hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
CHP’NİN SON KURULTAYI ÜZERİNE…..                          FERİT LİF…LİF

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan CHP kurultayı, kamuoyunda ve sosyal medyada ilginç tartışmalara ve çok ilginç, geyik muhabbetlerine neden oldu.

Kurultay öncesinde çok sayıda gazete yazarı ve çizerinin  ortak  yorumu “ kaybedenler kulübü, sekiz seçimdir kaybeden genel  başkanlarını tekrar seçiyor”  şeklinde, 0ldu. Dünya siyaset tarihinde  görülmemiş şekilde,  CHP kurultayı ile adeta dalga geçiliyordu.

 

Ama kurultay sonucu gösterdi ki; bu eleştiriler ve bu yorumlar  oldukça yerli yerinde  ve son derece haklıdır.

CHP’nin başına paraşütle getirilen   Kemal Kılıçdaroğlu  sekiz seçim kaybetmiş olmasına rağmen, ama sekiz yıldır CHP’nin genel başkanlığını kazanıyor.

Dünya siyaseti ve siyasi partiler tarihinde  böyle  bir şey ne görülmüş ne de duyulmuştur. Üstelik sosyal demokrat olduğunu iddia eden ( bana göre sosyal demokrat değil)  bir partide , böylesi bir genel başkanın ceketini çoktan eline verirler ve hem partiden hem de  parti genel başkanlığından uzaklaştırırlar.

Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün kurucusu ve genel başkanı olduğu CHP’ye  Kemal Kılıçdaroğlu gibi, hiçbir siyasi omurgası bulunmayan, bu gün evet dediğine yarın  hayır diyen, bir genel başkan, gerçekten CHP’ye yakışmıyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ailesi ve kendisi Mustafa  Kemal Atatürk  karşıtı bilinen Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı yapmakla, zaten CHP’nin kuruluş felsefesiyle   bağdaşmadığını ilan etmiş  ve dolayısıyla bence bu partinin Cumhuriyeti kurma felsefesiyle karşı karşıya gelmiştir.

Kılıçdaroğlu’nun ,CHP’nin siyasi kuruluş felsefesine aykırı düşündüğünü Mehmet Bekaroğlu gibi bir insanı genel başkan yardımcısı  ve sonradan milletvekili yaptığı zaman anlamıştım zaten.

Ama Ankara’da MHP kökenli MansurYavaş’ı büyükşehir belediye başkan adayı yaptığı zaman  ve  hele hele Hatay’da, görev yaptığı MKÜ’de Alevi ve  solcu kökenli  öğretim üyelerini fişlediği iddiasıyla karşı karşıya kalmış olan Lütfü Savaş gibi bir adamı,  CHP  parti meclisinde ret edilmesine rağmen ,İsrarla   Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterdiği gün, Kemal Kılıçdaroğlu CHP siyasi tarihine  Ekmeleddin İhasanoğlu  gibi   “bir siyasi leke daha eklemiş oldu” dolayısıyla benim gözümde, Kılıçdaroğlu CHP’sinin  hiçbir önemi ve değeri kalmamıştır.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığını , sol partilerden ve Alevi seçmenden aldığı oylarla  kazanan Lütfü Savaş’a oy veren Alevi seçmenler ve solcular , bu gün pişmanlıklarını açıkça haykırıyorlar.

Ama Başkan Savaş’tan NEMALANNALAR BU İSYANLARA SADECE SOSYAL MEDYADA KÜFÜRLE KARŞILIK VERİYORLAR.Ben de bu çevrelerin YALAKA MENFAATÇİ  CHP TAYFASI OLDUĞUNU BURADAN AÇIKÇA İLAN EDİYORUM.

Hatay Büyükşehirdeki altı bine yakın kadronun  %90 ‘nı  MHP ve Başkan Savaş’ın eski partisi AK Parti’den oluşuyor.  Dolayısıyla Hatay Büyükşehir  Belediyesi’nin binalarına giden CHP’li seçmen , dört yıldır tam anlamıyla bir hayal kırıklığı yaşıyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ CHP’nin kalesi olan Hatay’a, Lütfü Savaş gibi bir  insanı ,HBB Başkanı önermesi  ve seçilmesini sağlaması “HATAY SİYASET TARİHİNDE, HATAY CHP’YE OY VEREN ALEVİ KÖKENLİ SEÇMENLERE, BENCE EN BÜYÜK İHANETTİR.  AMA İNANIYORUM Kİ  ,HATAY’DA  CHP’YE OY VEREN SEÇMEN “BU İHANETİN NE ANLAMA GELDİĞİNİ ÇOK İYİ ANLAMIŞ DURUMDADIR. ÇÜNKÜ HBB BAŞKANI LÜTFÜ SAVAŞ’IN HATAY ALEVİ KESİMİNE YAKIŞTIRDIĞI HİZMET  VE İLGİ ANLAYIŞI, BU GÜN HATAY ALEVİ SEÇMENİ KAMUOYUNDA KELİMENİN TAM ANLAMIYLA BİR İNFİAL YARATMIŞ DURUMDADIR ZATEN.

Bir yıl sonra yapılacak yerel seçimde, HBB  Başkanı Lütfü Savaş,  CHP lideri Kılıçdaroğlu tarafından tekrar Hatay  Büyükşehir   belediye başkanlığına aday gösterilecek.  Ama önümüzdeki seçimde  hem başkan Savaş, hemde  onu aday gösteren Kılıçdaroğlu, bu Hatay’da seçmenden öyle bir tokat yiyecekler ki, ne Kemal Kıllıçdaroğlu ne de Lütfü Savaş bu tokadın nereden geldiğini anlamayacaklar.

Dolayısıyla ne Kemal Kılıçdaroğlu  CHP’nin başında  kalabilecek ne de Lütfü Savaş Hatay Büyükşehir  Belediye  başkanlığını  rüyasında bile  göremeyecek.

Gelelim CHP kurultayının Hatay’ da yarattığı  siyasi yansımalara.

Bu gün il başkanı olan Servet  Mullaoğlu iki yıl önce Başkan Savaş’ın isteği doğrultusunda il başkanlığına   seçtirilen  Mehmet  Güzelmansur’un  bütün il yönetimini zaten elinde bulunduruyordu. Ama eski il başkanı Güzelmansur bu gerçeğin farkına hiçbir zaman varamadı.

Arkamda HBB Başkanı Lütfü Savaş var diyerek,   bütün iyi niyetiyle bu partiye hizmet etmeye çalıştı.  Demek ki HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın  desteği Hatay CHP’de il başkanlığı yapmaya yetmiyor. Bu gerçeği en iyi yaşayarak gören Mehmet Güzelmansur oldu.

Bugün tekrar  il Başkanlığına seçilen  Servet  Mullaoğlu, bu başkanlığını  tek kelimeyle Nihat Matkap’a borçludur. Eski bakan Nihat Matkap  geçtiğimiz il kongresinde Servet Mullaoğlu’na, il başkanlığını  kazandırdığını Hatay CHP’de herkes biliyor.

Şimdi gelelim bu yazının sonucuna;

Nihat Matkap, Servet Mullaoğlu’nu  Hatay CHP il başkanlığına seçtiriyor. Hatta Nihat Matkap Servet Mullaoğlu ittifakı ilçe kongrelerinde  ve delege tespitlerinde bile devam ediyor.   Dolayısıyla  delege seçimleri Nihat Matkap-Servet Mulllaoğlu ittifakı ile zaferle sonuçlanıyor.  Bu şekilde Servet Mullaoğlu Nihat Matkap’desteğiyle il başkanlığına seçiliyor.

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği noktaya………

Hatay CHP il başkanlığını Nihat Matkap sayesinde elde eden Servet Mullaoğlu  milletvekili adaylığında kendisine rakip olarak gördüğü Nihat Matkap’ı bir yerde  nakavt etmesi gerekiyordu.  İl başkanı Mullaoğlu, genel Başkana yakın bir adam olan Gürsel Tekin’i Hatay’a davet etti ve Gürsel Tekin’le beraber Nihat Matkap’ın  CHP parti meclisine seçilmemesi için, adeta Bizans oyunlarını  andıran ,  kelimenin tam anlamıyla şeytani bir siyasi plan uyguladı ve Kırıkhan ilçesinden, kimine göre partinin çaycısı, kimine göre partinin sekreteri   olan Gülçin Turan adlı 25 yaşında   bir bayanı Nihat Matkap ve Mevlüt Dudu’nun yerine CHP parti meclisine Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesine önerdi ve seçilmesini sağladı.

İl başkanı Servet Mullaoğlu,  Gülçin Turan’nın parti meclisine seçilmesi konusunda bu saate kadar kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmadı.  Ama eski CHP kurultay delegesi Mehmet Kamacı sosyal medya hesabından Servet Mullaoğlu, Gürsel Tekin ve Gülçin Turan’nın kurultay öncesinde çekilmiş  fotoğraflarını yayınladı.Mehmet Kamacı bu fotoğrafları yayınlayınca ,Servet       Başkanın siyasi danışmanlığını üstlenmiş gibi görünen  Necdet Sahil arkadaşımız hemen klavyenin başına geçti ve İl Başkanı Servet Mullaoğlu ve Güresel tekin’in avukatlığını üstlenen bir yazı yazarak “Gürsel Tekin ve İl başkanı Servet Mullaoğlu’nun Gülçin Turan’nın parti meclisine seçilmesinde hiç bir  günahları yok dedi.Ama Mehmet Kamacının  sosyal medya hesabında  yayınladığı fotoğraf Necdet Sahilin Gürsel Tekin ve İL Başkanı Servet Mullaoğluna yönelik savunmalarını zaten yerle bir ediyordu.

Birde sevgili arkadaşım Necdet Sahil’i ,İl Başkanı Servet Mullaoğlunu bu kadar hızlı savunmaya ve siyasi avukatlığını üstlenmeye acaba hangi suçluluk duygusu  sevk etmiş olabilir diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Öyle sanıyorum ki;Nihat Matkap ,Mevlüt Dudu’yu şimdilik kurnaz bir siyasi hamle ile yere serdiğini düşünen İl Başkanı Servet Mullaoğlu’na yönelen kassap bıçakları daha şimdiden karaborsaya düşmüş durumda.Birde eski il Başkanı Mehmet Güzelmansur’a verdiği kurultay delegeliği sözünü yerine getirmediğinden dolayı, İl Başkanı Servet Mulaloğluna yöneltilmiş giyotinlerin sayısını artık sizler düşünün.

 

 

 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa