hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
DEFNE CHP’de ADAYLIK YARIŞI ÜZERİNE … FERİT LİF … YAZDI

DEFNE CHP’de ADAYLIK YARIŞI ÜZERİNE …

FERİT LİF … YAZDI

 

Hatay’da CHP’nin önemli kalelerinden biri olan Defne İlçesinde Belediye başkanlık koltuğunu kapmak için inanılmaz bir derecede adaylık yarışı yaşanıyor.

Defne Belediye başkanı Dr. İbrahim Yaman’ı koltuğundan etmek isteyen HBB başkanı Lütfü Savaş ve milletvekili Mehmet Güzelmansur bugüne kadar çok sayıda aday adayını öne sürdüler. Ancak bu öne sürdükleri aday adaylarının hiç biri Defne kamuoyunda tutmamış olacak’ki son iki gündür Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel sekreter yardımcısı Metin Açık’ı ön plana çıkarmaya başladılar. Bu sabah Büyükşehir’e ait Habibi Neccar tesislerinde Hatay’da adaylık arayışlarını sürdüren CHP heyeti ile başkan Savaş ve Metin Açık’ın katıldığı son derece gizli bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda başkan Savaşîn Metin Açık’ı heyet üyülerine tanıştırdığı ve Defne’de Belediye başkanı yapılması için telkinlerde bulunduğu idiia ediliyor. Bu toplantının siyaset kulislerine yansıması üzerine, ‘’ Defnede adaylık yarışı arap saçına döndü ve başkan Savaş bu süreçte at değiştiriyor şeklinde yorumlara neden oldu.

Defne CHP’de Belediye başkan adayını atamayla belirlenmesini neredeyse netleştiği ve 4 gündür Hatay’ı ziyaret eden PM üyesi Meryem Gül Çiftçi başkanlığındaki heyetin hazırlayacağı rapor  doğrultusunda adayın atamayla yapılacağı ortaya çıkmış durumda.

HBB başkanı Lütfü Savaş ve eşi Nazan hanımın desteğiyle aday adaylığını açıklayan ve büyük reklam kampanyasıyla adını kamuoyuna duyurmaya çalışan tek kadın aday adayı Nidal Özdemir son birkaç gündür başkan Savaş ve eşinden almış olduğu desteği yitirmiş olacak ki ; yelkenleri suya bırakmış görünüyor. Başkan  Savaş’ın önemli prenslerinden biri olan  Selim Matkap adaylık çalışmalarını, ya saman altından su yüreterek yapıyor yada adaylık hayallerinden vazgeçmiş gibi görünüyor.

HBB başkanı Lütfü Savaş’a dayanarak Defnede aday Adaylığı yarışına katılan Hikmet Mengüllüoğlu reklam kampanyasını Büyükşehir Belediyesinin bilgi işlem merkezinden aldığı teknik destekle sürdürmeye devam ediyor.

Defne Belediye başkanlığı adaylığına CHP genel merkeziyle kurduğu yakın ilişkilere dayanarak sürdüren Dr. Züheyr Günal bütün umudunu siyasi derinliği olan çevrelere bağlamış bulunuyor.

Defne Belediye başkanlık koltuğuna oturmak isteyen ciddi aday adaylarından biride yaklaşık 20 yıllk örgüt deneğimi bulunan ve Antakya’da 2 dönem üst üste ilçe başkanlığı yapmış olan Eczacı  Bedir Yolcu. Hatay’da bulunan CHP heyetinin Defne’ de aday adaylarıyla yaptığı görüşmelerde Bedir Yolcu’nun heyet üzerinde ciddi bir etki yarattığını biliyorum.

Defne’de siyasi rüzgar her an ve her şeyi ters yüz edebilir. Çünkü sahanın kenarında as futbolcu gibi bekleyen ve devam eden maçın son dakikalarında sahaya inmesi beklenen iki tane gizli aday var.  Biri, Defnede seçmen ve örgüt üzerinde ciddi ağırlığı olduğu bilinen  CHP eski İl başkanı Servet Mullaoğlu , diğeri’de tüm aday adaylarının üzerinde uzlaşabilecekleri bir isim olan Av. Eyüp Hoca.

Defne siyaset arenasında konuşulan başka bir seneryo daha var. Daha önce Defne’de Belde Belediye başkanlığı yapmış çok sayıda insan HBB başkanı Lütfü Savaş’ın Defne’ye dayatmak istediği adaya karşı örümcek ağı misali bir örgütlenmeye girmiş bulunuyorlar. Eski Belde Belediye başkanları yanlarına ciddi kanaat önderlerini almak suretiyle Dursunlu eski Belediye başkanı Selahattin Altınöz’ün çevresinde kümelenmiş görünüyorlar. Böylesi bir örgütlenmenin belirlenecek CHP adayı açısından son derece ciddi bir tehlike oluşturabileceğini seziyorum. Hatta CHP adayına seçim kaybettirecek kadar ciddi bir örgütlenmenin kar topu gibi büyüdüğünüde görüyorum.

Defne ilçesinde CHP’nin planlarını bozabilecek bir başka aday ise DSP ‘den aday olma arayışlarını sürdüren diş hekimi Mehmet Güzelyurt. Hatay DSP İl binasının tüm masraflarını karşıladığı iddia edilen Mehmet Güzelyurt, daha önce Defne Belediye başkan aday adayı olarak kamuoyuna açıklanan Dr. Sadık Nazik’i diskalifiye etmiş görünüyor.Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa