hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
HATAY  CHP İL KONGRESİNİ NASIL OKUMALI? Ferit LİF- Yazdı…

HATAY  CHP İL KONGRESİNİ NASIL OKUMALI?

Ferit LİF- Yazdı…

Geçtiğimiz Pazar günü Hatay CHP il kongresi yapıldı. Eski il başkanı Mehmet Güzelmansur il başkanlığından  feragat edip kurultay  delegeliğini kabul etti.

Mehmet Güzelmansur Kurultay delegeliğini kabul ettiği zaman, HBB Başkanı Lütfü Savaş tarafından satıldığını öğrendim.İktidar partisi AK Parti’den dışlandığı zaman kapağı CHP’de atmış bir Lütfü Savaş’tan başka bir şey beklemek zaten imkansız. Mehmet Güzelmansur ,Lütfü Başkanın bu kadar yanar döner bir siyasetçi olduğunu sanırım hiç düşünemedi.

Mehmet Güzelmansur İl Başkanı seçilen Servet Mullaoğlu’nun anahtar listesinde yer almasına rağmen kurultay delegesi seçilemedi.Demek ki Servet Mullaoğlu ve ekibinden de ciddi bir  madik yediği anlaşılıyor.

CHP den Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığını ele geçiren Lütfü Savaş için ne CHP İl Başkanlığı ne de CHP’nin tüm örgütleri, bence hiçbir değer ve önem taşımıyor.Başkan Savaş Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun güvenini ve  desteğini arkasına aldığı için,Hatay CHP örgütünü hiç mi hiç ciddiye almıyor. Hatay CHP BU GERÇEĞİ NE ZAMAN ANLAYACAK GERÇEKTEN ÇOK MERAK EDİYORUM.

CHP  Lideri Kılıçdaroğlu Hatay da CHP’ye oy veren 300 bine yakın Alevi seçmeni,kimse kusura bakmasın ama “sürü gibi algılıyor. Lütfü Savaş’ı HBB ye aday gösterdi oy verdiniz. Ekmelettin İhsanoğlu’nuCumhurbaşkanlığına aday gösterdi ve tıpış tıpış gidin oy verin dedi .Üçyüzbine yakın seçmen gerçekten tıpış tıpış sandığa gitti ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği doğrultusunda  Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy kullandı. Bu olayı ben kendi adıma bir akıl tutulması olarak değerlendiriyorum. Hatay da yaşayan Alevi seçmenin bu kadar çaresiz olduğuna inanmıyorum. BURADA BİRİLERİ BU TOPLUMU KIŞ UYKUSUNDAN UYANDIRMALI BENCE.

Hatay CHP il kongresinde delegelerin haddini bildirdiği bir başka isim Refik Eryılmaz.Eski vekil Refik Eryılmaz Samandağ ilçe kongresini Milletvekili Serkan Topal sayesinde kazandıktan sonra “Züccaciye Dükkanına girmiş fil gibi “Hatay CHP siyasetine dalmaya başladı.Gönlünde yatan  Samandağ Belediye Başkanlığı bence bu kongrede noktalandı.Kurultay delegeliği için Refik Eryılmaz’a onay vermeyen Hatay CHP camiası bence Samandağ Belediye Başkanlığı adaylığı içinde onay vermez.

Hatay CHP il kongresinden çıkan en önemli sonuç Hatay CHP il başkanlık koltuğuna 3.kez oturan Servet Mullaoğlu’nun, Hatay CHP camiasıyla dört yıldır dalga geçen ve kandıran HBB Lütfü Savaş’a karşı takınacağı tutumdur.  Eski il başkanı Mehmet Güzelmansur,  HBB Başkanı Lütfü Savaş’a adeta sekreterlik yaptığı için Hatay CHP kamuoyu nezdinde  çok ciddi bir itibar kaybına uğradı. Ben bu köşeden kendi adıma Mehmet Güzelmansur’u  HBB Başkanı Lütfü Savaş konusunda  yüzlerce kez uyardım.  Ve dedim ki “Hatay CHP il başkanlığı belediye başkanlarına  yağdanlık yapılacak bir makam değildir” dedim.  Mehmet Güzelmansur  Hatay CHP’yi  aslında makul ve ciddi şekilde yönetti.  Kadın ve gençlik kollarına verdiği önemi biliyorum.  İlçe başkanlarıyla  uyumlu çalıştı ama Hatay Büyükşehir belediye başkanı Lütfü Savaş’la  ilçe başkanları arasında çıkan sorunlarda HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın tarafında yer aldı.  Ve dolayısıyla bu gün makamını  ve il kongresinde aday olduğu kurultay delegeliğini kaybetti.

Hatay CHP’de adları sanları hiç anılmayan çok sayıda insan il başkanlığı yaptı. Bu il başkanlarının büyük çoğunluğu ne milletvekili oldu, ne de bir meclis üyeliği ünvanını alamadılar.  Ben Mehmet Güzelmansur’u aynı siyasi akıbete uğrayacağını sanmıyorum. Mehmet Güzelmansur’un Hatay CHP teşkilatına yaptığı önemli hizmetlerin  olduğunu biliyorum.  Bu hizmetler karşılığında Hatay CHP  camiasını Mehmet Güzelmansur’u önemli bir mevkiye  getireceğine inanıyorum.

SERVET BAŞKANDAN BEKLENTİLER ÇOK YÜKSEK.

Hatay CHP il başkanlığı koltuğuna 3.kez  oturan Servet Mullaoğlu’ndan Hatay CHP camiasının beklentileri çok yüksek. Hatay CHP camiası il başkanı Servet Mullaoğlu’nu, HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın etkisinde ve gölgesinde kalmasını istemiyor.

Yaklaşık bir yıl sonra  il başkanlığından istifa edeceği ve milletvekili adayı olacağı herkes tarafından bilinen Servet Mullaoğlu’nun  siyasi geleceği, HBB  Başkanı Lütfü Savaş ile ne şekilde  bir siyasi süreç  yaşayacağına  bağlıdır.

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa