hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
BAŞKAN  SAVAŞ  HATAY  CHP’ yi MHP’ LİLEŞTİRİYOR.   Ferit Lif…YAZDI

BAŞKAN  SAVAŞ  HATAY  CHP’ yi MHP’ LİLEŞTİRİYOR.   Ferit Lif…YAZDI

Hatay CHP’yi KILIÇDAROĞLUN ’dan aldığı yetkiyle,  MHP lileştirme çalışmalarını sürdüren HBB başkanı Lütfü Savaş Defne , Samandağ’ı ve Arsuz ilçeleri dışında kalan 12 ilçede MHP kökenli Belediye başkan adayları arayışına girmiş bulunuyor. Örneğin Antakya ve İskenderun CHP’ de CHP kökenli ilerici demokrat adayların önünü kesmeye çalışıyor. Antakya’da belediye başkan adaylığı için hiç kimsenin müraecat etmemiş olması bu yüzden kaynaklanıyor. Başkan Savaş Antakya CHP’ de kendisi gibi MHP kökenli Nihat Tazeaslan ve Mehmet Alakuş’u Antakya CHP‘ de belediye başkanı yapmaya çalışıyor. Kırıkhan ilçesinde ise alevi kökenli ilçe başkanı İsmail Savaşır  ve yönetimini görevden alarak yerine MHP’den devşirdiği isimlerle yeni bir ilçe yönetimi atamış bulunuyor. Her ne kadar atamayı il başkanı yapmış görülse de atamayı gerçekleştiren HBB başkanı Lütfü Savaş ve milletvekili İsmet Tokdemir yaptığını herkes biliyor.

Başkan Savaş Hassa , Kumlu , Reyhanlı , Altınözü ve Yayladağı’nda CHP‘ yi bu bölgeden silmek için ya düşük profilli yada MHP kökenli adayları CHP’ den aday yapmaya çalışıyor.

Ve ne yazık ’ki başkan Savaş’ın Hatay CHP ‘ yi MHP ‘lileştirme projesine hiçbir CHP’li yönetici ’de gıkını çıkaramıyor. Ancak CHP ‘ ye oy veren seçmen bazında başkan Savaş’ın bu projesine tepki yağıyor.

HBB başkanı Lütfü Savaş Hatay CHP’ye en büyük darbeyi İskenderun’dan vurmaya hazırlanıyor. İskenderun CHP ‘ de şimdiye kadar altı veya yedi CHP kökenli aday adayı belediye başkanlığı için resmen başvuruda bulunmuş bulunuyor. ancak başkan Savaş sadece ve sadece kendi seçimini düşünerek demokrat ve ilerici adayları bir kenara iterek, bir zamanlar ( YA SEV YA TERKET ) afişleriyle İskenderun’u donatan Mete Aslan’ı CHP den aday yapmak için yoğun bir çaba harcıyor. Başkan Savaş’ın bu projesine karşı İskenderun CHP ilçe örgütü ve aday adayları adeta dut yemiş bülbül gibi suskunluklarını sürdürüyorlar.. Bana göre bu süreçte ALEVİ BEKTAŞİ DERNEĞİ GİBİ sivil toplum kuruluşlarına tarihi bir görev düşüyor. İskenderun CHP ‘ de yaşanan bu karanlık süreçte yüreklere su serpen açıklama milletvekili Suzan Şahin ‘ den geliyor. Milletvekili Şahin ( başkan Savaş’ın bu projesini onaylamak mümkün değil. Ben milletvekili olarak iki ülkücü olan Lütfü Savaş ve Mete Aslan’a nasıl oy isteyebilirim şeklinde kendisine yakın bir gazeteciye bu düşüncelerini aktardığını biliyorum.) Kendiside sol gelenekten gelme olan Suzan Şahin henüz kamuoyuna yansıtmadığı bu endişelerine katılıyorum. milletvekili Şahin’in aynı zamanda İskenderun’da CHP ‘ ye oy veren on binlerce sol ve sosyal demokrat seçmenin hislerini ve düşüncelerine tercüman olduğuna inanıyorum.

*** HBB başkanı Lütfü Savaş Defne , Samandağ ve Arsuz’da belediye başkan aday adaylarının her mahalleye bir sandık koymak suretiyle halka soracağız, şeklinde son derece ucube bir aday belirleme yöntemi atmış bulunuyor. Bu yöntemin pratikte uygulanamayacağı en iyi bilen başkan Savaş’ın kendisidir,ancak başkan Savaş bu üç ilçede aday adaylarını birbirlerine kırdırmak için böylesi bir aday belirleme yönteminde ısrar ediyor. Bu sabah kahvaltısına katıldığım CHP Defne aday adayı Nidal Özdemir’de bu konuda başkan Savaş ile aynı fikirde olduğunu açıkladı. Ancak bu yazı yazılırken görüştüğüm CHP milletvekili  Serkan Topal başkan Savaş’ın önerdiği adayı halka soralım şeklindeki önerisini uygulanma imkanının  olmadığını, böyle bir yöntemin parti tüzüğünde bulunmadığını belirterek ( partili üyelerle bir eğilim yoklaması yapılabilir ancak bu eğilim yoklaması sonucunda aday adayları arasında ilk sıraya oturacak olanı kabul etmek zorundayız) dedi.Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa