hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
 ANTAKYA’DA YILMAZ  VE HATUNOĞLU YARIŞACAK.                                                                                                           FERİT LİF …YAZDI.

ANTAKYA’DA YILMAZ  VE HATUNOĞLU YARIŞACAK.

FERİT LİF …YAZDI.

Antakya Belediye seçimlerine iki aydan daha az bir süre kaldı.AK Partinin çantada keklik olarak gördüğü Antakya Belediye seçimleri nde Cumhur İttifakının adayı eski milletvekili İzzetin yılmaz dün akşam Atatürk caddesi üzerinde görkemli bir törenle seçim bürosu açtı.Açılış törenine AK Parti ve MHP yöneticileri  tam kadro ile katıldı.Böylece cumhur ittifakı Antakya da ete kemiğe büründüğü görülmüş oldu.Ama bu ittifakın sandığa yansıması nasıl olacak şimdiden tahmin etmek mümkün değil.Ama Cumhur ittifakı bir çok ilçede ciddi kalabalıklarla seçim ofisleri açtığına tanık oldu.Özellikle bu açılış törenlerine MHP Hatay milletvekili Lütfü Kaşıkçı’nın katılıyor ve halka hitap  ediyor olması ittifaka yönelik kafalarda oluşan soru işaretlerini yavaş yavaş gideriyor gibi görünüyor.Milletvekili Kaşıkçı Cumhur ittifakını ulusal kurtuluş savaş öncesi kuva-i milliye hareketine benzetiyor olması MHP tabanının  bu ittifaka sadık kalacağını gösteriyor.

Antakya AK Partide ilçe Başkanlığına tecrübeli bir siyasetçi ve önemli bir teşkilatçı olduğuna inandığım Emrullah Gülen’in getirilmiş, olması Ak Partinin Antakya da ciddi bir seçim kampanyası yapacağını gösteriyor.

Antakya’ da Cumhur ittifakını oluşturan AK Parti ve MHP’in korkulu rüyası Beş yıldır MHP nin altını oymaya çalışan ve bu konuda önemli bir mesafe kat ettiği öne sürülen HBB Başkanı  Lütfü Savaş.Birde AK partinin içinden gelerek CHP Antakya Belediye Başkan adayı Hikmet Hatunoğlu.Çünkü Hem Lütfü Savaş hem Hatunoğlu Ak Partinin çalışma sistemini çok yakından biliyorlar.Zaten CHP adayı Hatunoğlu iki aydır sadece Ak Partinin güçlü olduğu mahallerle de nokta çalışması yapıyor.Ancak Hatunoğlu iki aydır seçim çalışmalarını tek başına yürütmeye çalışıyor.CHP Antakya ilçe örgütü şimdiye kadar Hatunoğlu’nu sahiplenmiş görünmüyor.Belki de örgüt kendisine adaylık konusu danışılmadığı için ve adayın tepeden inme bir yöntemle belirlendiği için henüz Hatunoğlu ile samimi bir seçim çalışmasına yanaşmıyor.Bu durum bu şekilde devam ederse Hatunoğlu’un işi zor görünüyor.

Bana göre Hatunoğlu bu olumsuz süreci en kısa zamanda olumlu bir seçim havasına sokmak zorunda.Bunun  için Antakya  CHP’nin ağır toplarını ve deneyimli siyasetçilerini yanına alarak sahaya indirmek zorunda.Bu deneyimli siyasetçilerin başında Antakya’da seçim doktoru olarak bilinen eski Bakan Nihat Matkap geliyor. Bunlara eski il başkanlarından Servet Mullaoğlu, Ertuğrul Gül, Halef Tiftikçi, eski milletvekillerin’den Hasan Akgöl, M. Ali Edipoğlu gibi insanların seçim sahasına çekebilir. Ama daha’da önemlisi HBB başkanı Lütfü Savaş ile CHP il ve ilçe örgütü ile daha uyumlu bir seçim çalışması sürdürebilir. Hikmet Hatunoğlu’nun iki aylık seçim çalışması döneminde bu insanları yanında göremedik.

Örneğin Cumhur ittifakı adayı İzzettin Yılmaz Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler ve milletvekilleriyle çok daha kolektif ve uyumlu bir seçim kampanyası sürdürüyor. Bu olumlu çalışma sahada seçmene ciddi bir güven veriyor.

Antakya CHP’de  Belediye meclis üyesi olmak için müracaat edenleri de Hikmet Hatunoğlu’nun yanında göremiyoruz. Öyle sanıyorum’ki Hatunoğlu’nun çalışma ekibinde Belediyeciliği iyi bilen teknik eleman sıkıntısıda yaşanıyor. Örneğin Belediyecilik konusunda adeta uzmanlaşmış Büyükşehir Belediye Başkan vekili Ömer Dolar’ın Antakya’da Belediye meclis adayı olacağını biliyorum. Ama CHP adayı Hatunoğlu bugüne kadar Ömer Dolar ile herhangi bir konuda istişare yaptığını sanmıyorum. Kentsel dönüşüm konusunda Hatunoğlu’nun  yaptığı çıkış belki kentsel dönüşüm projesinin uygulanmak istediği bölgede alkış almış olabilir. Ancak bu konunun Ömer Dolar gibi deneyimli bir teknik elemanla görüşülerek ve fikri alınarak kamuoyuna açıklanmış olsaydı öyle sanıyorum’ki daha iyi olacaktı. Kentsel dönüşüm projesini tamamen iptal edeceğini ilan eden CHP adayı Hatunoğlu söz konusu projeye para yatırmış yada bu projeden para almış mülk sahiplerini nasıl bir formülle ikna edeceğini kimse bilmiyor. İşte bu yüzden Hatunoğlu’nun Antakya kamuoyuna sunacağı projeleri işin ehli sayılan Ömer Dolar ve benzeri teknik elemanlara danışması gerektiğine inanıyorum.

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa