hit
hit
Hatay Denge Gazetesi
En Çok Tıklananlar
14 Birim Evde sağlık hizmetleri Yürütüyor.

Kamu Hastaneleri, Hatay’da 14 birim olduğunu duyurdu…

Hatay Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, ilimizde 10’ü Devlet Hastanesi ile 4’ü ADSM olmak üzere 14 birim ile “Evde Sağlık Hizmetleri” götürüldüğünü bildirdi. Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr. Sebahattin Yılmaz, hizmetle ilgili şu bilgileri verdi:
“Ülkemizde evde sağlık hizmetleri uygulamaları, halkımızın etkili, hakkaniyetli, ulaşılabilir ve kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmesi, sosyoekonomik yönden verimli bir hayat sürdürebilmesi ayrıca sağlıkta fırsat eşitliğinden yararlanması için yeni bir sektör olarak

hayatımıza girmiştir.
Evde bakım hizmetleri, 10/3/2005 tarihli ve 2575 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Evde Bakım Hizmetleri Sunumu Hakkında Yönetmelik’ ile yasal düzenleme altına alınmış olup, Sağlık Bakanlığı’nın 01.02.2010 tarih ve 3895 sayılı yönergesiyle ülkemizde evde sağlık hizmetleri verilmeye başlanmıştır. 22.05.2017 Tarihine, kadar Türkiye Halk Sağlığı Kurumu koordinatörlüğünde Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ile birlikte yürütülen evde sağlık hizmetleri, bu tarihten itibaren Türkiye Kamu Hastaneleri kurumuna bağlı Genel Sekreterliklere devredilmiştir.
İlimiz Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlanan Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi (ESKOM), koordinasyon merkezine bağlı Devlet Hastaneleri ve ilçe hastaneleri bünyesinde kuruldu. Temmuz 2017 tarihi itibariyle, 10 Devlet Hastanesi ve 4 ADSM birimi olmak üzere, toplam 14 birim ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.
Ülkemizde uygulanan evde sağlık hizmetlerinin amacı; ihtiyacı olan bireylerin muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında sağlanması, bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak verilebilmesi, tanı koymaktan ziyade tanı konmuş hastaların tedavisinin takibi, uygulanması ve eğitiminin sağlanmasıdır.”
İletişim Tlf: 444 38 33
Hatay Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği açıklamasında, bu konuda hizmet almak isteyenlerin iletişimi ile ilgili de şu bilgiler verildi:
“Evde sağlık hizmetlerine, Türkiye genelinde tahsis edilen 444 38 33 (444- EV DE) numaralı telefon aranarak başvuru yapılır. Gerek görülmesi halinde, ilgili adrese ekip gönderilerek inceleme yapılır.”
Evde sağlık hizmetleri kapsamındaki hastalar ve hizmetler de şunlar:
“Yatağa bağımlı hastalar, son dönem palyatif bakım hastaları, ileri derecedeki kas hastaları, ileri derecede solunum sistemi hastalıklarına sahip kişiler ile bu kişilerin ihtiyaç duyduğu ağız ve diş sağlığı hizmetleri verilmektedir. Evde sağlık hizmetleri, randevu sistemi ile çalışmaktadır.”
Kamu hastaneleri açıklamasının son bölümünde ise, ‘acil durumların’ evde sağlık hizmeti kapsamında olmadığı, acil durumlarda 112 acil sağlık hizmetleri servisine başvurulması gerektiği kaydedildi.

 Benzer İçerikler

Yukarı Geri Ana Sayfa