hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
HATAY BÜYÜKŞEHİRDE ARAÇ KİRALAMA SKANDALI BÜYÜYOR… FERİT LİF-YAZDI

HATAY BÜYÜKŞEHİRDE ARAÇ KİRALAMA SKANDALI BÜYÜYOR…

FERİT LİF-YAZDI

 

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde  büyük bir araç kiralama skandalı  ortaya çıktı.  Hatay Büyükşehir Belediyesi  üç yıldır özel firmalardan ve şahıslardan 304 adet araç kiraladığı ortaya çıktı.  Hatay Büyükşehir’e kendi özel aracını kiralayanlardan biri de Başkan Savaş’ın öz kardeşi Mehmet Savaş. Mehmet Savaş aynı zamanda büyükşehire  bağlı bir şirkette saha amiri olarak görev yapıyor.

Ak Parti Hatay milletvekili Adem Yeşildal’ın gündeme getirdiği araç kiralama skandalıyla ilgili tartışmalara dünde HBB meclis üyesi  Halit Akıncı’da  katıldı.

Akıncı yaptığı açıklamada araç kiralamayla ilgili çarpıcı örnekler de verdi. Örneğin 31 DB 187 plakalı kamyon taşıma aracı 2011 model. Araç değeri 47.063,11 TL.  Aracın kirası ise 10.540 TL. 31 FR 289 plakalı kamyon taşıma aracı 2012 model. Aracın değeri ise 37.874 TL. Kirası 10.540 TL. Bunlar araçların yıllık kiralama bedeli değil, DİKKAT EDİN!  Bunlar araçların aylık kiralama bedelleridir.
Cenaze aracı 31 VB  4023 plakalı araç. Modeli 2015. Piyasa değeri  59.189,65 TL.  Kirası ise 7.688 TL.  Otobüs 34 L 2035.  Modeli 2014. Piyasa değeri  170.000 civarı,  bir aylık kira bedeli  14.260 TL artı KDV. Burada ilgi çeken konu hem araç kiralanıyor, hem de bazı araçlara ayrıca  90  saat civarında mesai yazılmakta olduğu tespit edildi. Kamyon 58 TA 118 plakalı.  2006 model. Piyasa değeri 33.000 civarı. Kirası 12.400 tl  artı KDV olduğu, 58 FA 1789 plakalı 2007 model araç değeri 37.000 civarı. Kirası 12.400 Tl artı KDV.  Çekici Lombard ikisinin kira bedelinin aylık 30.380 Tl artı KDV.bunlar sadece hizmet alımlarının sadece bir kaçı” dedi.

Başkan Savaş geçtiğimiz hafta içerisinde katıldığı bir radyo programında  araç kiralama ile ilgili iddiaları gündeme getiren AK Parti milletvekili Adem Yeşildal ve AK Parti Hatay il Başkanı Ahmet Atiç’a yönelik olarak “bunlar avukatlık yapmıyorlar, bunların nereden para kazandıklarını biliyorum” şeklinde iddialarda bulunarak “ bunlar lay lay lom siyasetçileri” diyerek aşağılayıcı suçlamalarda bulundu.

Başkan Savaş’ın bu iddialarına sosyal medya hesabı üzerinden  yanıt veren AK Parti  Hatay milletvekili  Adem Yeşildal  “ Başkan Savaş benimle ilgili iddialarını  ispatlamaz ise müfteridir” diyerek kamuoyuna şu açıklamayı yaptı.

“Büyükşehir Belediye Başkanı radyo programında 13 Milyon Lirayı (Araçların toplam mülkiyeti)

değerindeki araç  filosuna bir yılda 20 Milyon TL kira ödediğine ilişkin belgeli iddiamıza cevap

verememiş, bunun yerine iftira atmıştır. Haziran 2011’den bu yana avukatlık yapıyorum ve bu

tarihten itibaren tek gelirim Milletvekili maaşımdır. Mal bildirimim de her dönem yapılmaktadır.

Başka gelirim olduğunu iddia eden Büyükşehir Belediye Başkanını ispata davet ediyorum.

İddiasını ispat edemezse yaptığı müfterilik ve adiliktir. Ayrıca ispat edemez ise bu yaptığına

şerefsizlik denir, açık ve net yapılan iş,  memleket kaynaklarının peşkeş çekilmesidir ve suçtur.

Canlı yayında sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundum.

Yakın zamanda hem bu peşkeşi kimler üzerinden yaptığını hem de yakınlarına yaptığı başka

peşkeşleri kamuoyuyla paylaşacağım. Hatay, birilerinin serbest bırakılıp taşların bağlandığı bir

alan değildir” şeklinde bir açıklama yaptı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde ortaya çıkan araç kiralama skandalıyla ilgili tartışmaların önümüzdeki günlerde milletvekili Adem Yeşildal’ın basın toplantısıyla   daha da alevleneceğini tahmin ediyorum.

HBB Başkanı Lütfü Savaş’a  yağdanlık ve   siyasi avukatlık yapan  bazı gazeteciler “ Başkan Savaş  bu yolsuzlukların hesabını sorar”  şeklinde  saçma sapan iddialarda bulunuyorlar.  Peki sormak gerekmiyor mu bu gazeteci arkadaşlarıma “ siz bu iddiaların tek satırını bile  gazetenizde yayınlama cesaretini gösteremediniz.  Çünkü sizin  gazetelerinizin  Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden beslendiğini çok iyi biliyoruz.  Bu konuda elimizdeki belgelerin yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediye meclis üyelerinin hazırladığı denetim raporuna göz atmak yeterlidir.  Zaten denetim raporunda hangi civciv gazetecilerin Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden  arpalandıkları çok açık şekilde görünüyor.

Mazman Medya’nın radyo programcısı Başkan Savaş ile “danışıklı dövüş “ programı yapıyor dediğinde  sevgili arkadaşım Mithat Öztürk bana kızıyor.  Ama HBB meclis üyelerinin  denetim raporunda  Mazman Medya’ ya  50 bin lira  ödendiği yazılıyor.  HRT Akdeniz televizyonuna yıllık yaklaşık  500 bin lira gibi ciddi paralar ödendiği de yazılıyor.

 

Şimdi kamuoyu vicdanına soruyorum. Hatay Büyükşehir’den bu paraları alan  Mazman Medya’nın radyo programcısı Mithat Öztürk  ve HRT Akdeniz’in  programcısı Ali Yolcu Başkan Savaş’la yaptıkları programlarda  istedikleri soruları sorabiliyorlar mı? Ya da bu güne kadar Hatay Büyükşehir Belediyesinde ortaya çıkan yolsuzluk iddialarına radyolarında ve televizyonlarında yer vermeyi  neden düşünmediler?    Bu soruları da kamu vicdanı yanıtlasın.

Ben bu gazetelerle ilgili belgeler ortaya koymaya hazırım.Ama bu gazeteler Hataydenge.com’UN Hatay Büyükşehir Belediyesinden tek kuruş aldığını ispatlasınlar ,Ben hem kamuoyundan özür dil eğeceyim hem de severek yaptığım gazetecilik mesleğime son vereceğim.HODRİ MEYDAN”F.JPEG-1

 

 

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa