hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
BAŞKAN SAVAŞ’IN ‘’HADO PROJESİ’’ FİYASKO…VE HARBİYE MİNİBÜSÇÜLERİNİN PROTESTOSU ÜZERİNE …

BAŞKAN SAVAŞ’IN ‘’HADO PROJESİ’’ FİYASKO…VE HARBİYE MİNİBÜSÇÜLERİNİN PROTESTOSU ÜZERİNE ….

Ferit LİF… YAZDI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş belediyenin tirilyonluk bütçelerini dört buçuk yıl boyunca çarçur edip sanatçılara ve yandaşlara peşkeş çektikten sonra, başarısızlığı örtbas etmek için son iki yıldır HADO  EXPO 2021 ve GASTRONOMİ gibi hayali projelerle Hatay kamuoyunu aldatmaya devam ediyor. (Hadise gibi bir sanatçıya 800.000 TL ödendiğini biliyoruz)

Başkan Savaş’ın HADO projesi kamuoyuna ilk duyurulduğunda halkta heyecan yaratmıştı.Büyükşehir Belediyesinin satın alacağı lüks gemilerle Samandağ -İskenderun’dan –  Beyruta , Kıbrıs’a ve Mersin’e Hataylılar lüks gemiyle seyehat edeceklerdi.o dönemde yapılan reklamlara göre HADO seferleri 23 Nisan milli egemenlik ve çocuk bayramına denk getirilecekti. Nisan ayından bu yana 6 ay geçti. Hatay Büyükşehir Belediyesinin bu proje için kiraladığı lüks gemi 6 aydır İskendrun limanı açıklarında aylık 300.000 TL karşılığı bekletilmektedir. Gemi için aylık ödenen 300.000 TL başkan Savaş ve ailesini gemi ile deniz turları yapmasına olanak vermektedir.

HBB başkanı Lütfü Savaş HADO konusunda AK parti ikdidarı tarafından ve özellikle İskenderın Belediye başkanı Seyfi Dingil tarafından engellendiğini iddia ediyor.geçtiğimiz günlerde katıldığı bir Tv. proğramında ( başkan Dingil bize iskeleyi vermiyor.dolayısıyla HADO gemisi seferlerine başlayamıyor) şeklinde Hatay kamuoyunu yanıltan konuşmalar yaptı.ancak bu iddiaların hiçbir gerçeklik payı yoktur.

Nasıl’ mı ?

HBB başkanı Lütfü Savaş İskenderun belediyesine ait iskele alanını adeta gasp etmek istiyor.ve bu alana gümrük sahası inşaatı inşa etmeyi düşünüyor.İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil iskele sahasının halka açık bir mekan olduğunu ifade ediyor ve halka açık bir alanın başkan Savaş’ın hatırı uğruna Büyükşehir Belediyesine devretmiyeceğini açıkça ifade ediyor.bu tartışmadan anlıyoruzki ; HBB Başkanı Lütfü Savaş HADO projesinin alt yapısını yapmadan, Mersin,Kıbrıs ve Beyrut limanlarıyla hçbir anlaşma yapmadan böylesi hayali bir projeye kalkışıyor. Bu projenin hayata geçirilemiyeceğini en iyi bilen Başkan Savaş’ın ta kendisidir.ama Başkan Savaş dört buçuk yıldır başarısız Belediye Başkanlık sürecini örtbas etmek için böylesi hayali projelerle Hatay kamuoyunu oyalamaya devam ediyor.

HADO projesi için Samandağ limanının yeterli olmadığını ve Samandağ limanında gümrük sahası bulunmadığı için HADO projesinin Samandağ ayağının çürük olduğunu anlıyoruz.

Dört buçuk yıllık içerisinde başarısızlığı ve Belediyecilik konusundaki yeteneksizliği kanatlanmış olan HBB başkanı Liütfü Savaş’ın bir başka hayali projeside Gastronomi projesidir. HBB genel sekreteri Mehmet Maden’in Gastronomi projesini Konya Selçuk üniversitesinden üç okul arkadaşına ihale ettiğini daha önce kamuoyuna açıklamıştık.Hatayda bu projeyi başarı ile yapabilecek yüzlerce yemek firması var iken bu projenin sadece ekmek ve lahmacundan anlayan Konyalı üniversite hocalarına ihale edilmiş olması, yemek ve damak tadı konusunda dünyaya örnek gösterilen Hatay halkı için, kelimenin tam anlamıyla BÜYÜK BİR HAKARETTİR.

HBB başkanı Lütfü Savaş’ın Hatay kamuoyuna yutturmaya çalıştığı bir başka hayali projeside EXPO 2021 projesidir.çünkü başkan Savaş’ın 2021 de Hatayda büyükşehir belediye başkanı olamıyacağı Hatay ve Dünya kamuoyu tarafından çok AÇIK BİLİNİYOR.böylece EXPO 2021 projesininde kamuoyunu kandırmaya yönelik hayali bir proje olduğunu anlıyoruz.

Hatay kamuoyunu böylesi süslü ve püslü hayali projelerle kandırmaya çalışan HBB başkanı Lütfü Savaşa Hatay halkı 30 mart 2019 yerel seçimlerinde,siyasette tekrar yeşermemek üzere sandığa gömeceğinden zerre kadar kuşku duymuyorum.

XXXXX

HBB Başkanı Lütfü Savaş bu sabah Hatay valiliği önünde,  ekmek tekneleri elerinden alınan Harbiye ,Gümüşgöze ,yeşil pınar  ve Sinanlı mahallelerine yolcu taşıyan üçyüze yakın minibüs sahibi tarafından Arapça ve  Türkçe sloganlarla protesto edildi ve istifaya davet edildi.Dolayısıyla Başkan Savaş’ın Harbiye ve çevresinde çalışan minibüsçülere uyguladığı baskıcı yöntem,  biraz ırkçı ve mezhepçi bir anlam  taşıdığı, Antakya kamuoyunda ciddi şekilde konuşulmaya başlandı.

HBB Başkanı Lütfü Savaş ulaşım konusundaki düzenlemelere Harbiye ve yöresinden başlamış olması “ırkçı ve mezhepçi “ bir yaklaşımı kamuoyunda  her geçen gün daha fazla dillendirilmesine neden oluyor.

Samandağ,Reyhanlı,İskenderun Kırıkhan ulaşımına el atmayan HBB ilk uygulamasına Harbiye yöresinde çalışan minibüslerden başlamış olması “kamuoyundaki ırkçı-mezhepçi yaklaşım iddialarını daha da güçlendiriyor.Böyle bir yaklaşımın Hatay ve özellikle Antakya yöresinde ciddi bir toplumsal çatışmanın nedeni olabilir kaygısını taşıyorum.

Bu sürece devlet yetkililerinin acilen müdahale etmesi gerektiğine inanıyorum.HBB Başkanı Lütfü “ben yaptım herkes buna uyacak” şeklindeki yaklaşımının tehlikeli bir siyaset tarzı olduğunu üzülerek ve birazda bu yaklaşımdan ürkerek ifade ediyorum.Çünkü HBB Başkanı Savaş’ın bu konudaki yaklaşımı “sekter bir yaklaşımdır.

Devlet yöneticilerini ve özellikle Hatay mülki amiri konumunda bulunan Hatay Valisi sayın Erdal Ata beği bu konuya acil olarak el atmasını buradan rica ediyorum.

 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa