hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
CHP’DE KILIÇLAR ÇEKİLDİ.. VE SONRA… FERİT LİF-YAZDI

F.JPEG-1

 

Referandum sonuçlarının ,Türkiye ve Hatay siyasetinde ciddi depremler yaratacağını daha önce söylemiştim.

Türkiye siyasetinde en ciddi sarsıntı CHP’de başladı.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan parti içi isyan hareketi ,önümüzdeki süreçte büyük bir fırtınaya dönüşürse hiç şaşırmam. Eski genel Başkan Deniz Baykal’ın CNN TÜRK’te   Kılıçdaroğlu’na yönelik “ya 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanlığına aday ol, ya da genel başkanlıktan çekil” şeklindeki açıklaması parti içi tartışmanın fitilini ateşlemiştir.

Baykal’ın bu açıklamasının ardından PM üyesi ve Mersin milletvekili Fikri Sağlar’ın Akşam Gazetesi’ nde yayınlanan röportajı CHP’deki  parti içi kavganın daha da alevlenmesine neden oldu.

Fikri Sağlar’ın Kılıçdaroğlu’na yönelik “ TEK ADAMLIK” suçlaması  aslında son derece yerinde ve makul bir çıkıştı. Ancak genel Başkan Kılıçdaroğlu parti içi demokrasiye yakışmayan bir üslupla, Fikri Sağlar’ı  “kapının önüne koyarım”  diyerek  partiden ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmesini sağladı.

Bu gelişmelerden 2 gün sonra, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 13 milletvekiliyle beraber TBMM’de düzenlediği basın toplantısında  ,hem disipline sevk edilen Fikri Sağlar’a sahip çıktı, hem de acilen olağanüstü kongre talebinde bulundu.  Yarın öbür gün, Muharrem İnce  ve basın toplantısına katılan 13 milletvekili KAPININ ÖNÜNE KONULMA TEHDİDİYLE    karşılaşırlarsa,  siz o zaman seyredin, CHP’deki  KEL  ALİ’NİN BAĞINI.

Karanlık iç ve dış güçlerin , Deniz Baykal’a yönelik kaset komplosundan sonra , CHP genel Başkanlığına getirilen  Kemal Kılıçdaroğlu, bu güne kadar  hiçbir seçimi kazanamadığı gibi, genel başkanlık yaptığı 7 yıl içerisinde  8 seçim kaybetti. Dolayısıyla bu gün itibariyle  hayatı boyunca seçim kazanmamış ve peş peşe 8 seçim kaybetmiş bir ana muhalefet partisi lideri olarak,  tarihin siyasi sayfalarında yerini almıştır.

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkan kaldığı sürece, bu parti tabanında hiçbir zaman iktidar olma umudu yeşermeyecektir. Çünkü Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı  Türkiye’de CHP’ yi  %25  seçmen oyuna mahkum etmiş ve bundan sonra da mahkum edeceği gün gibi aşikardır.

Bu gün itibariyle Kılıçdaroğlu,  2019 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine partisinin adayı olmayı göze alamıyor. Dolayısıyla parti genel başkanlığı koltuğunu korumak için, parti dışı çeşitli aday arayışlarına gireceğini düşünen Deniz Baykal ,çok zeki bir siyasi manevra ile Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki aday olan Abdullah Gül’ün adaylığını daha şimdiden bitirdi.

Kılıçdaroğlu bir yandan %48 oranındaki HAYIR oyunun liderliğine soyunuyor ama bu %48’lik HAYIR oyunun adayı olma cesaretini gösteremiyor.  Sizce bu anlayış bir  ana muhalefet partisi liderine yakışıyor mu?

Dolayısıyla Kılıçdaroğlu’  bu tutumu ile ne %48.5 HAYIR oyunu sahiplenme, ne de CHP genel başkanlığını elinde bulundurma şansı bence kalmamıştır.

Zaten CHP tabanı,   partiyi  %25 oyla , 8 seçimdir adeta kısırlaştıran ve iktidar olma hayallerini yıkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu,   genel başkanlık koltuğundan indirebilir ise, Türkiye’de iktidar olma hayalleri kurmaya başlayabilir.

*****

Peki Hatay CHP’de durumlar nasıl?

Hatay’da HAYIR  oylarının fazla çıkmış olması, başta CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur ve  Hatay CHP’nin siyasi kurmay başkanı HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın  son derece memnun etmiş görünüyor.

Ancak HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın Hatay’daki referandum sonuçlarından sonra, AK Parti milletvekili Adem Yeşildal’ın ve İl Başkanı Ahmet Atıç’a  çok ağır suçlamalarda bulunması, Hatay siyasi kulislerinde çok farklı değerlendirmelere neden oldu.

Başkan Savaş’ın  katıldığı bir radyo programında,  AK Parti  milletvekili Adem Yeşildal ve il Başkanı Ahmet Atıç’a  yönelik ortaya attığı iddialar, Hatay siyasi kulislerinde, Başkan Savaş   “ bu cesareti nereden alıyor” şeklinde  konuşuluyor.

Başkan Savaş’ın bu son çıkışıyla ilgili iki iddia ortaya atılıyor.

Birinci iddia “Başkan Savaş demek istiyor ki : Hatay AK Parti Sadullah Ergin’den, Adem Yeşildal’dan, Ahmet Atıç’tan ARINDIRILSIN. BEN ESKİ PARTİME DÖNMEYE HAZIRIM”.

Hatay AK Parti’de konuştuğumuz çok sayıda insanın büyük çoğunluğu özelikle son iki gündür bu iddiayı konuşuyor. Ama Başkan Savaş ile ilgili kararın Cumhurbaşkanı  sayın Erdoğan tarafından verileceğini özellikle söylüyorlar.

Hatay siyasi kamuoyunda Başkan Savaş’ın  son söylemleriyle ilgili konuşulan  ikinci iddia, Başkan Savaş AK Parti’ye yönelik bu sert söylemleriyle,  mensup olduğu,  parti CHP’ye adeta  aba altından sopa gösteriyor.

Başkan Savaş zaten bu süreçte ,Hatay CHP yönetimlerinde yeni bir dizayna gitmiş durumda. Kırıkhan,  Reyhanlı, Altınözü, Hassa  ve Yayladağı  ilçe başkanlarını istifaya zorluyor. Kırıkhan ve Reyhanlı ilçe başkanları  kendi istekleriyle istifa ettiklerini söyleseler de, aslında Başkan Savaş’ın  isteği doğrultusunda istifa ettiklerini çok iyi biliyorum.  Bu ilçe başkanlarının istifaları konusunda Hatay CHP İl  Başkanı Mehmet Güzelmansur’un kamuoyuna yaptığı açıklamalar zaten ortada.

Sonuç olarak  diyebilirim ki; Türkiye’de CHP’nin önünü tıkayan en büyük engel genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

Hatay’da, Kılıçdaroğlu’nun  ısrarı ile HBB Başkan adayı yapılan ve seçimleri kazanan Lütfü Savaş maalesef bu gün,  Hatay CHP’nin ocağına incir ağacı dikiyor.  Hatay CHP kamuoyu bu gerçeği, bir gün mutlaka görecek.Ama sanırım o zaman iş işten geçmiş olacak.

HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın, belediyede iş tutan birkaç yağdanlığı dışında, Başkan Savaş’ın icraatlarından memnun olan hiçbir CHP’li yok.

Hatay CHP kamuoyu, HBB Başkanı Lütfü Savaş’a yağdanlık yapan, CHP Hatay milletvekillerine, öyle bir tokat atacak ki; BENCE  BU TOKATIN SESİ BAĞDATTAN DUYULACAKTIR.Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa