hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
BAŞKAN SAVAŞ’IN BULDUĞU SİHİRLİ SÖZCÜK “SURİYE’Lİ SIĞINMACILAR”

BAŞKAN SAVAŞ’IN BULDUĞU SİHİRLİ SÖZCÜK “SURİYE’Lİ SIĞINMACILAR”

HAKAN ASLANYÜREK … YAZDI.

Lütfü savaş durup dururken neden Hatay için hiç olmayacak bir referandumu konuşmaya başladı?

 

Her iki sözünün birinde kendisini tanımlarken “Ben bir bilim adamıyım” diyen Lütfü Savaş Hatay için 2038 yılında bir referandum olmayacağını, bu konuda açık veya kapalı herhangi bir anlaşmanın bulunmadığını, en basitinden Hatay’ın Türkiye’ye katılmasının referandumla değil Hatay devleti meclisinin kararıyla olduğunu bilmiyor mu? Lütfü Savaş İlber Oltay’lının bu konudaki açıklamalarını hiç dinlememiş mi? Hatay meselesi üzerine 20 yıl araştırma yapmış, Türk ve Fransız arşivlerini didik didik etmiş Dr. Serhan Ada’dan da mı haberi yok?

Lütfü Savaş 31 Aralık günü katıldığı radyo programında Suriye’liler konusu konuşulurken neden Gezi olaylarından bahsetti? Neden “Hatay’da Gezi eylemleri seçim sonuna kadar sürdü, Türkiye’de üç ay sürdü, Hatay’da altı ayı geçti.” Şeklinde cümleler kurma gereği duydu? Bu çıkışları ve vurgularıyla hangi seçmen kitlesine, hangi mesajları vermeye çalışıyor?

 

Yılların siyasetçisi olan Lütfü Savaş Büyükşehir belediye seçimlerini kazanabilmesinin ilk ve olmazsa olmaz koşulunun CHP’nin kalesi olan ilçelerdeki seçmen oyunu firesiz almak zorunda olduğunun bilincindedir. Özellikle Defne, Samandağ ve Arsuz’ta ki seçmenlerin kırgın olduklarının, klasik CHP politikalarıyla, engellendik o yüzden hizmet yapamadık sözleriyle, vaatlerle ve önümüzdeki dönem yapılacağı söylenecek projelerle seçmeni sandıkta birleştiremeyeceğinin de farkındadır.

 

O halde bu yerel seçimlerde Lütfü Savaş’a CHP seçmen tabanını birleştirecek, orta ve üst gelir seçmen oylarını da kendisine kanalize edecek SİHİRLİ BİR SÖZCÜK gerekmektedir. Bu sözcük öylesine sihirli olmalıdır ki seçmenleri alamadıkları hizmetleri dert etmeyecek, yanlış politikaları görmeyecek ve eleştirenlere haddini bildirecek bir kıvama getirmelidir. Lütfü Savaş veya seçim işlerini koordine eden ekibi işte bu sihirli sözcüğü bulduklarını zannetmektedirler; “Suriye’li sığınmacılar…”

 

Evet, korku seçmenleri en çok güdüleyen duygudur ancak Lütfü Savaş ve ekibinin, Suriye’li sığınmacılar ve özellikle Suriye konusunun seçim malzemesi yapılmasının Hatay’ın toplumsal dinamikleri açısından yapılabilecek en büyük hata olacağının farkına varmalarını diliyorum.Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa