hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
BAŞKAN KİMYECİ VE BAŞKAN YAMAN’NIN SOSYAL BELEDİYECİLİK PROJELERİ ÜZERİNE..                        Selva LİF-Yazdı

Sosyal belediyecilik bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda da ivme kazanıyor. Belediyelerin nüfus başına devletten aldıkları paraları yoksul ve  çaresiz insanların yaşamlarını kolaylaştırma anlamında kullanmaları olumlu bir icraattır. Çünkü belediyenin görevleri sadece çöp toplamak ve imar izni vermek değildir.

Antakya ve Defne belediyeleri sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde çok ciddi hizmetler veriyor. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci,  24 saat çorba evinden, yaşlılara evde bakım hizmetlerinden çok sayıda yoksulun ve çok sayıda yaşlının yardımına yetişiyor. Gençlere ve hanımlara yönelik açtığı  merkezlerle ve bu merkezlerde uygulanan çeşitli kurslarla bu toplumun temeli olan kadınlara ve bu toplumun geleceği olan gençlere ciddi anlamda iş ve zanaat fırsatları sunuyor.

Öyle inanıyorum ki 500 bine yakın Suriyeli göçmen Antakya’da yaşamıyor olsaydı;  bu gün Antakya’da ne dilenen bir insan ne de açlık korkusuyla yaşayan tek bir insan belki görmeyecektik.

Antakya Belediyesi bu güne kadar, kamyon şoförü de dahil şehircilikten anlamayan çok sayıda belediye başkanı gördü. Ama, 1. deprem kuşağında bulunan Antakya’da, binlerce insana adeta  mezar olabilecek derme çatma evleri ve köhnemiş gecekonduları, KENTSEL DÖNÜŞÜM adı altında devlet bütçesinin desteğiyle,  modern ve çağdaş konutlara kavuşturmak isteyen ilk belediye başkanı  mimar kökenli İsmail Kimyeci’dir.

Başkan Kimyeci’nin kentsel dönüşüm projesini,  bu projeden ciddi rantlar kazanmak isteyen inşaat şirketleri ve bu şirketlerin finanse ettiği  bazı yerel gazeteler Başkan Kimyeci’ye karşı başlattıkları karalama kampanyasını çok yakından izliyorum.

Başkan Kimyeci’nin Antakya’da yapmak istediği “KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNİ”  engellemek isteyenlere diyorum ki “bu güzelim Antakya’nın sosyal belediyecilik anlayışını iyi özümsemiş ve bence de yerinde uygulayan tek belediye başkanı mimar İsmail Kimyeci’dir. Mimar kökenli İsmail Kimyeci’nin bu kentsel dönüşüm projesi  uygulandığı zaman,  öyle inanıyorum ; böylesi ciddi bir projeye  karşı çıkanlar pişman olacak  ve bu projede yapılacak modern evlerde  yaşayacak insanlar başkan kimyeci’ye ömür boyu minnettar olacaklardır.

Sosyal belediyecilik anlayışında örnek gösterebilecek bir  diğer  belediye başkanı da Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman’dır.

Başkan Yaman’ın bu gün uzun bir sunumunu izledim.  Başkan Yaman çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Sultan Konağı’nda düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında “olmayan bir ilçeden, kimlikli bir Defne ilçesine” diye sözlerine başladı.  Ve yaklaşık bir saatlik süre içerisinde Defne ilçesinde yaptıklarını ve yapmak istediklerini anlattı. Uzun yıllar devlet hizmetlerinden mahrum kalmış, suyu elektriği, kanalizasyonu, yolları ve sokakları   bile olmamış  150 bin nüfuslu Defne ilçesinin ilk belediye Başkanı olan İbrahim Yaman ÖNCE DEFNE İLÇESİNE BİR KİMLİK KAZANDIRMAK İSTİYOR.  Bu konuda  çok ciddi adımlar attığını gözlemliyorum.  Ama Defne ilçesinde sosyal belediyecilik anlamında Türkiye’ye örnek olabilecek ciddi projeleri hayata geçiriyor.  Organik sebze meyve   yetiştirmek isteyen Defne’de yaşayan kadınlar için  bir kooperatif kurduğunu bu gün memnuniyetle öğrendim. Bu projeyle yüzlerce hatta binlerce kadın, organik ürün yetiştirebilir. Başkan Yaman bir de bu organik ürünlerin satışını da garantilemek için satış noktası kurmuş.  Başkan Yaman’ın bu ciddi projesini bir kadın olarak  yürekten destekliyorum.

Başkan Yaman’ın  sosyal belediyecilik anlayışında bir diğer ciddi sosyal projesi de, ipek böcekçiliği projesidir. Bu projeyle eskimiş ve unutulmuş olan bu meslekten bu gün bir çok kadın para kazanıyor ve ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Antakya Belediye Başkanı Kimyeci ve Defne Belediye Başkanı Yaman’ın  sosyal belediyecilik projelerinden zerre kadar haberdar olmayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,  görkemli törenlerle açtığı sosyal marketler zincirinde,  kullanılmış eski giysileri ütülüyor, yıkıyor ve  Hatay’da yaşayan yoksul insanlara, “gelin bu eski elbiseleri alın giyin ve bizim büyükşehir belediyesine teşekkür edin” diyor.

HBB Başkanı Savaş’ın görkemli törenlerle açtığı bu sosyal marketlere hiç kimsenin baktığı ve uğradığı yok.  Dolayısıyla Başkan Savaş   sosyal marketler projesi  HATAY’DA YAŞAYAN  YOKSUL İNSANLARIN ONURLARINI KIRMAK VE ONLARI RENCİDE ETMEKTEN BAŞKA BİR ANLAM TAŞIMIYOR.

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa