hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
   CHP YENİ BİR KURULTAY DAHA YAPIYOR….AMA BÖLÜNME ŞARTLARI OLUŞUYOR.                                                                                    FERİT LİF..YAZDI….

CHP  üç gün sonra yeni bir kurultay yaşayacak.Büyük ihtimalle Kemal Kılıçdaroğlu tekrar genel Başkan seçilecek.Çünkü genel Başkanlığa aday olan, Muharrem İnce ve Ümit Kocasakal şimdilik Kılıçdaroğlu’nu devirecek güce sahip değiller. Sayın İnce ve sayın Kocasakal Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’ yi sağa açma siyasetine karşı çıktıkları için genel Başkanlığa aday oluyorlar.

Kılıçdaroğlu’na karşı aday olan Kocasakal ve İnce “CHP’nin kuruluş felsefesinden uzaklaştığını “ iddia ediyorlar.Her iki adayın bu tespitine içtenlikle katılıyorum.Ama CHP’ nin tekrar 1930 ve 40’lı yıllarda olduğu gibi “şeflik “ dönemine döndürülmesine de  ben katılmıyorum.Böyle bir siyaset felsefesi zaten halktan uzaklaşmış olan CHP’yi bu ülkenin seçmeninden ve halkından daha da uzaklaştırır.

CHP Kurultayına üç gün kala CHP de koltuk sevdasına düşenlerin sosyal medyada yayınladıkları mesajlara bakıyorum.Bu mesajların hiç birinde “bir CHP iktidarı “ öngörüsü bulunmuyor.Sadece beni “parti meclisine seçin”  şeklinde çağrılar yapılıyor.Sanki parti meclisine seçilmek çok önemli bir görevmiş  gibi anlatılmaya çalışılıyor.Hatay  CHP parti meclisine bu güne kadar çok adam seçtirdi.Bu parti meclisi üyeliği kime ne kazandırdı çok merak ediyorum.Nihat Matkap bir önceki milletvekili seçiminde PM üyesi idi.Hatta aynı dönemde örgütlerden  sorumlu ikinci adam olmayı başardı.Ama milletvekili aday listesinde kendini bulamadı.Kendisinin deyimi ile “Hatay milletvekili aday listesi parti meclisinde oylanırken pencereden dışarıdaki manzarayı izlemekle yetindim”  dediğini çok iyi hatırlıyorum.

Dolayısıyla iki gün sonra yapılacak kurultayda CHP Parti meclisi üyesi olmaya çalışan milletvekili Mevlüt Dudu, Nihat Karpuz,Yılmaz Şahutoğlu , Nermin Yıldırım Kara, Hülya Nehir, eski il başkanı Mehmet Güzelmansur, HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın eşi Nazan Savaş , Suzan Şahin  gibi parti meclisine seçilmek isteyen çok sayıda Hataylı aday var. Ama parti meclisine aday olması halinde seçilme şansı en yüksek olan Milletvekili Serkan Topal ‘ın olduğunu çok iyi tahmin ediyorum. CHP Parti meclisine seçilmek için Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesine  girmek yeterlidir.

CHP’nin temel sorunu iç ve dış siyasette omurgalı bir anlayış sergilememekten kaynaklanıyor. Dolayısıyla halka ve seçmene umut aşılamak yerine, bu umudu ve güveni halka vermedikten sonra iktidar olma umudunu da yakalaması oldukça zor görünüyor.Kendi adıma diyorum ki bu umut şimdilik ufukta bana göre görünmüyor.

İktidar olma  umudunu yitirmiş bir CHP’de   bu kurultaydan sonra ciddi bir bölünme yaşanırsa hiç şaşırmam.İstanbul il kongresi bu bölünmenin ilk işaretini verdi zaten.Kemalist çizgide ısrar edenler  bu kurultaydan sonra kendilerine yeni bir yol çizebilirler.Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu 8 yıldır sürdürdüğü CHP ‘yi SAĞCILAŞTIRMA ANLAYIŞINDAN VAZGEÇEÇEĞİNİ HİÇ SANMIYORUM. Kılıçdaroğlu’nun bundan sonra ulusalcılara teslim olacağını düşünmek mümkün değil.

Ama bu CHP’ de, siyaset yapan ulusalcı kesimin Kemal Kılıçdaroğluna tahammüllerinin  kalmadığını da düşünüyorum. Metin Feyzioğlu’nun başını çektiği bu ekip, kurultaydan sonra yeni bir siyasi parti kurma arayışına gireceklerini tahmin ediyorum.

Zaten CHP’yi  koordine eden derin güçler , CHP’in bölünmesi için çok ciddi stratejilerini uygulamaya koymuş durumda .MHP’yi nasıl ortadan bölmeyi başardılarsa CHP’yi aynı şekilde ikiye bölecekler.Ve böylece Türkiye siyasetini dizayn etmeye devam edecekler.

CHP ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu  2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olma cesaretini kıran ve Abdulllah  Gül,  ,Meral Akşener arayışına sokan korkunun temelinde,  CHP’ nin bölünme korkusu yatıyor.

Ulusalcılar ve kendilerini Kemalist olarak adlandıranlar CHP ‘den ayrılır ve kendi partilerini kurarlar ise , bence Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğindeki CHP’nin önüne geçerler.

Ve Kemal Kılıçdaroğlu çok sevdiği HBB Başkanı Lütfü Savaş gibi ,Mehmet Bekaroğlu gibi sağdan ve soldan devşirdiği insanlarla cıs çıplak ortada kalır.

Peki Hatay CHP’de ne olur?

Çakma CHP’li olduğunu, her ortamda söylemekten çekinmeyen , HBB Başkanı Lütfü Savaş, bu günlerde alt yapısını sağlamaya çalıştığı Meral Akşener’in İYİ  PARTİSİNDE YERİNİ ALIR.

Çünkü  HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın İyi Parti’nin  Hatay’daki bina kiralarını el altından gizlice ödettirdiği şeklinde Hatay kamuoyunda çok ciddi dedikodular var.

İyi Parti lideri Akşener’in  HATMEK  Salonu’nu tahsis edenin Başkan Savaş olduğunu hatırlayalım.  Ve bugün Hatay’da İyi Parti’nin örgütlenmesinde yer alan kadroların Başkan Savaş ile geçtiğimiz seçimde beraber çalışan kadrolardan oluştuğunu da biliyorum.

 

Ben bu gelişmeleri çok yakından takip ediyorum. Bu konudaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğim.

 

 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa