hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
BAŞKAN NEHİR SAMANDAĞ DA YAPILAN ÇALIŞMALARI ANLATTI

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, gazeteciler ile  bir röportaj gerçekleştirdi. Başkan Nehir ilçenin durumu, yapılan çalışmalar ve bu çalışmaların işleyişi hakkında genel bilgiler verdi.
KIYI KENAR ÇİZGİSİ İLE İLGİLİ;
Kıyı kenar çizgisi meselesi öyle üç – beş günlük bir mesele değildir. 1960’larda devletin sahiplendirerek, ihaleye çıkararak vatandaşlar tarafından bedeli ödenerek alınan bu topraklar 1992’de kıyı kenar çizgisi kanunu ile geri alınmaya çalışılıyor.
Belediye olarak bize de şöyle bir sorumluluk yükleniyor; burada tapu iptali gerçekleştirildi, bedeli ödendi, belediye gelsin burayı yıksın diye bir baskı ile karşı karşıyayız. Belediye olarak da biz hukuki sürecin tükenip tükenmediğine bağlı olarak bu iradeyi göstermek istiyoruz. Hukuki süreç tükendiyse, yani yıkım dahil eğer hukuken alınmış bir mahkeme kararı varsa bunu infaz etmek gibi bir sorumluluğumuzun olduğunu zaten biliyoruz. Ama bize ulaşan böyle bir infaz yok, böyle bir karar yok. Sadece iptal ve bedelinin ödendiğiyle ilgili bilgi var. Yıkımla ilgili, oranın boşaltılmasıyla ilgili elimizde böyle bir karar yok. Biz bu kadarlar alınmayana kadar aslında yeniden kamu vicdanını da rahatlatacak, vatandaşın da bu mağduriyetini bir nebze de olsa giderecek, yeniden bu sürecin gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
YAPILAN ÇALIŞMALAR İLE İLGİLİ;
Biz yönetime geldiğimiz günden bu güne aynı şevk ve inançla halkımızın refahına, mutluluğuna hizmet eden bir yaklaşım ile yolumuza devam ediyoruz. Bununla ilgili bu son haftalarda, belki de sizlerin daha yoğun olarak görmüş olduğu merkezde yön değişikliği süreciyle beraber ana aksların asfaltlanması çabası var. Bu doğal olarak şehir merkezinde yaşayan vatandaşlarımızın daha çok ilgisini çekmiştir. Ama şunun bilinmesini istiyoruz ki, olan bütçe ile 42 mahallemizin tamamına erişebildiğimiz oranda mutlaka onlara da bu yönde hizmetler gitmektedir.
ESKİ VERGİ DAİRESİ İLE İLGİLİ;
Eski vergi dairesi ile ilgili kamuda, tolumda maalesef sadece bir algı yönetimi yapılıyor. Sanki orası yasal olarak, hemen bir meclis kararı ile parka dönüştürülebilecek bir şeymiş gibi, sanki insanlar biz burada yeşil alana karşıymışız gibi bir algı yaratmak istiyorlar. Külliyen YALAN. Burada eğer bu işi başarabilirsek en başta biz buranın yeşil alan olmasını isterdik. Kaldı ki bizim idare olarak şöyle bir itirazımız var; bu sekiz buçuk yıllık süre içerisinde Samandağ Belediyesine bu yönetim kadar yeşil alan kazandıran bir yönetim olmamıştır. Yani mülkiyet problemi çözülmüş, direk yeşil alan yapılabilecek ürettiğimiz alan yaklaşık 170.000 metrekareyi buldu.
BELEDİYENİN SANATA VE KÜLTÜRE OLAN KATKILARI İLE İLGİLİ;
Tiyatro, sanat gibi çalışmalar ile ilgili belediye yer yer kurslar açıyor, yer yer bunların bizzat içinde oluyor, yer yer satın alma yöntemiyle yapıyor ve bir şekilde sanata ve sanatçıya destek olmaya çalışıyor. Bununla ilgili halk ile sanatçıyı buluşturmak gibi bir çabamızın olduğunu ve olmaya da devam edeceğini bilmenizi isterim.
BELEDİYE MECLİSİNİN ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ;
Mecliste kararlar oy birliğiyle alınıyor. Çok iyi bir uyum olduğu belli ama bu işin mutfağını kamu önünde belki çok görmüyorsunuz. Biz grup toplantılarında kendi içimizde kendi mutfağımızda çok iyi hazırlanıyoruz, çok iyi çalışmalar yaparak meclise taşıyoruz. Bununla ilgili aslında tartışmalar tükenmiş oluyor. İkna süreçleri tüketilmiş oluyor ya da eğer bir karar alınmaması gerekiyorsa, geri çekilmesi gerekiyorsa bu zaten grup toplantılarında bu şekilde ortaya çıkıyor. Yani bu yönüyle bizim demokratik usullerin işletilmesi babında belediyemiz net bir irade koyuyor. Bununla ilgili orada sizin gördüğünüz o bütünlük, o birlik mutfaktaki çalışmadan kaynaklıdır. Bunu da kamuoyunun bilgisine sunarım.
CHP’DEKİ ÖN SEÇİMLER VE DELEGE SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ;
Demokratik yöntemlerle partinin böyle bir sürece girmiş olması aslında yeniden parti yönetiminde görev alan arkadaşlarımızın birçok şey ile yüzleşmesine fırsat yarattı. Yer yer tatsız olaylar yaşanmış, sıkıntılı şeyler yaşanmış, yer yerde de iptallerin olduğu durumlar yaşanmış olabilir. Gönlümüzden şu geçerdi; partililer kendi aralarında kardeşçe bu demokratik yarışı bitirsin ve burada parti üyeleri kime rıza gösteriyorsa o rıza gösterilen kişinin gerek görevi devrederek, gerekse yeniden güven tazeleyerek aynı şemsiye altında devam etmesini beklerdik.
Parti açısından ele alacak olursak, bu demokratik sürecin partiye canlılık kazandırması, partide yeni üyelerin olması, yeni simaların ortaya çıkması, yeni aktörlerin ortaya çıkması önemli elbette ama hak edenle ve liyakat zemininde yola devam edilmesi gerektiğinin de ısrarla altını çiziyorum.Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa