hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
BAŞKAN SAVAŞ’IN “HALK OYLAMASI” TAMAMEN ALDATMACA… FERİT LİF… YAZDI

 

 

Hatay CHP’de 15 ilçede belediye başkan adaylarını belirleme yetkisine sahip olduğu öne sürülen HBB Başkanı Lütfü Savaş Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde başkan adaylarını halk oylaması ile belirlemek istediğini ifade ediyor. Ve hatta bu konuda CHP lideri KemaL Kılıçdaroğlu’ndan onay aldığı iddia ediliyor. CHP Hatay milletvekillerinin bazıları da ucube olarak adlandırılan, ciddiyetten uzak böylesi bir aday belirleme yöntemine destek verdiklerini kamuoyuna açıklıyorlar.

HBB Başkanı Lütfü Savaş “halk oylaması”  adını verdiği aday belirleme yöntemini nasıl yapılacağını şu şekilde anlatıyor. Örneğin Defne ilçesinde bulunan 35 mahallede birer sandık koyacağız. Bu sandıklarda aday adaylarının temsilcileri ve parti yetkilileri bulunacak. “O mahallede kayıtlı seçmenler sabah 08:00 ile akşam saat 17:00 arasında gelip oy kullanabilecek ve istediği aday adayından yana tercihini yapabilecek” şeklinde açıklıyor.

Örneğin Defne’nin Harbiye mahallesinde 25000’ne yakın kayıtlı seçmen bulunuyor. Bu seçmenlerin tek bir sandıkta nasıl oy kullanacakları bilinmiyor. Normal bir seçimde  her sandıkta ancak 300 seçmen oy kullanabilir. Diyelim ki sandık yerine ambar koydunuz. Bu ambara 10.000 oy sığsın. Harbiye Mahallesi’nde geri kalan 15.000 seçmenin oylarını çuvallara mı koyacaksınız?

Geçtiğimiz 24 haziran seçimlerinde Defne ilçesinde 23.000 seçmenin HDP’ye oy verdiğini biliyoruz.  HDP’ye oy veren bu seçmenlerin herhangi bir CHP adayına oy kullanmalarını hangi siyasi etik ve hangi siyasi ahlakla açıklayabilirsiniz?

Öyle anlaşılıyor ki, HBB Başkanı Lütfü Savaş,  Türkiye ve dünya siyaset tarihinde eşi ve benzeri olmayan bir kurnazlıkla Defne, Samandağ ve Arsuz CHP aday adaylarını birbirlerine kırdırtmaya çalışıyor. İşin tuhaf yanı da, bu yönteme destek veren bazı aday adaylarının böylesi Bizansvari bir oyunu  “doğrudan demokrasi” seklinde tarif etmeleridir. Demokrasinin doğduğu eski Yunan medeniyetinde haklın tamamı kararlara katılır ve tercihini yapardı.  Siyaset terminolojisinde doğrudan demokrasinin adı budur. Ancak günümüz dünyasında   böylesi bir yöntemi pratikte uygulamaya koymak ,deveye hendek atlatmak kadar zor ve imkansızdır.

Zaten CHP genel merkezi de Hatay’ın üç ilçesi için talep edilen bu yöntemi henüz PM ve MYK ‘da görüşmemiş ve onaylamamıştır. Hatta bu aday belirleme yönteminin CHP genel merkezi tarafından ret edileceğini çok iyi biliyorum.  Söz konusu aday belirleme yönteminin CHP genel merkez tarafından kabul edildiği şeklinde sosyal medyada yayınlanan haberlerin tamamı spekülasyondur.

Hatay CHP’nin üç ilçesi için doğrudan demokrasi yalanında ısrar eden HBB Başkanı Lütfü Savaş, kendi adaylığı için neden böylesi bir öneri de bulunma cesaretini gösteremiyor. Çünkü 31 mart 2019’da Hatay halkından ağır bir tokat yiyeceğini kendisi de çok iyi biliyor. Öyle inanıyorum ki, Hatay halkı ,Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 2 trilyonluk bütçesini, Savaş ailesinin har vurup harman savurmasına ve çarçur etmesine asla izin vermeyecektir. Öyle sanıyorum ki Başkan Savaş seçim akşamına kadar bu korkuyla yatıp kalkacak. Ama korkunun ecele faydası olmadığını seçim gecesi görecektir.

Başkan Savaş 31 mart akşamında yaşayacağı seçim yenilgisini şimdiden hissetmiş olacak ki, umudunu MHP’den ve İyi Parti’den devşireceği oylara bağlamış görünüyor. İşte bu yüzden Antakya ve İskenderun dahil, 12 ilçede, MHP’den devşirdiği insanları bu 12 ilçede CHP’den belediye başkan adayı yapmak istiyor. Böylesi bir ekzantrik siyaset anlayışı, Hatay CHP’nin ocağına incir ağacı dikebilir. BU TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa