hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SEÇİMLERİNE DOĞRU(2) FERİT LİF…YAZDI

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SEÇİMLERİNE DOĞRU(2)

FERİT LİF…YAZDI

Hatay Büyükşehir Belediye seçimleri yaklaştıkça adayların hızlandırdıkları çalışmalar sonucunda toplumun siyasete olan ilgisi giderek artıyor. Siyasete olan ilginin artması, biz gazetecilerin  siyasetin fotoğrafını daha net görmemizi sağlıyor.

Hatay Büyükşehir seçimleri, AK Parti-MHP ve  Büyük Birlik Partisi’nin oluşturduğu cumhur ittifakının adayı İbrahim Güler ile, CHP ve İyi Parti’nin oluşturduğu millet ittifakının adayı Lütfü Savaş arasında geçecek.

Millet ittifakı adayı Lütfü Savaş’a,  Hatay Büyükşehir’e aday çıkartmayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Saadet Partisi’nin destek vereceği anlaşılıyor.  Millet ittifakı adayı Lütfü Savaş’ın HDP yöneticileri ile görüştüğü ve bu konudaki seçim pazarlığının devam ettiği HDP Hatay yöneticilerinin kamuoyuna yaptığı yazılı açıklamadan anlıyoruz. Ancak bu görüşmeler kapalı kapılar ardında yapıldığı için, yapılan pazarlıklar   hiçbir zaman kamuoyuna açıklanmayacak.

HDP yöneticilerinin Başkan Savaş’tan Samandağ ve Defne’de meclis üyeliği kontenjanı istedikleri siyaset kulislerinde dillendiriliyor. Ancak HDP yöneticilerinin kendilerine verilecek 1-2  belediye meclis üyeliği ile yetinmeyecekleri ve Başkan Savaş’tan  çok daha ciddi taleplerde  bulundukları  öne sürülüyor.

Hatay’da cumhur ittifakı adayı İbrahim Güler, son 15-20 gün içerisinde ittifakın ortağı MHP milletvekili Lütfü Kaşıkçı ve MHP yöneticileriyle gösterdiği uyumlu çalışma cumhur ittifakına yönelik inancın ve desteğin çıtasını yükseltmiş görünüyor. Örneğin MHP milletvekili Lütfü Kaşıkçı’nın (cumhur ittifakı kuva-i milliye ruhudur) şeklindeki söylemi ve HBB başkan adayı İbrahim  Güler’in “cumhur ittifakının temeli yüzyıla dayanıyor, yanı ulusal kurtuluş savaşının  ruhunu yansıtıyor” şeklindeki vurgusu, cumhur ittifakının önemini ve değerini halka anlatma çabasıdır. Öyle sanıyorum ki cumhur ittifakı sözcüleri bu doğru söylemlerini seçime kadar devam ettirecekler ve cumhur ittifakının, ülkemizin geleceği açısından ne kadar önemli olduğunu Hatay halkının kalbine ve gönlüne işlemeye devam edecekler.

Hatay’da cumhur ittifakı seçim çalışmalarının millet ittifakına göre çok daha derli toplu sürdürüldüğünü görüyorum. Cumhur ittifakının adayı İbrahim Güler Ak Parti ve MHP milletvekilleriyle ve her iki partinin yöneticileriyle kamuoyunun önüne çıkmayı tercih ediyor.

Buna karşılık millet ittifakı adayı Lütfü Savaş kendine olan özgüvenini daha çok öne çıkararak neredeyse ittifakı oluşturan partileri ve bu partilerin adaylarıyla ortak seçim çalışması yapmayı sanki düşünmüyor. İttifakın Reyhanlı adayı Nihat Dağ, Defne adayı İbrahim Güzel, Antakya adayı Hikmet Hatunoğlu ve Kırıkhan adayı Erhan Yavuz Yılmaz ile sadece fotoğraf çektiriyor ve bu fotoğrafları bu adaylar sosyal medya hesaplarından yayınlıyor.

Dolayısıyla Hatay’da bazı millet ittifakı adayları ile büyükşehir adayı Lütfü Savaş arasında soğuk rüzgarların esmeye devam ettiğini söyleyebiliriz. Örneğin ittifakın Samandağ adayı Refik Eryılmaz’ın Samandağ’da yaptığı gövde gösterisine katılma gereği duymadı. Antakya adayı Hikmet Hatunoğlu ile tesadüfen karşılaştığı zaman el sıkışıyor. Bütün bunlardan anlıyoruz ki, millet ittifakının seçim çalışmaları dağınık bir görüntü sergiliyor. Çünkü şimdiye kadar Hatay CHP’nin dört milletvekilini millet ittifakının başkan adaylarıyla bir arada görme sanşımız olmadı. Bundan sonra olur mu bilemiyorum.

Hatay ‘da millet ittifakının ve özellikle ittifakta yer alan İyi Parti adaylarının HBB Başkanı Lütfü Savaş tarafından belirlendiği şeklindeki iddialar başını almış gidiyor. Kırıkhan, Hassa, Kumlu ve Erzin belediye başkan adaylarının Lütfü Savaş tarafından belirlendiği  ve özellikle MHP kökenli adayların tercih edildiği seklindeki iddialar bu yörelerde CHP’nin tamamen silineceği şeklindeki tartışmalar Hatay CHP’de almış başını gidiyor.

Hatay CHP’nin gedikli siyasetçilerine göre, Lütfü Savaş Hatay CHP’yi kendine göre dizayn etti ve bu operasyonu başarı ile tamamladı. Bir görüşe göre, milli ittifak içerisinde İyi Parti’ye verilen ilçelerde bundan sonra CHP’nin adı sanı okunmayacak. Bu sürece çok sayıda CHP  yetkilisinin itiraz ettiğini çok iyi biliyorum. Ve bu sürecin önümüzdeki süreçte bu yörelerde CHP AÇISINDAN CİDDİ BİR BEKA SORUNU YARATACAĞINI TAHMİN EDİYORUM.

BAKAN SOYLU’NUN SORUŞTURMASI BAŞKAN SAVAŞ’A CAN SUYU MU?

Ancak millet ittifakının adayı Lütfü Savaş hakkında soruşturma açtığını kamuoyuna açıklayan ve bu soruşturma için müfettişlerini Hatay Büyükşehir belediyesine gönderen içişleri bakanı Süleyman Soylu’nun bu manevrası Lütfü Savaş’a seçim öncesi verilmiş bir can suyu olarak siyaset kulislerinde değerlendiriliyor.  Bu değerlendirmelere kısmen de olsa katıldığımı ifade ediyorum.

Hatta kimi iddialara göre, iç işleri bakanı Süleyman Soylu ile HBB Başkanı Lütfü Savaş arasında geçmişe dayalı  ciddi bir siyasi ilişkinin bulunduğu da öne sürülüyor. Neticede bu soruşturmadan çıkacak ciddi bir sonucun olamayacağını tahmin ediyorum. Bu konuda Hatay AK Parti yetkililerinin, bu güne kadar kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmamiş olmaları da, bu soruşturmanın bir muamma taşıdığı şeklindeki görüşleri destekliyor.

Hatay büyükşehir belediye seçimlerinin, cumhur ittifakı lehine sonuçlanacağı şeklindeki kamuoyu araştırma şirketlerinin  yayınladığı sonuçların aksini iddia eden bir araştırma şirketi henüz ortaya çıkmadı.  Önümüzdeki süreçte çok sayıda kamuoyu araştırma şirketi Hatay Büyükşehir seçimleriyle ilgili anketler yaptığını biliyorum. Bu araştırma şirketlerinin Hatay   Büyükşehir seçimleriyle ilgili yayımlayacakları sonuçları bende herkes gibi merak ediyorum.

Not :Bu yazının yazımında ve diziminde emeği olan Editörüm Selva Lif”e  teşekkür ediyorum.Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa