hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL KİMYECİ CANLI YAYINDA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

 

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, TV A Televizyonu’nda yayınlanan ‘Objektif’ programının ve Beyzade Fm Radyosu’nda yayınlanan ‘Haftanın Dosyası’ programının ayrı ayrı canlı yayın konuğu oldu. Başkan Kimyeci, her iki canlı yayında da gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Programa içerisinde bulunduğumuz Recep ayı ve geçtiğimiz Perşembe akşamı idrak ettiğimiz Regaib Kandili ile ilgili temennilerini ileterek başlayan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, şu görüşlere yer verdi; “Şu anda mübarek üç ayların başında Recep ayı içerisindeyiz, aynı zamanda mübarek Regaib Kandilini idrak etmekteyiz. Müminlerin Rabbimizden niyaz ettiği, bütün duaların kabul olacağı, bütün kapıların rahmet ve bereketin insanlık alemine müminlerin üzerine açılacağı bir günde, Regaib Kandilimizin her gün aynı ulviyette, geçmesi ümidiyle, hayırlı uğurlu olsun. Tüm İslam Aleminin kandili ve üç aylar, mübarek olsun. Barışı, huzuru ve insanların akan gözyaşlarının dindiği, insanlık aleminin huzura erdiği, çok güzel günler gelir diye ümit ediyorum.”

Dünyanın En Güçlü 16. Ülkesi Haline Geldik

            Başkan Kimyeci tüm Dünya’nın gündeminde yer alan Afrin bölgesinde sürdürülen Zeytindalı Operasyonu hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Kimyeci, Türkiye’nin gücünün tüm dünyaya bu operasyonla bir kez daha sergilendiğini ifade ettiği konuşmasında şu görüşlere yer verdi; “ Zeytindalı Harekatı ülkemiz için çok önemli. Bu konuda çok önemli mesafeler ve çok önemli zaferler elde ettik. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Mehmetçiğimize minnettarız. Ancak bu konuya önce neden ihtiyaç duyuldu altını açmakta fayda görüyorum.Son süreçte ülkemiz, milletimizin gayretleri, hükümetimizin çalışması ve Sayın Cumhurbaşkanımızın her kademede ülkemizin değişim, dönüşüm, reformlarla ülkemize adeta çığır açtı.Yeni bir sayfa açarak ülkemizin dünyanın en güçlü ülkesi olma konusunda hayatın her alanında yaptığı çalışmalar, bilhassa son süreçte bir bütün olarak ülkemize baktığımızda, son 16 yılda ülkemiz dünya gelişmişlik sırasında 10 basamak yukarıya çıktı.26. sıradan, dünyanın en güçlü 16. ülkesi haline geldik. Bu Türk milleti için bir gurur vesilesi.

            Ülkemiz AK Parti Hükümeti Döneminde Çığır Açtı

Aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde AK Parti hükümeti döneminde, hayatın her alanında çok önemli değişimler yaşandı. Özellikle bu konuyla ilgili insanımızın gerek gündelik yaşamında, gerekse orta ve uzun vadede yaşam konusuna baktığımızda birçok iyilikler, birçok güzellikler ve birçok değişimler oldu. İnsanımızın maddi ve manevi alanlarda sıkıntı çektiği konularda önemli düzenlemeler yapıldı ve huzur tesis edildi.

Son 16 Yıl İçerisinde Tarımda, 6 Kıta Ülkesiyle Aynı Seviyeye Geldik

Akabinde son 16 yıl içerisinde tarım alanında birçok yatırımlar yapıldı. 2002 yılına baktığımızda bir bütün olarak Türkiye’mizin tarımsal hasılat büyüklüğü, ihracatı ve tarımsal büyüklüğü açısından tüm teknik kriterlere baktığımızda Avrupa’da 4. sıradaydı. Şu anda ülkemiz Avrupa’nın tarım üretim gücü bağlamında birinci sırasında. Dünyada şu an itibariyle geldiğimiz seviye 7. sıra. Türkiye’miz tarımsal üretim gücü açısından büyük ülke haline gelmiş durumda.Önümüzde 6 tane kıta ülkesi var Amerika, Kanada, Rusya, Hindistan, Çin ve buna benzer ülkeler var. İnşallah önümüzdeki süreçte yapılan düzenlemelerle bu konularda da çok önemli mesafeler kat edeceğiz.

Savunma Sanayisinde Milli Üretimlerimizi Kullanıyoruz

Özellikle savunma sanayi açısından milli birliğimizin ve bağımsızlığımızın teminatı olan, Mehmetçiğimizin ve tüm güvenlik güçlerimizin ihtiyaç duyduğu ve bu bağlamda sadece bizim kendi mühendisimizin ve bilim insanlarımızın yazdığı yazılarla, kendi uçağımızı, kendi tankımızı, kendi savunma sistemlerimizi, insansız silahlı ve silahsız araçlarımız, milli uydumuzun yanı sıra haberleşme konusunda da çok önemli yol kat ettik. Ayrıca denizin altında nükleer denizaltılarımız, milli gemilerimiz, tankımız, zırhlı personel taşıyıcımız, füze sistemlerimiz, tüm ekipmanlarımız son derece gelişmiş ve Türk milletinin dış devletlerle bağını kopartacak ve Milli Savunma sistemlerimizi milletçe ürettiğimiz ve dış devletlere mahkum olmadığımız bir süreci yaşıyoruz. Bağımsızlığımızın teminatı olan Mehmetçiğimizin, Güvenlik güçlerimizin ihtiyacı olan mühimmat ve her türlü teçhizatı bizim millet olarak karşıladığımız bir süreci yaşamaktayız.

Ülkemizin Gelişmesi, Büyümesi, Dünyaya Bakış Açımızı Değiştirdi

Eğitim konusunda 2002’de ülkemizde 75 tane üniversite vardı, an itibariyle 175 tane üniversite var. Bilimin en üst noktaya zirveye ulaştığı bu süreçte, bilim insanlarımız yetişsin, insanlarımız katma değeri yüksek ürünleri, bilgi teknolojilerini kullanarak, milli bir şekilde hazırlayabileceği bir alt yapının oluşturulması sağlandı.

 Sağlık konusunda kimsenin açıkta kalmadığı, herkesin sosyal güvence şemsiyesi altına alınarak, en son teknolojilerin kullanıldığı, son derece gelişmiş hastane ortamlarında son sistem cihazlarla tedavi edildiği bir süreç yaşanıyor.

Aynı şekilde kültürde, sanatta sosyal devlet olma ilkesinin tüm gerekleri, dula, yetime, öğrencilere, engelliye her türlü sıkıntısı olan kardeşlerimize, artık devlet şefkatli elini uzatıyor.

Bu bağlamda Türkiye’miz her alanda gelişince, ekonomik, sosyal, refah yaşam kalitesi yükselince, Ülkemizde ihtiyaç olan alanlarda, bu değişimler, dönüşümler, reformlar, millet olarak bizim dünyaya daha farklı bakmamıza vesile oldu. Bu ülkemizin ilerlemesi, ekonomik olarak her alanda en az 5 kat, 6 kat büyümemiz, bizim için çok önemliydi. Böylece gücünü milletten alan ve milletin duasıyla Türk milletinin şan ve şerefini yüceltmek konusunda kendisine şiar edinen Cumhurbaşkanımızın “bu dünyada artık bundan böyle, böyle gelmiş böyle gitmez” prensibi kapsamında, bir duruş sergiledi. Aynı bakışı Birleşmiş Milletler’de Dünya beşten büyük diyerek, çok önemli bir çıkış yaparak ve dünya birden büyük demek suretiyle, Dünya üzerindeki gücün sadece gücü olan, sadece parası olan ve silah gücüne dayanarak tamamen adaletten yoksun bir şekilde emperyalist bir bakışla yeraltı ve yerüstü kaynaklarını ve tüm zenginlikleri hükmetmek, buraları kontrol altına alarak kendi ülke ve devletlerini daha müreffeh bir yaşam kalitesinde sunmak bağlamında yaptıkları uzun stratejilerle, böl parçala ve yönet mantığı gibi bir yönetim anlayışla devam etmeyeceğini belirtti ve yapılan bu haksızlıklara dur dedi. Hakkın hakim olduğu, Dünya’da Barış’ın, huzurun ve kardeşliğin tahsis edilmesi, aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in mevcut yönetim sisteminde sistem değişikliğine giderek tüm kıtaların hakkaniyet ölçüsünde en az 20 ülke tarafından dönüşümlü bir şekilde yönetilmesini, problemin teşhisi ve çözüm noktasında öneriler koyarak, güçlü bir duruşu, onurlu bir yaklaşımı tüm dünyaya göstermiş oldu.

Dünyada devletlerinin milli hasılası bakımından baktığımızda en fazla yardımı Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Sayın Cumhurbaşkanımız, yardım yapılmasını tesis etmiş ve akan gözyaşlarının dinmesi konusunda tavır almıştır. Böylece burada yaşayan milletlerin yeniden düşünmesine, kendi yönetimlerini ve yöneticilerinin tekrar sorgulamasına ve yeni bir dirilişin özellikle İslam coğrafyası üzerinde şekillendiğini görmesine vesile olmuştur. Bu bizler için çok önemli.

Operasyon Terör Koridorunu Engellemek Amacıyla Başlatıldı

Türkiye’mizi bölmek, parçalamak isteyen, geçmişte olduğu gibi 70 sente muhtaç bir Türkiye özlemiyle, terörün her türlüsünü iç ve dış mihraplar tarafından ülkemiz, sürekli saldırılar ve operasyonlarla karşı karşıya bırakıldı.

En son süreçte 15 Temmuz’da yapılan saldırı sonucunda Sayın Cumhurbaşkanımızın, meydanlara inin, devletimize, milletimize, vatanımıza sahip çıkın çağrısını Türk milleti karşılıksız bırakmadı ve akabinde hızla alanlara hâkim olmak suretiyle, dünyada bir ilki gerçekleştirerek, tankın önünde, füzelerin önünde, uçakların helikopterlerin önünde adeta göğsünü siper etti. Bütün bunlar bizler için gurur, düşmanlar için endişe kaynağı.

Biz bu duruşu tüm dünyada güzel bir şekilde ortaya koyarken, komşumuz, yakın coğrafyamızda, gerek Irak’ta olsun, gerekse Suriye’de olsun, buraların bölünmesini, parçalanmasını, bir terör koridoru oluşturarak, ülkemize bir tehdit ortamını ortadan kaldırmak için operasyon düzenledik. Milletimizin güven içerisinde, vatanımızın birliği ve devletimizin dirliğini tesis etmek için geçtiğimiz süreçte Fırat kalkanı, son süreçte de Afrin bölgesinde Zeytindalı operasyonu yapmak suretiyle, bu olumsuzluklara dur dedik. Kısa bir zamanda Zeytindalı Harekâtı ile Başkomutanımızın liderliğinde Mehmetçiğimizin eşsiz fedakârlığı çerçevesinde 58 günde, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümünde Afrin Kent merkezinde, Türk bayrağı dikilmiştir.

Suriyeliler Tekrar Gidiyorlar

Gerek ülkemizde üç buçuk milyon Suriye’den gelen misafirin, gerekse Hatay’ımızda 500 bini aşkın ve Antakya’mızda 150 bini aşkın Suriyelilerin olduğu bir süreçte, barış ortamının ve güvenli bölgenin oluşturulmasına müteakip, şehrimizden kendi ülkelerine göç durumunda kaldılar. Şu anda Türkiye’mizde bulunan Suriyeliler bu güvenli bölgelere heyecan içerisinde giderek, kendi ülkelerine dönerek bu sevinci ve huzuru yaşamaktalar.

Bize bu heyecanı yaşattığı için çok kıymetli Cumhurbaşkanımıza ve bu konuda her türlü fedakârlığı ortaya koyan ve şehadet mertebesine ererek, şehadet şerbetini içen tüm aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, kahraman Gazilerimize bir kez daha şifalar diliyorum bize bu gururu yaşattığı için Mehmetçiğimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Zeytindalı operasyonu sürecinde Mehmetçiğin rahat hareket edebilmesi adına yaptıkları hizmetlerden de bahsetti. Başkan Kimyeci konuşmasında; “ Antakya Belediyesi olarak tüm ekip ve ekipmanlarımız ile Zeytindalı harekâtındaki komutanlarımızın emrindeyiz. Mehmetçiğimizin ayağına taş değmesin istiyoruz. Bu kapsamda yol düzenleme çalışmaları, üç tane aynı anda inebilecek kapasitede helikopter pisti yaptık. Ancak Mehmetçiğimizin yapmış olduğu fedakârlıkların yanında bizlerin yaptığı hizmetler anlatmaya değmez, lafı bile olmaz.”

Sayın Cumhurbaşkanımızın Afrin Zaferine Müteakip Şehrimize Gelmesi Çok Önemli

Başkan Kimyeci programda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay ziyareti öncesinde yürütülen hazırlıklar konusunda da bilgi verdi. Başkan Kimyeci konuşmasında şu görüşlere yer verdi; “Sayın Cumhurbaşkanımızın şehrimize gelecek olması bizim için büyük bir heyecan kaynağı, büyük bir mutluluk vesilesi. Sayın Cumhurbaşkanımızın, başkomutanımızın Afrin zaferine müteakip şehrimize, Antakya’mıza gelmesi çok önemli. Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın bizatihi katıldığı, her ay yapılan genişletilmiş il başkanları toplantısında, şahsım ve teşkilat başkanlarımızla beraber, Hatay Büyükşehir Belediyesi birinci meclis başkan vekili sıfatıyla o toplantılara katılıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız milletimize, hemşerilerimize gönül dolusu selamlarını özel olarak gönderdi. Cumhurbaşkanımızdan aldığımız emri vatandaşlarımıza hemşerilerimize iletmek, kucak dolusu, gönül dolusu selamlarımı iletmek bizim için büyük bir şeref. Bu vazifeyi yerine getirdim, aynı zamanda bu konuyla alakalı milletimizi, muhtarlarımızı, azaları, büyüklerimizi, mahalle halkımızı bu güzel mitingimize, kongre vesilesiyle davet ettik. Aynı zamanda bu davete müteakip, bu programa giderken hem Başkan muavinlerimiz, hem bir kısım daire müdürlerimiz ile birlikte mahallemizin müşterek ihtiyaçları ile ilgili olası bir takım arzu ve istekleri varsa, onları da takip etmek ve sonuçlandırmak için gereken ziyaretlerimizi yaptık. An itibariyle 56 mahallemizde bu ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Kalan zaman diliminde diğer mahallelerimizde de bu davetlerimizi yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın şehrimize gelecek olması çok önemli ve çok heyecan verici. Bu konuda AK Parti ailesinin her kademesinde, gerek ana kademe, gerek gençlik, gerek Kadın Kolları, tüm üyelerimiz ve halkımızla birlikte el ele vererek, bir ve bütün olarak coşku içerisinde, başkomutanımızı misafir etmek bizler için büyük bir kıvanç. Bu vesileyle, bir kez daha tüm hemşerilerimi 1 Nisan 2018 Pazar günü saat 15.00’de, Antakya Atatürk Stadyumu’nda Sayın Cumhurbaşkanımızı karşılamak üzere davet ediyorum, teşrifleri bizleri onurlandırır.”

Kentsel Dönüşümde %54 Anlaşma Oranına Eriştik

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya Belediyesi hizmetleri hakkında da bilgilendirmelerde bulunduğu canlı yayında Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili bilgilendirmeler yaptı. Başkan Kimyeci konuşmalarında şunları kaydetti; “Gerçekten bizim en önemli meselelerin başında, kentsel dönüşüm geliyor. Kentsel dönüşüm konusunda milletimizin duası, hükümetimizin sonsuz destekleriyle çok önemli mesafeler kat ettik. An itibariyle %54 anlaşma oranına ulaştık. Islak imza ile %67 seviyesine geldiğimizde, Türkiye genelinde kat karşılığı açık yapım ihalesine çıkacağız ve böylece marka bir mahallemizi oluşturacağız.

Erken İmza Atanın Seçeneği Çok, Ancak Hakedişi Değişmiyor

Bu süreçte erken imza atan ile daha sonra imza atan arasında kesinlikle, herhangi bir maddi bağlamda fark yok. Alacaklar belli, hiçbir şekilde değişmiyor. Hak sahibi para istemiyorum, daire istiyorum diyorsa, yaklaşık 70 çeşit seçenek sunuyoruz. Yani 7 çeşit daire tipimiz var, katlardan dolayı. Zemin kat, son kat, aynı zamanda 1,2,3,4 ara kat, 5,6,7,8 ara kat ve 9,10,11,12 diye ifade ettiğimiz toplam 5 tane kat seçeneği var.Aynı şekilde öne bakan, arkaya bakan ya da güney ve kuzey diye ifade ettiğimiz de bir apartman blok için 10 tane seçenek mevcut. Biz 7 tane apartman bloku seçeneği sunuyoruz. Bunlardan iki tanesi 1+1, iki tanesi2+1, bir katta 6 daire olan daire tipleri, keza bir tane daha seçeneğiniz var 2+1, bu da bir katta 4 tane daire olan, onu devamında C tipi diye ifade ettiğimiz 3+1 daire seçeneğimiz, bir de D tipi dediğimiz 4+1 daire seçeneğimiz var ki 221 metrekare şu ana kadar hiç kimse bunu talep etmedi, muhtemelen onlar da ihtiyaca göre 3+1 daire tipiyle değiştireceğiz. Böylece erken gelenin daha çok seçim hakkının olduğu ve erken gelenle, daha sonra gelenin maddi bağlamda herhangi bir avantaj ya da dezavantaj olmayacak herkes eşit sadece seçim hakları daha çok olacak. Burada özellikle altını vurgulamak istiyorum, yaptığımız tüm faaliyetler, milletimizin onayı dahilinde oldu. Son süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın teknik heyeti ile ilave iyileştirmeler, hak sahiplerimize binen maddi yükü kaldırmak amacıyla hükümetimizin bizlere maddi destek sağlama katkıları oldu. Bazı daire tiplerinde 30 bine kadar indirimler yapıldı. Dolayısıyla başlangıçta anlaştığımız hak sahiplerimizin tamamına bu fiyat indirimlerinin tamamını arz ettik. Onları tekrar güncel sözleşme yapmak üzere davet ettik. Böylece daha önce imza atan hak sahiplerimiz yapılan indirimle borcu azalmış oldu. Aynı zamanda daire başına daire, metresine metre temel prensibi ile evi olana ev verme seçeneği sunuyoruz. Bu süreçte tüm halkımıza, hak sahiplerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bizim yaptığımız tüm çalışmalar Bakanlığımızın denetiminden geçti. Bakanlığımızın onayı ile vatandaşımızın tüm haklarını vermek suretiyle, en üst düzeyde incelenerek hazırlıklarımız sürüyor. Bundan dolayı vatandaşlarımızın herhangi bir şüpheye düşmesine gerek olmadığını ifade ediyorum.

Yıkım Süreci Devam Ediyor

Bunların yanı sıra şu anda bölgede metruk hale gelmiş ve kamulaştırma süreci tamamlanmış yapıların yıkım çalışmalarını sürdürüyoruz. Son derece çürük binalar mevcut. Antakya’mız birinci derece deprem bölgesinde, olası bir depremde, buradaki binlerce vatandaşımız mağdur olacak. Kepçelerin binaya temas etmesi ile tablaların yıkılması ve çökmesi bir oluyor.

Bazı çevreler bu konudan rahatsız oluyor. Ancak bu belediyemizin herhangi bir kar elde etmesinin söz konusunun olmadığı bir proje. Kentsel Dönüşüm Projesi Sayın Cumhurbaşkanımızın tüm Türkiye genelinde yürüttüğü, daha refah bir yaşam hakkı felsefesi ile yürüttüğü bir proje. İnsanımızın en konforlu, en rahat, en güvenilir ortamda yaşamasını sağlamak amacıyla inşa edeceğimiz, halkımızın mutlu olabileceği, huzur içerisinde, parkıyla, bahçesiyle, sosyal donatı alanlarıyla, otoparkıyla, alt yapısıyla, binanın kendisinin son derece konforlu, sıcak suyu, ısınma sistemi, havalandırma sistemiyle, ses yalıtımıyla, doğalgazıyla, depreme dayanıklılığıyla insanımızın rahat edeceği bir fiziksel yapı inşa edeceğiz. Hemşerilerimiz her şeyin en iyisine layıklar. Biz bunu hükümetimizin desteği ile sağlayacağız. Bu kapsamda 24 binamız yıkıldı, 19 binamız tüm işlemleri tamamlanmış olarak yıkım sırasını bekliyor. Süratle %67 seviyesine ulaşacağız. Hiçbir hak sahibimizi alan dışına taşırmadan, kendi mahallelerinde, hatta mümkünse kendi komşularıyla bir arada olacak şekilde inşa ediyoruz. Alanımızı bir bütün olarak düşündüğümüzde %50’si yeşil alan, %8 sosyal donatı alanları olacak, marka değeri olan bir dönüşüm yapacağız. Bu konuda kamulaştırma sürecinde Antakya Belediyesi olarak 61 milyon lirayı kendi öz bütçemizle karşılıyoruz. Şu anda bunun yarısını kullandık. Ayrıca hükümetimizin vatandaşımızın üzerindeki maddi yükü kaldırmak anlamında göstermiş olduğu destek doğrultusunda, 200 milyon lira beş yıl süre ile bize veriliyor. Ben tüm bunlardan dolayı hükümetimiz başta olmak üzere tüm hak sahiplerimize ve vatandaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.”

Antakya Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre Başkan Kimyeci’nin katıldığı canlı yayın programlarının devamını dilediğiniz zaman www.antakyabelediye.tv adresinden izleyebilirsiniz.

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa