi seçimini düşünerek başkan Yaman ile yakınlaşma gereğini duydu.nitekim kahvatılı toplantıdan iki gün önce başkan Savaş milletvekili Mehmet Güzelmansur’u yanına alarak Harbiye yöresinde bulunan alevi şeyhlerini tek tek ziyaret etti. iddialara göre yörede etkili olan alevi şeyhleri başkan Savaşa İbrahim Yamandan yana tavır takınmasını önerdiler. ve böylece başkan Savaş ile başkan Yaman arasında esen soğuk rüzgarların yerini bahar yellerine bırakmış oldu.ama başkan Savaş ile başkan Yaman arasında CHP de yaşanan olağan üstü kurultay aşamasında ciddi bir görüş ayrılığının çıktığını biliyoruz çünkü başkan Yaman olağan üstü kurultayın toplanması için imza veren kurultay delegeleri arasında bulunduğunu biliyorum.dolasıyla başkan Savaş ile Başkan Yaman arasındaki bu siyasi görüş ayrılığının , CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu nezdinde nasıl çözüleceğini çok merak ediyorum.

Defne belediye başkanlığına ciddi anlamda soyunan ziraat mühendisi Nidal Özdemir’in son birkaç yıl içerisnde Hatay büyükşehir belediyesine birkaç tirilyonluk çiçek ve ağaç sattığını biliyoruz. Bu satışlarda Nidal Özdemir’in çok yakın arkadaşı HBB başkanı Lütfü Savaş’ın eşi Nazan Savaş’ın öncülük ettiğinide biliyoruz. Dolasıyla Nidal Özdemir’in Defne beledeye başkan adaylığı sürecinde Nazan Savaş’ın ne kadar etkili olabileceğini şimdilik tahmin edemiyorum.

Hatay büyükşehir belediyesinde başkan Savaş’ın prensi olarak anılan ve son iki üç ay içerisinde başkan Savaşın sürekli vekalet verdiği doktor Selim Matkap Defne beledeye başkan adayları arasında iddialı bir isim olarak görülüyor.ancak HBB başkanı Lütfü Savaş ile eski çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Nihat Matkap arasında milletvekilliği adaylık sürecinde ciddi sorunların yaşandığını biliyoruz.başkan Savaş ile Nihat Matkap arasındaki bu gizli kavga Selim Matkap’ın Defne belediye başkan adaylığını hangi yönde etkileyeceğini tahmin edemiyoruz.ama bu süreci yakından takip ettiğimi ifade edebilirim.

HBB başkanı Lütfü Savaşa çok yakın gibi görünen bir başka aday adayı’da Defne belediye meclis üyesi Hikmet Mengüllüoğlu nun olduğunu biliyoruz.Hikmet Mengüllüoğlu Defne ilçesinde bulunan kanaat önderleri arasında ilk sıralarda yer aldığınıda biliyor ve Defne ilçesinde seçmen bazında belediye başkanı İbrahim Yaman ile kıyaslanabilecek bir seçmen gücüne sahip olduğunu tahmin ediyorum.

Defne ilçesinde belediye başkanlık kolluğuna oturmak için en gizli çalışmayı Dr. Zühyr Günal yapıyor.Dr. Günal CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yıllardır özel görüşmeler yaptığını biliyorum 2014 yerel seçimlerinde Dr. Günal’ın Defne belediye başkan adaylığını o dönemde partide yetkili olan Nihat Matkap’ın engellediği şeklinde çeşitli iddialar var.Dr. Günal’ın Defne belediye başkan adaylığına 2014 seçimlerinde atanacağını öğrenen Nihat Matkap partideki yetkisini kullanmak sureti ile Defne belediye başkan adayını yapılacak ön seçimde ilk dört arasından seçileceğine dair parti tüzüğünde olmayan bir kuralı hayata geçirmek suretiyle , Dr. Günal’ın Defne belediye başkan adayı olmasını engellediği Defne siyaset kulislerinde bugün bile tartışılıyor.Dr. Günal’ın HBB başkanı Lütfü Savaş ile çok yakın ilişkilerinin ve hatta HBB başkanı Savaş’ın eşi Nazan hanım ile beraber Dr. Günal’a akşamları özel ziyaretler yaptıklarınıda biliyorum.ama Dr. Günal’ın kardeşi olan Sait Günalın HBB de genel sekreter yardımcılığı görevine getirildiğini ama bir yıl öncesinde neden görevinden istifa ettiğini bilmiyoruz.

Bu yazıma kendi resmimi koyma gereği duymadım.bunun yerine Defne belediye başkan aday adaylarının tarihin mitilolojisindeki hikayede olduğu gibi, aday adaylarının Apollonun Defneye olan aşkını anlatan mozaik eserin fotoğrafını kullanmayı daha uygun gördüm

NOT : Bu yazı imtiyaz sahipliğini Çetin CEMALİ ‘nin  HATAY DİKEN GAZETESİ ve hataydenge.com internet sitesi için Ferit LİF tarafından kaleme alınmıştır.Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa